Grupa 4-latków

Gazetka "Wesołe Jeżyki"

1/2018

Wesołe Jeżyki

 

 

Gazetka dla rodziców i dzieci grupy czterolatków

 

Przedszkole Publiczne

w Ostromecku

 

 

Redakcja

Monika Wadych

Nasza grupa

Wrzesień to miesiąc największych przedszkolnych emocji. Zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Po wakacjach dzieci wróciły pełne zapału do zabawy.

Wprowadzony został nowy system motywacyjny w grupie. W tym roku dzieci, które przestrzegają zasad przedszkolnych są nagradzane poprzez umieszczenie słoneczka z ich imieniem na tablicy prezentującej niebo. Dzieci otrzymują słoneczko codziennie za przestrzeganie zasad z którymi zostały zapoznane w pierwszych dniach września. Każdy „Jeżyk” zobowiązał się do ich przestrzegania odciskiem dłoni.

W tym miesiącu odbędzie się zebranie z rodzicami, na które serdecznie zapraszam. Podczas zebrania zostaną omówione sprawy organizacyjne. Będzie też możliwość dokonania opłat np. wpłaty na Radę Rodziców. Zebranie odbędzie się w budynku szkoły przy ul. Szkolnej 1.  o godzinie 17.00 i będzie się składało z dwóch części. Pierwsza to spotkanie z Dyrekcją szkoły na sali gimnastycznej. Następnie wychowawcy grup przedszkolnych zaproszą rodziców do wybranej sali.

20 września odbędzie się Dzień Przedszkolaka – uroczyste nadanie nazw grupom oraz zabawy związane z nazwą grupy. Dodatkową atrakcją będzie też wizyta policjanta, który opowie o bezpieczeństwie na drodze oraz o swoim zawodzie.

W tym miesiącu odbędą się eliminacje do Gminnego Przeglądu Talentów „ZDOLNY PRZEDSZKOLAK”. Zachęcam dzieci do prezentowania swoich umiejętności oraz zgłaszania udziału w konkursie poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej dostępnej u wychowawcy.

Przypominam też, że nasze Przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie pod nazwą „Przedszkole Talentów”, w związku z czym dnia 27 września dzieci będą w czasie zajęć realizowały  kolejne z zadań tj. zabawę w „Mój mały sklep”. Proszę o przyniesienie rekwizytów do zabawy np. monet, kas itp. (o ile dzieci posiadają).

Dnia 26 września (środa) wybieramy się do leśniczówki do Strzyżawy. Proszę o wypisanie zgody na wycieczkę oraz zwrot wychowawcy. Należy pamiętać o właściwym ubraniu dostosowanym do pogody oraz o zabraniu plecaka (niegazowana woda do picia, przekąska  bez czekolady).

           KALENDARZ GRUPY

19.09. godz. 17.00 – zebranie z rodzicami w budynku szkoły przy ul. Szkolnej 1

20.09. – DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA (zabawy w sali przedszkolnej o tematyce związanej z jeżami)

20.09. – Spotkanie z policjantem w przedszkolu

26.09. -  Wycieczka autokarowa do leśniczówki w Strzyżawie (wyjazd około 10.00, powrót na obiad)

ROZWÓJ DZIECKA CZTEROLETNIEGO

Rozwój fizyczny i motoryczny

Dziecko w wieku czterech lat powinno już samodzielnie ubierać się i rozbierać (przy niewielkiej pomocy osoby dorosłej), samodzielnie korzystać z toalety oraz myć się, bez pomocy schodzić ze schodów oraz prawidłowo trzymać ołówek lub kredkę.

Rysunki dziecka w tym wieku są już bardziej szczegółowe – narysowany człowiek ma ręce, nogi i głowę.  Czterolatek potrafi też skupić się na jednej czynności.

Rozwój społeczny i emocjonalny

Dziecko w tym wieku testuje granice i normy dlatego należy stosować konsekwencje w przypadku nieprzestrzegania ustalonych zasad. Czterolatki też często fantazjują i nie potrafią oddzielić rzeczywistości od imaginacji. Poza tym uwielbiają prowadzić dyskusje i zaczynają się bawić w grupie.

Rozwój intelektualny

Czterolatek zna już około 1500 słów. Zna wierszyki i piosenki, a nawet próbuje sam je układać.

