• Ćwiczenia oddechowe

      •  

        Zapraszamy do wykonania wraz z dzieckiem zabawnych pomocy do ćwiczeń oddechowych

         

        Miłej zabawy

          1. SMOK WAWELSKI

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2013/11/DSC07830-300x200.jpgDo przygotowania smoka potrzebujemy rolki po papierze toaletowym, kolorowe krepy,  klej, kulki wełniane lub plastelina na oczy i nos.

        Rurkę po papierze oklejamy zielona krepa. Od wewnątrz doklejamy płomienie – kolorowe paseczki krepy, które pod wpływem wydychanego powietrza uniosą się tworząc złudzenie ziejącego ogniem smoka, miłej zabawyJ

         

          1. ZAJĄCZEK Z GUMOWEJ RĘKAWICZKI

         

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2019/04/wielkanocny-zajaczek-zabawka-oddechowa.jpgDo przygotowania potrzebujecie tylko rękawiczki, papierowego kubeczka, słomki i gumki recepturki – zajączek powstał bez użycia kleju.

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2019/04/zajaczek-z-rekawiczki1.jpgNa początku odwracamy gumową rękawiczkę na lewą stronę [dzięki temu zabiegowi będziecie mogli potem swobodnie narysować pyszczek zajączka] i zawiązujemy supeł na środkowym palcu.

        Następnie zawiązujemy razem kciuk oraz mały paluszek. Supełek powinien być podwójny, na samym koniuszku palców.

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2019/04/zajaczek-z-rekawiczki2.jpgRękawiczkę odwracamy na prawą stronę, tak by supełki znalazły się w środku. Częściowo wkładamy rękawiczkę na swoją rękę i rysujemy markerem oczy i pyszczek zajączka.

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2019/04/zajaczek-z-rekawiczki3.jpgPrzystępujemy do przygotowania drugiego elementu zabawki – kubeczka. Ostrymi nożyczkami robimy niewielką dziurkę tuż przy dnie papierowego kubeczka. W otwór wkładamy słomkę. Dziurkę można również zrobić przy pomocy długopisu.

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2019/04/zajaczek-z-rekawiczki4.jpgNa tak przygotowany kubeczek nakładamy rękawiczkę, całość dodatkowo zabezpieczamy gumką recepturką. Zabawka oddechowa jest gotowa.

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2019/04/wielkanocny-zajaczek-zabawka-oddechowa1.jpgZadaniem dziecka jest nadmuchanie zajączka ale w taki sposób, by rękawiczka nie spadła z kubeczka:)

        Żródło: https://domologo.pl/

        23.03. 2020 Z. Morgut

          1. KAMELEON – zabawka oddechowa

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSC06680.jpgMateriały i przybory: papier- biały i czerwony, farby, pędzel, podkładka do malowania, nożyczki, ołówek, talerzyk i szklanka do odrysowania kółek lub cyrkiel, słomka, taśma klejąca, czarny marker lub mazak.

        Białą kartkę zamalowujemy grubo farbami na najróżniejsze kolory. Takie mieszanie kolorów to wspaniała zabawa zarówno dla dzieci! Jeszcze mokrą kartkę składamy na pół, przyciskamy a następnie delikatnie rozkładamy. To sprawi, że nasze kolory jeszcze bardziej się wymieszają a kameleon będzie idealnie różnokolorowy. Kartkę pozostawiamy do wyschnięcia.

        Na rewersie pomalowanej kartki odrysowujemy duże kółko od talerzyka i małe od szklanki. Możemy oczywiście narysować zwyczajnie kółka cyrklem. Kółeczka wycinamy.

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSC06651.jpgDuże kółko składamy na pół a następnie rozkładamy- to będzie ciało kameleona. Na małym kółku rysujemy ślimaka i przecinamy wzdłuż narysowanej linii – ten ślimak to ogon!

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSC06655.jpgNa środku koła przy pomocy taśmy samoprzylepnej mocujemy słomkę do napojów.

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSC06666.jpgZ czerwonego papieru wycinamy długi pasek. Przyklejamy go do końca słomki dokładnie oklejając taśmą samoprzylepną. KOŃCÓWKA SŁOMKI MUSI SIĘ ZNAJDOWAĆ NA BRZEGU KOŁA!

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSC06681.jpgKoło ze słomką w środku składamy na pół i sklejamy. Doklejamy ogon kameleona. Z białego papieru wycinamy oczy i naklejamy z dwu stron głowy.

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSC06669.jpgCzarnym markerem malujemy uśmiech, źrenice w oczach i paski na plecach.

        Na koniec, nawijamy czerwony język na ołówek i ciasno zwijamy.

        https://domologo.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSC06686.jpg

        Wystarczy dmuchnąć mocno w słomkę a kameleon zacznie „poruszać” językiem.

