• Miesiąc Maltański w bibliotece

        • W ramach projektu "Szlakiem europejskich baśni" klasa druga uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych nawiązujących do Miesiąca Maltańskiego realizowanego w ramach programu Erasmus+. Uczniowie poznali najważniejsze informacje związane z tym krajem - jego położenie na mapie Europy, fakty dotyczące kultury, tradycji i życia codziennego. Dzieci poznały najciekawsze miejsca Malty, symbole i ciekawostki o tym kraju. Rozmawialiśmy o stolicy Malty, o Zakonie Kawalerów Maltańskich, o krajobrazach i słynnych "łodziach z oczami" zwanymi luzzu. Drugoklasiści wysłuchali baśni maltańskiej "Lenno" opowiadającej o Zakonie Joannitów. Rozwiązując zagadkę w formie wykreślanki utrwaliły najważniejsze wiadomości zdobyte podczas spotkania. Odbyły się też zajęcia plastyczne - dzieci kolorowały słynne maltańskie łódeczki. Zajęcie to okazało się tak czasochłonne, że swoje prace dokończą na lekcji🙂

          Dziękuję klasie drugiej za aktywne uczestnictwo w zajęciach.

          Beata Adamiec

        • Przybliżenie zawodu leśniczego w grupie delfinki

        • Bardzo dziękujemy Panu Leśniczemu Norbertowi Kowalskiemu z Leśnictwa Strzyżawa oraz jego żonie - Pani Eli za przekazanie nam materiałów, dzięki którym mogliśmy bliżej poznać  jego zawód. Dzieci oglądały tematyczną bajkę, a dzięki przekazanym materiałom mogły zdobytą wiedzę usystematyzować. Każdy delfinek otrzymał również pakiet materiałów do domu, a my umówiliśmy się z Panem Norbertem na spotkanie w leśniczówce już wiosną. 

        • Z Maltą w tle ...

        • Wczoraj we wszystkich klasach odbył się quiz sprawdzający spostrzegawczość uczniów. Tematyka zadawanych pytań oraz wyświetlanych zdjęć dotyczyła Malty - jej stolicy, zabytków i piękna przyrody. Quiz w formie interaktywnej przygotowała p. M. Olszówka i to ona wyłoni zwycięzców, którzy zostaną nagrodzeni podczas podsumowania Miesiąca Maltańskiego dnia 27 października (3 godzina lekcyjna). Z kolei dziś podczas przerw uczniowie mogli obejrzeć kilkuminutową animowaną historię nt. przygód Odyseusza na Malcie. Według Odysei Homera to właśnie tam Odyseusz był więziony przez 7 lat. Filmik przygotowała p. H. German wraz z Kółkiem Medialnym, a nad sprawnym przebiegiem projekcji czuwał p. K. Wolski. Dziękujemy nauczycielom za przybliżenie uczniom w ciekawy sposób tajemnic tego małego wyspiarskiego kraju.

        • Delfinki w bibliotece.

        • "Marzenie Kogucika" - to tytuł pierwszej bajki, jaką przeczytała dzieciom Pani Beatka z biblioteki. Podczas pierwszej wizyty w tym miejscu delfinki dowiedziały się, co takiego robi się w bibliotece i co w niej robią Dobre Duszki. Posłuchały bajki o koguciku i odpowiadały na pytania o jego przygodach. Wizyta bardzo nam się podobała i już umówiliśmy się na kolejne spotkanie. 

        • Integracja sensoryczna u Delfinków

        • Dzisiaj Delfinki miały okazję poczuć się jak na zajęciach z integracji sensorycznej. Przy okazji tematyki tygodniowej związanej z lasem dzieci sprawdzały swoje możliwości na ekologicznej ścieżce sensorycznej.  Chodzenie po takiej ścieżce rozwija motorykę dużą, kształtuje zmysł równowagi i koordynację ruchową. Stymuluje receptory znajdujące się w stopach poprzez rozmaite wrażenia dotykowe. Dzieciom zabawa się podobała i już mamy pomysły na kolejne ścieżki sensoryczne. 

        • Występ przedszkolaków z okazji Dnia Edukacji Narodowej

        • Spotkaliśmy się, by świętować Dzień Edukacji Narodowej.

          Zaczęło się od zaproszeń, parę dni temu. Oczywiście wykonali je przedszkolacy. Zaprosiliśmy aż 27 pracowników przedszkola, którzy licznie zjawili się na uroczystości.

          Dzieci znają już litery. Napisy potrafią ułożyć z niewielką pomocą, dlatego to głównie dzieci przygotowywały salę. Na tablicy zawisły portrety ulubionych pań, a nawet pana!

          Punktualnie rozpoczął się występ artystyczny. Każda grupa przedszkolna zaprezentowała coś wyjątkowego. Delfinki pięknie śpiewały, grały na instrumentach, Jeżyki recytowały, śpiewały. Tygryski tańczyły „Krakowiaka” i deklamowały wiersz. Najstarsi przedszkolacy zatańczyły w kole i recytowały wiersz.

          Zachwyceni goście każdy występ nagradzali brawami!

          W podziękowaniu za trud edukacji, wychowania, ciężkiej pracy każdego pracownika, dzieci wręczyły laurki.

          Dziękujemy Paniom: Ani Grzybek-Korzeniewskiej, Alicji Czekajewskiej, Julii Radomskiej, Monice Wadych, Małgosi Sieg za przygotowanie dzieci do występów.

