PRZEDSZKOLE TALENTÓW

Poznaję kształty i figury geometryczne

Dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej grały w popularną grę w butelkę – po zakręceniu kręglem musiały wskazać figurę geometryczną na którą wskazuje jego koniec. Następnie dzieci szukały różnych kształtów w sali przedszkolnej.  Następnie obrysowywały klocki geometryczne i kolorowały powstałe w ten sposób obrazki. Efekty pracy dzieci zostały zaprezentowane na przedszkolnej gazetce.

Dzieci z grupy „Jeżyków” wykonały pracę plastyczną z figur geometrycznych pt. „Figuraki”, przy okazji oczywiście nazywały i rozpoznawały figury geometryczne i tworzyły z nich nowe kształty.

Grupa popołudniowa „Tygrysków” również utrwalała kształty i nazwy figur geometrycznych. Dzieci po wysłuchaniu fragmentu wiersza Marii Trelikowskiej  „W pogoni za kwadratem” wyodrębniały kwadraty ze zbioru figur geometrycznych. Mierzyły długości boków kwadratów za pomocą pasków papieru oraz miarą. Następnie każdy przedszkolak z 4 kwadratowych kartek i za pomocą nożyczek wyczarował 2 prostokąty, 4 małe kwadraty, 2 trójkąty i koło. Z otrzymanych figur geometrycznych dzieci wyklejały dowolny obrazek.

Dzieci w czasie zabaw w języku angielskim także utrwalały znajomość figur geometrycznych poprzez udział w zabawach manualnych – wyklejanie figur skrawkami kolorowego papieru oraz lepienie figur z plasteliny. Dodatkowym zadaniem było rozpoznawanie przedmiotów o określonych kształtach i uporządkowanie ich w pary.