Grupa 4-latków

Gazetka "Wesołe Jeżyki"

1/2018

Wesołe Jeżyki

 

 

Gazetka dla rodziców i dzieci grupy czterolatków

 

Przedszkole Publiczne

w Ostromecku

 

 

Redakcja

Monika Wadych

Nasza grupa

Wrzesień to miesiąc największych przedszkolnych emocji. Zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Po wakacjach dzieci wróciły pełne zapału do zabawy.

Wprowadzony został nowy system motywacyjny w grupie. W tym roku dzieci, które przestrzegają zasad przedszkolnych są nagradzane poprzez umieszczenie słoneczka z ich imieniem na tablicy prezentującej niebo. Dzieci otrzymują słoneczko codziennie za przestrzeganie zasad z którymi zostały zapoznane w pierwszych dniach września. Każdy „Jeżyk” zobowiązał się do ich przestrzegania odciskiem dłoni.

W tym miesiącu odbędzie się zebranie z rodzicami, na które serdecznie zapraszam. Podczas zebrania zostaną omówione sprawy organizacyjne. Będzie też możliwość dokonania opłat np. wpłaty na Radę Rodziców. Zebranie odbędzie się w budynku szkoły przy ul. Szkolnej 1.  o godzinie 17.00 i będzie się składało z dwóch części. Pierwsza to spotkanie z Dyrekcją szkoły na sali gimnastycznej. Następnie wychowawcy grup przedszkolnych zaproszą rodziców do wybranej sali.

20 września odbędzie się Dzień Przedszkolaka – uroczyste nadanie nazw grupom oraz zabawy związane z nazwą grupy. Dodatkową atrakcją będzie też wizyta policjanta, który opowie o bezpieczeństwie na drodze oraz o swoim zawodzie.

W tym miesiącu odbędą się eliminacje do Gminnego Przeglądu Talentów „ZDOLNY PRZEDSZKOLAK”. Zachęcam dzieci do prezentowania swoich umiejętności oraz zgłaszania udziału w konkursie poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej dostępnej u wychowawcy.

Przypominam też, że nasze Przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie pod nazwą „Przedszkole Talentów”, w związku z czym dnia 27 września dzieci będą w czasie zajęć realizowały  kolejne z zadań tj. zabawę w „Mój mały sklep”. Proszę o przyniesienie rekwizytów do zabawy np. monet, kas itp. (o ile dzieci posiadają).

Dnia 26 września (środa) wybieramy się do leśniczówki do Strzyżawy. Proszę o wypisanie zgody na wycieczkę oraz zwrot wychowawcy. Należy pamiętać o właściwym ubraniu dostosowanym do pogody oraz o zabraniu plecaka (niegazowana woda do picia, przekąska  bez czekolady).

           KALENDARZ GRUPY

19.09. godz. 17.00 – zebranie z rodzicami w budynku szkoły przy ul. Szkolnej 1

20.09. – DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA (zabawy w sali przedszkolnej o tematyce związanej z jeżami)

20.09. – Spotkanie z policjantem w przedszkolu

26.09. -  Wycieczka autokarowa do leśniczówki w Strzyżawie (wyjazd około 10.00, powrót na obiad)

ROZWÓJ DZIECKA CZTEROLETNIEGO

Rozwój fizyczny i motoryczny

Dziecko w wieku czterech lat powinno już samodzielnie ubierać się i rozbierać (przy niewielkiej pomocy osoby dorosłej), samodzielnie korzystać z toalety oraz myć się, bez pomocy schodzić ze schodów oraz prawidłowo trzymać ołówek lub kredkę.

Rysunki dziecka w tym wieku są już bardziej szczegółowe – narysowany człowiek ma ręce, nogi i głowę.  Czterolatek potrafi też skupić się na jednej czynności.