Dziecko czteroletnie zadaje mnóstwo pytań. Chętnie też słucha różnych historii. Potrafi liczyć do 4 i więcej oraz zna już większość kolorów. Jedna zabawa czterolatka może trwać około 10-15 minut. Dziecko mówi w sposób zrozumiały. Zaczyna też interesować się pisaniem i poznawaniem liter np. może pisać pierwsze słowa (litery).

Źródło: „Od zabawy do nauki” program wychowania przedszkolnego- dobre praktyki wyd. Nowa Era

Opracowała mgr Monika Wadych

 

             PIOSENKA, KTÓREJ SIĘ UCZYMY

                           „Domowa piosenka”

 

1.      Kiedy wracam ze szkoły i otworzyć chcę drzwi

     Już od progu dobiega zawsze wierny głos psi.

     Na dywanie w pokoju do nóg łasi się kot,

     A w pudełku pod stołem chomik chowa się w kąt.

 

     Ref.: Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby 

      ma, a ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz

      psa.

 

2.      Kiedy smutno mi czasem, przyjdzie do mnie

pan pies,

     Poda łapę, zapyta: Nie martw się, co ci jest?

     Kot zamruczy pod nosem, chomik także da znać,

     I od razu weselej, już zaczynam się śmiać.

 

     Ref.: Każdy ma jakiegoś bzika…

 

 

2/2018

 

Wesołe Jeżyki

Gazetka dla rodziców i dzieci grupy czterolatków

 

Przedszkole Publiczne

w Ostromecku

 

Redakcja

Monika Wadych

Nasza grupa

W październiku dzieci będą miały okazję spotkać się z lekarzem i poznać na czym polega jego zawód. Ponadto także rodziców zapraszam na spotkanie dotyczące udzielania pierwszej pomocy, które poprowadzi lekarz w poniedziałek 22 października o godzinie 17.00. Proszę rodziców, aby zabrali ze sobą obuwie na zmianę. Spotkanie odbędzie się w stołówce w budynku przedszkola.

Kolejną atrakcją dla dzieci będzie możliwość obejrzenia spektaklu pt. „Król Kazimierz”, na który dzieci udadzą się do sali gimnastycznej naszej szkoły. Proszę, żeby z tej okazji dzieci były odświętnie ubrane oraz o wpłatę 5 zł do dnia 14 października.

W tym miesiącu odbędą się eliminacje do Gminnego Przeglądu Talentów „ZDOLNY PRZEDSZKOLAK”. Dzieci z naszej grupy będą najliczniej reprezentować swoje talenty spośród wszystkich zgłoszonych przedszkolaków. Z każdej grupy wiekowej zostanie wyłonionych 2 przedstawicieli reprezentujących przedszkole w etapie gminnym.

W ubiegłym miesiącu byliśmy w Leśniczówce w Strzyżawie. Bardzo miło spędziliśmy tam czas i dowiedzieliśmy się na czym polega praca leśniczego, widzieliśmy szkółkę drzewek, braliśmy udział w konkursie na najdłuższy rzut żołędziem oraz poznawaliśmy podstawowe gatunki drzew. Znaleźliśmy też czas na zjedzenie przyniesionych z domu przysmaków. Na koniec wizyty każde dziecko otrzymało pamiątkowy magnes ze zwierzątkiem leśnym.

Przypominam o możliwości dokonania wpłaty na Radę Rodziców oraz na ubezpieczenie. Ubezpieczenie można opłacać u wychowawcy lub sekretariacie szkoły do dnia 20 października.  Proszę też  o jak najszybsze opłacenie (chociaż części) składek na artykuły plastyczne oraz na upominki dla dzieci. 