        Źródło https://domologo.pl/logopedia/cwiczenia/cwiczenia-oddechowe/kameleon-zabawka-oddechowa/

        25.03.2020 Z. Morgut

        GRANNA

        Zabawa z obrazkami 

        Do zabawy rozwijajacej słownik dziecka możemy wykorzystać różne obrazki w domu np. Zagadki smoka obiboka

        propozycje zabaw:

        - nazwij obrazki, 
        - poszukaj same zwierzątka
        - poszukaj co można jeść
        - powiedz jaki to kolor
         

        cel: rozwijanie słownika czynnego i biernego dziecka, wdrażanie do samodzielnego rozwiazywania zadania na miarę swoich możliwości, wspólna zabawa z rodzicem/domownikiem

        26.03.2020 Z. Morgut

        „Wiewiórka robi porządki” 

        Wiewiórka rozgląda się po swojej dziupli (dzieci przesuwają językiem po podniebieniu górnym, wewnętrznych ścianach policzków, podniebieniu dolnym). Widzi duży bałagan i postanawia zrobić porządek. Zaczyna od odkurzania sufitu dziupli (przesuwają czubkiem języka od przodu do tyłu jamy ustnej po podniebieniu górnym), zdejmuje też firanki (liczą czubkiem języka górne zęby) i wkłada je do pralki (motorek wargami). Po chwili pralka zaczyna płukanie firan (dzieci "przepychają" powietrze z policzka do policzka). Wiewiórka odkurza też ściany (przesuwają czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzków) oraz podłogę (przesuwają czubkiem języka po dolnych zębach). Wreszcie rozwiesza firanki (ponownie liczą czubkiem języka górne zęby). Wiewiórka jest bardzo zadowolona z wykonanej pracy i szeroko się uśmiecha (rozciągają szeroko usta). Dumna wygląda z dziupli i rozgląda się wokoło (poruszają językiem ruchem okrężnym na zewnątrz jamy ustnej). Patrzy w górę (dzieci sięgają czubkiem języka do nosa), patrzy w dół (sięgają czubkiem języka do brody). Rozgląda się też w prawo (przesuwają czubkiem języka do prawego kącika ust) i w lewo (przesuwają czubkiem języka do lewego kącika ust). Wszędzie jest porządek. Wiewiórka pięknie się uśmiecha. Żegnamy się z wiewiórką (dzieci wysyłają całuski – usta mocno ściągnięte).

        Zabawa z dźwiękami

        Należy przygotować nieprzeźroczysty worek i pudełko z przedmiotami (dzwonek, gwizdek, zwierzątka, zegarek, piórko, instrumenty). Rodzic wkłada do worka jeden wybrany przez siebie przedmiot, tak by dzieci nie widziały, co to jest. Wybiera jedno dziecko, które dotykając worka ma rozpoznać, co jest w środku. Dotknąć worka może kilkoro dzieci. Następnie wyciągamy. W zależności od przedmiotu dzieci bawią się w naśladowanie dźwięku. Jeśli w worku jest zwierzątko zastanawiamy się jak je udawać.

        Do dźwięku można dołożyć ruch.

        26.03.2020 B.Wojtyszyn

         

         

        „Wierszyki łamiące języki”  - propozycje wierszy do utrwalania głosek. Powodzenia!

        HUCZEK

        Hasał huczek z tłuczkiem wnuczka i niechcący huknął żuczka. - Ale heca... - wnuczek mruknął i z hurkotem w hełm się stuknął. Leży żuczek, leży wnuczek, a pomiędzy nimi tłuczek. Stąd dla huczka jest nauczka by nie hasać z tłuczkiem wnuczka. (M. Strzałkowska)

        MUSZKA Mała muszka spod Łopuszki chciała mieć różowe nóżki - różdżką nóżki czarowała, lecz wciąż nóżki czarne miała. - Po cóż czary, moja muszko? Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką! Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki i unurzaj w różu nóżki! (M. Strzałkowska)

        GRZECZNA DAMA

        Grzecznej damie, tuż nad uchem, brzuchomówca brzęczał brzuchem – brzdęk, brzdęk! brzdąkał na gitarze, niczym dżezmen grał na tarze, bzyczał jak na wiolonczeli i brzmiał niczym trzódka trzmieli, skrzypiał wdzięcznie jak skrzypeczki i podzwaniał jak dzwoneczki. Grzeczna dama oburzona, rzekła strasznie obrażona: - Uhu-huhu! Uhu-huhu! Ależ panu burczy w brzuchu! (M. Strzałkowska)

        27.03.2020 B.Wojtyszyn

    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
      • (52) 3817625, 533 013 731 (ul. Szkolna 1) - dyrektor, sekretariat kl. IV-VIII SP (52) 3817695 (ul. Bydgoska 7) - oddziały przedszkolne, klasy I-III;
      • ul. Szkolna 1, OSTROMECKO, 86-070 Dąbrowa Chełmińska e-mail: s.ostromecko@poczta.szkolna.net NIP: 5542723217 Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku /ZSOSTROMECKO/SkrytkaESP
    • Logowanie