Rozwój społeczny i emocjonalny

Dziecko w tym wieku testuje granice i normy dlatego należy stosować konsekwencje w przypadku nieprzestrzegania ustalonych zasad. Czterolatki też często fantazjują i nie potrafią oddzielić rzeczywistości od imaginacji. Poza tym uwielbiają prowadzić dyskusje i zaczynają się bawić w grupie.

Rozwój intelektualny

Czterolatek zna już około 1500 słów. Zna wierszyki i piosenki, a nawet próbuje sam je układać.

Dziecko czteroletnie zadaje mnóstwo pytań. Chętnie też słucha różnych historii. Potrafi liczyć do 4 i więcej oraz zna już większość kolorów. Jedna zabawa czterolatka może trwać około 10-15 minut. Dziecko mówi w sposób zrozumiały. Zaczyna też interesować się pisaniem i poznawaniem liter np. może pisać pierwsze słowa (litery).

Źródło: „Od zabawy do nauki” program wychowania przedszkolnego- dobre praktyki wyd. Nowa Era

Opracowała mgr Monika Wadych

 

             PIOSENKA, KTÓREJ SIĘ UCZYMY

                           „Domowa piosenka”

 

1.      Kiedy wracam ze szkoły i otworzyć chcę drzwi

     Już od progu dobiega zawsze wierny głos psi.

     Na dywanie w pokoju do nóg łasi się kot,

     A w pudełku pod stołem chomik chowa się w kąt.

 

     Ref.: Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby 

      ma, a ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz

      psa.

 

2.      Kiedy smutno mi czasem, przyjdzie do mnie

pan pies,

     Poda łapę, zapyta: Nie martw się, co ci jest?

     Kot zamruczy pod nosem, chomik także da znać,

     I od razu weselej, już zaczynam się śmiać.

 

     Ref.: Każdy ma jakiegoś bzika…

 

 

2/2018

 

Wesołe Jeżyki

Gazetka dla rodziców i dzieci grupy czterolatków

 

Przedszkole Publiczne

w Ostromecku

 

Redakcja

Monika Wadych

Nasza grupa

W październiku dzieci będą miały okazję spotkać się z lekarzem i poznać na czym polega jego zawód. Ponadto także rodziców zapraszam na spotkanie dotyczące udzielania pierwszej pomocy, które poprowadzi lekarz w poniedziałek 22 października o godzinie 17.00. Proszę rodziców, aby zabrali ze sobą obuwie na zmianę. Spotkanie odbędzie się w stołówce w budynku przedszkola.

Kolejną atrakcją dla dzieci będzie możliwość obejrzenia spektaklu pt. „Król Kazimierz”, na który dzieci udadzą się do sali gimnastycznej naszej szkoły. Proszę, żeby z tej okazji dzieci były odświętnie ubrane oraz o wpłatę 5 zł do dnia 14 października.

W tym miesiącu odbędą się eliminacje do Gminnego Przeglądu Talentów „ZDOLNY PRZEDSZKOLAK”. Dzieci z naszej grupy będą najliczniej reprezentować swoje talenty spośród wszystkich zgłoszonych przedszkolaków. Z każdej grupy wiekowej zostanie wyłonionych 2 przedstawicieli reprezentujących przedszkole w etapie gminnym.

W ubiegłym miesiącu byliśmy w Leśniczówce w Strzyżawie. Bardzo miło spędziliśmy tam czas i dowiedzieliśmy się na czym polega praca leśniczego, widzieliśmy szkółkę drzewek, braliśmy udział w konkursie na najdłuższy rzut żołędziem oraz poznawaliśmy podstawowe gatunki drzew. Znaleźliśmy też czas na zjedzenie przyniesionych z domu przysmaków. Na koniec wizyty każde dziecko otrzymało pamiątkowy magnes ze zwierzątkiem leśnym.

Przypominam o możliwości dokonania wpłaty na Radę Rodziców oraz na ubezpieczenie. Ubezpieczenie można opłacać u wychowawcy lub sekretariacie szkoły do dnia 20 października.  Proszę też  o jak najszybsze opłacenie (chociaż części) składek na artykuły plastyczne oraz na upominki dla dzieci. 

