• Witam na mojej stronie!

• Czym się zajmuje psycholog?

Psycholog szkolny to osoba, która ma zapewnić opiekę psychologiczną dla wszystkich osób tworzących szkolną społeczność (uczniów, opiekunów, nauczycieli). Poprzez indywidualne rozmowy z dziećmi i młodzieżą, zajęcia z klasami (integracyjne,psychoedukacyjne, profilaktyczne, wychowawcze, rozwijające kompetencje społeczne), wywiady z nauczycielami oraz konsultacje z rodzicami/opiekunami poznaje uczniów, by jak najlepiej wspomóc ich rozwój  i prawidłowe funkcjonowanie w szkolnej i pozaszkolnej rzeczywistości.

Konsultacje psychologiczne mają formę indywidualnych spotkań o charakterze doraźnym lub systematycznym. Poprzez rozmowę wspierającą, techniki arteterapeutyczne, gry, zabawy wprowadza się dzieci w proces terapeutyczny. Spotkanie z psychologiem nie świadczy o słabości. Praca psychologa opiera się głównie na rozmowie, która jest najlepszym możliwym sposobem na rozwiązanie nurtujących nas problemów.

Uczniu, z psychologiem szkolnym możesz kontaktować się zawsze, gdy:

- potrzebujesz porozmawiać, coś Cię dręczy,

- masz problem i nie wiesz z kim o tym porozmawiać,

- czujesz się samotny,

- masz problemy w relacjach z rówieśnikami lub osobami dorosłymi (rodzicami, nauczycielami),

- potrzebujesz rady lub pomocy w podjęciu decyzji,

- masz problemy w rodzinie,

- czujesz się bezsilny wobec zdarzeń, które mają miejsce w Twoim życiu,

- ktoś z Twojego otoczenia ma problem i czujesz, że potrzebuje pomocy.

Opiekunie, z psychologiem szkolnym możesz kontaktować się zawsze, gdy:

- niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka,

- zachowanie Twojego dziecka nagle się zmieniło, a nie wiesz dlaczego,

- masz trudności w nawiązaniu kontaktu z dzieckiem,

- potrzebujesz wsparcia, porady w trudnej sytuacji,

- nauczyciele zwracają uwagę, że w szkole z dzieckiem się coś dzieje (ma problemy z koncentracją, ma trudności w nauce, łatwo wpada w gniew, nie stosuje się do poleceń, jest wycofane i lękliwe),

- chcesz lepiej zrozumieć swoje dziecko,

- potrzebujesz wskazówek do pracy indywidualnej ze swoim dzieckiem w domu.

Nauczycielu/wychowawco, z psychologiem szkolnym możesz kontaktować się zawsze, gdy:

- zespół klasowy jest słabo zgrany lub występują w nim problemy wychowawcze,

- potrzebujesz pomocy w mediacjach z uczniami lub opiekunami,

- jesteś zaniepokojony zachowaniem ucznia,

- zachowanie ucznia nagle się zmieniło, zaobserwowałeś wzbudzające Twój niepokój objawy u swojego ucznia,

- zachowanie ucznia lub uczniów dezorganizuje przebieg lekcji,

- potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu sporu pomiędzy podopiecznymi,

- dostrzegasz potrzebę przeprowadzenia zajęć tematycznych przez psychologa.

mgr Anna Łobocka

psycholog szkolny

Drodzy uczniowie oraz opiekunowie,

wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że obecna sytuacja może przyczyniać się do pojawienia się u Państwa oraz u dzieci wielu (często sprzecznych) emocji takich jak choćby lęk, złość, smutek, poczucie bezradności… Nietypowa sytuacja wymaga wprowadzenia wyjątkowych rozwiązań. Na czas nauki zdalnej, by zachować płynność pracy terapeutycznej, zachęcam do odbywania naszych spotkań w formie zdalnej. Osoby zainteresowane konsultacjami lub kontynuowaniem zajęć zapraszam serdecznie do kontaktu mailowego (psycholog@rejewski.edu.pl). Zachęcam również do umawiania spotkań online w ramach dyżuru dla rodziców/opiekunów.

Życzę Państwu zdrowia oraz przede wszystkim szybkiego powrotu do „normalnej” rzeczywistości.

mgr Anna Łobocka

psycholog szkolny

• Sala
            • psycholog@rejewski.edu.pl

• (52) 3817625, 533 013 731 (ul. Szkolna 1) - dyrektor, sekretariat kl. IV-VIII SP (52) 3817695 (ul. Bydgoska 7) - oddziały przedszkolne, klasy I-III;
      • ul. Szkolna 1, OSTROMECKO, 86-070 Dąbrowa Chełmińska e-mail: s.ostromecko@poczta.szkolna.net NIP: 5542723217 Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku /ZSOSTROMECKO/SkrytkaESP