        KALENDARZ GRUPY

4.10. –  spotkanie z lekarzem w przedszkolu

5.10. –  około 10.00 spotkanie w bibliotece - słuchanie czytanej bajki

9.10. – eliminacje do Gminnego Przeglądu Talentów godz.15.00

15.10 –  teatrzyk w sali gimnastycznej pt. „Król Kazimierz”  godz. 10.30/ koszt 5 zł (Teatr Bajeczny)

22.10 – godz. 17.00 pogadanka dla rodziców „Jeżyków” z udzielania pierwszej pomocy dzieciom - prowadzona przez lekarza

24.10 - FOTOGRAF w przedszkolu (proszę o odświętny strój oraz o przyprowadzenie dzieci na godz. 8.00)

24.10 – Gminny Przegląd Talentów „ZDOLNY PRZEDSZKOLAK” – Pałac Nowy w Ostromecku, godz. 16.30

ODKRYWAMY TALENTY  NASZYCH DZIECI

Pojęcie „talent”  to inaczej naturalna predyspozycja, umiejętność, wybitny potencjał. Kojarzy nam się z czymś co lubimy robić, dając przy okazji pozytywne emocje. Ten naturalny potencjał należy rozwijać w czasie, poprzez zdobywanie wiedzy i regularne ćwiczenia. Rolą rodzica jest wspierać                  i rozwijać talenty swoich dzieci. Wiele wyjątkowych talentów można rozpoznać już w wieku przedszkolnym.

10 talentów jakie może odkryć i rozwijać dziecko:

 1. talent artystyczny: dziecko lubi rysować, lepić, wybiera oryginalne tematy, techniki kompozycje materiałów. Zauważa szczegóły  i barwy, których inne dzieci nie dostrzegają. Interesuje się dziełami sztuki, odwiedza galerie i wystawy.
 2. talent twórczy: dziecko potrafi wymyślać opowiadania, gry piosenki, lubi eksperymentować, jest wytrwały w podejmowanym zadaniu. Posiada inwencję twórczą.
 3. talent aktorski: dziecko od najmłodszych lat wykazuje zdolność naśladowania, odgrywania różnych ról, chętnie uczestniczy w przedszkolnych teatrzykach.
 4. talent muzyczny: dziecko ma wrodzoną zdolność manualną, bez problemu zapamiętuje proste melodie, lubi śpiewać, grać na dzwonkach, chętnie uczestniczy w wydarzeniach muzycznych.
 5. talent matematyczny: dziecko od najmłodszych lat operuje cyframi i liczbami, wszystko oblicza skrótami, jest perfekcjonistą, często nie jest zbyt rozmowne. Jasno i zwięźle odpowiada na pytania. Zdarza się, że lubi muzykować, grać w szachy.
 6. talent przywódczy: dziecko zazwyczaj jest w centrum uwagi, jest pewne siebie, przez innych uznawane jest za przewodnika. Często kontroluje przebieg zabawy, lubi być na czele.
 7. talent sportowy: dziecko potrzebuje dużo ruchu, aby dobrze czuć się w grupie, potrafi rywalizować nawet ze starszymi od siebie dziećmi, wyróżnia się bardzo dobrą koordynacją ruchowa
 8. talent pisarski: dziecko od najmłodszych lat samo sięga po książki, wyprzedza rówieśników w umiejętności czytania  i pisania. Wymyśla opowiadania i historyjki, często zapisuje swoje myśli i pomysły. Jest wrażliwe na uczucia innych.
 9.  talent naukowy: dziecko jest uzdolnione matematycznie, ma doskonałą koordynację oko-ręka oraz świetnie rozwinięte umiejętności motoryczne. Często zbiera różne przedmioty, czyta książki popularnonaukowe, przeprowadza doświadczenia. Dostrzega i rozumie różne pojęcia i związki.
 10. talent techniczny: dziecko lubi konstruować, interesują go urządzenia mechaniczne. Lubi rysować różne przedmioty mechaniczne lub różne plany i projekty. Ma zdolności matematyczne.

Pielęgnowanie talentów wspaniale wpływa na ogólny rozwój młodego człowieka.

Opracowała mgr Barbara Wojtyszyn

             PIOSENKA, KTÓREJ SIĘ UCZYMY

                           „Owocowy blues”

 1. Na zmartwienia i na żale

Dżem Ci zrobi doskonale,

Bowiem w dżemie siła drzemie.

Owocowy blues!

   Ref: Blues, blues, blues owocowy,

           Taniec pyszny to I zdrowy,

            Słodki jak jabłkowy mus!

            Owocowy blues!

 1. Na zgryzoty i kłopoty

Bardzo dobre są kompoty,

Czy śliwkowe, czy gruszkowe,

Każdy o tym wie!

Ref. Blues…

 1. Chcesz być silny tak jak smok,

Owocowy tankuj sok!

Malinowy, porzeczkowy,

Każdy dobry jest!