        KALENDARZ GRUPY

4.10. –  spotkanie z lekarzem w przedszkolu

5.10. –  około 10.00 spotkanie w bibliotece - słuchanie czytanej bajki

9.10. – eliminacje do Gminnego Przeglądu Talentów godz.15.00

15.10 –  teatrzyk w sali gimnastycznej pt. „Król Kazimierz”  godz. 10.30/ koszt 5 zł (Teatr Bajeczny)

22.10 – godz. 17.00 pogadanka dla rodziców „Jeżyków” z udzielania pierwszej pomocy dzieciom - prowadzona przez lekarza

24.10 - FOTOGRAF w przedszkolu (proszę o odświętny strój oraz o przyprowadzenie dzieci na godz. 8.00)

24.10 – Gminny Przegląd Talentów „ZDOLNY PRZEDSZKOLAK” – Pałac Nowy w Ostromecku, godz. 16.30

ODKRYWAMY TALENTY  NASZYCH DZIECI

Pojęcie „talent”  to inaczej naturalna predyspozycja, umiejętność, wybitny potencjał. Kojarzy nam się z czymś co lubimy robić, dając przy okazji pozytywne emocje. Ten naturalny potencjał należy rozwijać w czasie, poprzez zdobywanie wiedzy i regularne ćwiczenia. Rolą rodzica jest wspierać                  i rozwijać talenty swoich dzieci. Wiele wyjątkowych talentów można rozpoznać już w wieku przedszkolnym.

10 talentów jakie może odkryć i rozwijać dziecko:

 1. talent artystyczny: dziecko lubi rysować, lepić, wybiera oryginalne tematy, techniki kompozycje materiałów. Zauważa szczegóły  i barwy, których inne dzieci nie dostrzegają. Interesuje się dziełami sztuki, odwiedza galerie i wystawy.
 2. talent twórczy: dziecko potrafi wymyślać opowiadania, gry piosenki, lubi eksperymentować, jest wytrwały w podejmowanym zadaniu. Posiada inwencję twórczą.
 3. talent aktorski: dziecko od najmłodszych lat wykazuje zdolność naśladowania, odgrywania różnych ról, chętnie uczestniczy w przedszkolnych teatrzykach.
 4. talent muzyczny: dziecko ma wrodzoną zdolność manualną, bez problemu zapamiętuje proste melodie, lubi śpiewać, grać na dzwonkach, chętnie uczestniczy w wydarzeniach muzycznych.
 5. talent matematyczny: dziecko od najmłodszych lat operuje cyframi i liczbami, wszystko oblicza skrótami, jest perfekcjonistą, często nie jest zbyt rozmowne. Jasno i zwięźle odpowiada na pytania. Zdarza się, że lubi muzykować, grać w szachy.
 6. talent przywódczy: dziecko zazwyczaj jest w centrum uwagi, jest pewne siebie, przez innych uznawane jest za przewodnika. Często kontroluje przebieg zabawy, lubi być na czele.
 7. talent sportowy: dziecko potrzebuje dużo ruchu, aby dobrze czuć się w grupie, potrafi rywalizować nawet ze starszymi od siebie dziećmi, wyróżnia się bardzo dobrą koordynacją ruchowa
 8. talent pisarski: dziecko od najmłodszych lat samo sięga po książki, wyprzedza rówieśników w umiejętności czytania  i pisania. Wymyśla opowiadania i historyjki, często zapisuje swoje myśli i pomysły. Jest wrażliwe na uczucia innych.
 9.  talent naukowy: dziecko jest uzdolnione matematycznie, ma doskonałą koordynację oko-ręka oraz świetnie rozwinięte umiejętności motoryczne. Często zbiera różne przedmioty, czyta książki popularnonaukowe, przeprowadza doświadczenia. Dostrzega i rozumie różne pojęcia i związki.
 10. talent techniczny: dziecko lubi konstruować, interesują go urządzenia mechaniczne. Lubi rysować różne przedmioty mechaniczne lub różne plany i projekty. Ma zdolności matematyczne.

Pielęgnowanie talentów wspaniale wpływa na ogólny rozwój młodego człowieka.

Opracowała mgr Barbara Wojtyszyn

             PIOSENKA, KTÓREJ SIĘ UCZYMY

                           „Owocowy blues”

 1. Na zmartwienia i na żale

Dżem Ci zrobi doskonale,

Bowiem w dżemie siła drzemie.

Owocowy blues!

   Ref: Blues, blues, blues owocowy,

           Taniec pyszny to I zdrowy,

            Słodki jak jabłkowy mus!

            Owocowy blues!

 1. Na zgryzoty i kłopoty

Bardzo dobre są kompoty,

Czy śliwkowe, czy gruszkowe,

Każdy o tym wie!

Ref. Blues…

 1. Chcesz być silny tak jak smok,

Owocowy tankuj sok!

Malinowy, porzeczkowy,

Każdy dobry jest!

 

3/2018

 

Wesołe Jeżyki

 

 

Gazetka dla rodziców i dzieci grupy czterolatków

 

Przedszkole Publiczne

w Ostromecku

 

 

Redakcja

Monika Wadych

Nasza grupa

W ubiegłym miesiącu zarówno dzieci jak i rodzice spotkali się z lekarzem Panią Anną Grabarą. Dzieci w czasie zajęć miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca lekarza.  Rodzice podczas zebrania otrzymali wskazówki odnośnie udzielania pierwszej pomocy dzieciom.

Dzieci uczestniczyły też w spektaklu pt. „Król Kazimierz” w czasie którego aktywnie włączały się w oglądane przedstawienie poprzez wcielanie się w wybrane role, czy śpiewanie piosenek. Na spektakl udaliśmy się do sali gimnastycznej.

W eliminacjach do Gminnego Przeglądu Talentów „Zdolny Przedszkolak” swoje umiejętności zaprezentowało 4 dzieci z naszej grupy przedszkolnej. Były  to talenty sportowe i wokalne. Do następnego etapu przeszli Zuzia i Filip S. Gratulacje! Finał konkursu odbędzie się w Pałacu Nowym w Ostromecku 16 listopada o godz. 10.00, na którym obecni będą wszyscy przedszkolacy.

W tym miesiącu zapraszam do zapoznania się z diagnozą wstępną dzieci. Podczas zebrania z  wychowawcą będzie można poznać bliżej postępy w rozwoju i zachowaniu dzieci oraz otrzymać wskazówki do dalszej pracy w domu.  Zachęcam też do udziału w zorganizowanych warsztatach wspierających rozwój dzieci, które odbędą się przed zebraniami dla wszystkich rodziców.

W czwartek 29 listopada odbędzie się kolejna wycieczka. Tym razem wybieramy się do kina Helios w Bydgoszczy na seans klasycznych bajek. Wyjazd o godz. 8.45, powrót na obiad. Poproszę o przygotowanie małego plecaka, a w nim małej przekąski  bez czekolady i małej butelki wody. Koszt wycieczki to 18 zł.

                                                                                KALENDARZ GRUPY

16 listopada

godz. 10.00

 Gminny Przegląd Talentów – Pałac w Ostromecku

22 listopada

16.15 – 17.00  Warsztaty wspierające rozwój dziecka

(spotkanie z logopedą, pedagogiem i socjoterapeutą w stołówce szkolnej)

17.00 SPOTKANIE Z RODZICAMI

omówienie obserwacji wstępnej

(w sali przedszkolnej)

26 listopada

Dzień Pluszowego Misia

(Poproszę o przyniesienie pluszowych niedźwiadków)

29 listopada

Wycieczka do kina Helios w Bydgoszczy

30 listopada

Andrzejki (wróżby z nauczycielem w sali)

 SPOSOBY NA JESIENNĄ NUDĘ

Najlepszym sposobem na nudę są wspólne zabawy. Zachęcam, aby podczas jesiennych długich wieczorów wyłączyć telewizor i wspólnie z dziećmi spędzić czas zacieśniając w ten sposób rodzinne więzi, a przy okazji rozwijać wyobraźnię  i zainteresowania naszych pociech. Oto kilka pomysłów:

1. Wspólne czytanie

Pasję do książek warto zaszczepić już od najmłodszych lat. Najpierw czytając proste bajki na dobranoc, potem wspólnie zagłębiając się w bardziej zaawansowane książeczki, przystosowane do wieku, by na końcu dziecko zaczęło czytać samo, z własnej woli. To zdecydowanie lepsze niż spędzanie całych dni przed telewizorem, komputerem lub tabletem.

2. Gry planszowe

Obecnie na rynku dostępne jest mnóstwo gier planszowych, przy których mogą równie dobrze bawić się i dzieci, i dorośli. To intrygująca, pochłaniająca czas zabawa, która jednocześnie uczy i pozwala zapomnieć o jesiennej nudzie.

3. Rozwiązywanie rebusów/kalambury

Edukacyjne zabawy angażują i pozwalają rozładować nadmiar energii. Jedną z takich zabaw dla całej rodziny mogą być kalambury lub rozwiązywanie prostych rebusów. Nawet samo układanie rebusów może być świetną zabawą, wysiłkiem umysłowym i sposobem na rozwój intelektualny dziecka.

4. Spacer z aparatem

Jeśli pogoda na to pozwala, nie siedźcie w domu, wybierzcie się na spacer do parku. Nie zapomnijcie przy tym wziąć aparatu  i dokumentujcie wszystkie ciekawe widoki. Następnie wywołaj zdjęcia lub wydrukuj je w domu i stwórzcie razem z dzieckiem album z waszej wycieczki np. na dużym arkuszu papieru.

5. Bukiety z liści i ludziki z kasztanów

Będąc na spacerze, oprócz robienia zdjęć, warto zbierać kolorowe liście, kasztany i ozdobne gałązki, by po powrocie do domu zrobić piękny bukiet z liści lub wykorzystać je do wyżej wspomnianego kolarzu. Możesz także zaproponować rysunki z wykorzystaniem liści, trawy i gałązek albo stworzenie ludzików z plasteliny i kasztanów.

6. Wspólne gotowanie

 Wspólne przygotowywanie smacznych posiłków jest dobrą zabawą dla całej rodziny, a jednocześnie pożyteczną lekcją dla dziecka. Oczywiście ciężko wymagać, aby kilkulatek samodzielnie gotował, ale z pewnością może Ci pomóc w kuchni przy prostych czynnościach, jak mieszanie składników, a większemu dziecku spokojnie zlecisz obranie owoców, czy przygotowanie masy do ciasta. Takie własnoręcznie wykonane wypieki smakują najlepiej.

7. Zabawy w odgrywanie scenek/teatr

Dobrym sposobem na wyładowanie dziecięcej energii i wyzwolenie kreatywności są zabawy w odgrywanie ról z rodzeństwem lub kolegami. Rodzice mogą robić za widownię albo brać udział w przedstawieniu. Taka zabawa rozwija wyobraźnię, kreatywność i pozwala przełamać bariery związane ze strachem przed wystąpieniami publicznymi

8. Układanie puzzli

Zabawa na długie godziny lub dni, a satysfakcja z rozwiązanego zadania jest ogromna.

9. Klocki

Z klocków  można stworzyć niemal wszystko, dlatego jest to niezwykle kreatywna zabawa, która pochłonie wszystkich uczestników bez reszty.

Źródło: mamotoja.pl