          Pani Khrystynie Lesiv za dekoracje i wykonanie z dziećmi laurek.

          Paniom Ani Michalczyk, Paulinie Serwińskiej, Agnieszce Opalińskiej, Panu Grzegorzowi Krzyżanowskiemu za wszelką pomoc i dobre rady. 

          Khrystyna Lesiv

          Barbara Wróblewska

        • ROZTRZYGNIECIE KONKURSU RÓŻAŃCOWEGO pt. ŚLADAMI MARYI

        • I.Etap szkolny oddział Przedszkolny - różaniec św.
          1.Marek Wróblewski - klasa 0
          2.Maciej Mania - klasa 0
          3.Lena Witkowska - klasa 0
             Matylda Mania - Delfinki

          Wyróżnienie:
          Mikołaj Rutkowski - klasa 0
          Maria Modrzejewska - klasa 0
          Maja Popów - klasa 0
          Martyna Czyżak - klasa 0

          II.Etap pozaszkolny - oddział Przedszkolny
          Lena Witkowska
          Maciej Mania
          Marek Wróblewski

          III.Etap szkolny klasa I-III SP - tajemnice różańca św.
          1.Barbara Pastewska - klasa I B
          2.Klaudia Gandziarowska - klasa IA
          3.Tomasz Knap - klasa IA
             Dominik Burda - klasa IB


          Wyróżnienie:
          Zofia Weichert - klasa IA
          Zuzanna Witkowska - klasa II

          II. Etap pozaszkolny klasa I-III SP
          1.Barbara Pastewska - klasa IB
          2.Klaudia Gandziarowska - klasa IA
          3.Tomasz Knap - klasa IA

          Serdecznie gratulujemy!!!
          Dziękujemy za wspaniałe prace! Zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach religijnych!


          Etap szkolny:
          - Wręczenie dyplomów i niespodzianek dla uczestników w szkole
          i przedszkolu nastąpi 30 października br. (poniedziałek).

          Etap pozaszkolny:
          - Uroczyste zakończenie i rozstrzygnięcie konkursu diecezjalnego odbędzie się 29 października br. rozpocznie się Mszą święta o godz. 12.00 w dolnej kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Wręczenie nagród będzie w Centrum Dialogu. Uczestnicy wyróżnieni zostaną wcześniej o tym poinformowani.

          Komisja szkolna:
          Marta Adamczyk
          Agnieszka Borowska
          Monika Myszkiewicz- Ryńska

           

        • Dzień Chleba u Delfinków

        • Dzisiaj w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Chleba. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby otrzymać pyszne pieczywo. Oglądały tematyczne ilustracje, a także degustowały różnego rodzaju pieczywa m.in. bułek, rogali, chałek, chleba pszennego oraz żytniego. Na koniec zajęć wykorzystując własnoręcznie zrobione rosnące farby wykonały tematyczną pracę plastyczną - bochenek chleba. 

        • Policja u Delfinków

        • Nasza grupa wzięła udział w  akcji „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”. Dzieci odwiedziły Panie Policjantki z  Komisariatu Policji Bydgoszcz-Fordon. Funkcjonariusze policji opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, a także przeprowadziły pokaz bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Delfinki już wiedzą, dlaczego tak ważne są kamizelki odblaskowe, kaski rowerowe i jak bezpiecznie przechodzić na drugą stronę ulicy.

      • Miesiąc Maltański trwa ...
        • Miesiąc Maltański trwa ...

        • Bieg sztafetowy z flagą Malty odbył się w minioną środę. Zwycięskie zespoły stanęły na podium, a dyplomy i medale zostaną wręczone w przyszły piątek podczas podsumowania Miesiąca Maltańskiego. Przypominamy o trwającym konkursie plastycznym pt. Krajobrazy Malty - prace wykonane dowolną techniką należy składać u p. Z. Morgut lub wychowawców do dnia 20 października. Na jutro zaplanowany jest quiz spostrzegawczości, który przeprowadzi w każdej z klas p. M. Olszówka. Zapraszamy do wspólnej zabawy - upominki czekają !

        • Akcja „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”

        • Jak co roku o tej porze w naszej szkole jest organizowana akcja „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”, ponieważ dni robią się coraz krótsze, dlatego warto przypomnieć sobie temat związany z bezpieczeństwem na drodze.

          W ramach wieloletniej już współpracy z Komisariatem Policji Bydgoszcz-Fordon funkcjonariusze policji przeprowadzili w przedszkolu oraz w klasach I-III szkoły podstawowej pogadanki nie tylko na temat bezpiecznego poruszania się po drodze a przede wszystkim podkreślili jak ważną rolę odgrywa noszenie elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność pieszych po zmroku.

          Dlatego chcemy serdecznie podziękować Policji za cenne rady i poświecony czas:)

          A Państwa zapraszamy do fotorelacji.

          Pedagog szkolny

        • Wieści z biblioteki...

        • Nasza biblioteka przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka".

          Celem programu jest m.in. promocja czytania, aktywizacja bibliotek szkolnych, wsparcie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej jako przyjaznego i bezpiecznego miejsca w szkole. Już niedługo zaprosimy uczniów do pierwszych aktywności w ramach realizowanego projektu🙂

          Beata Adamiec

        • Polacy ratujący Żydów

        • II wojna światowa to okres ogromnych prześladowań dotyczących, nie tylko Polaków, ale również ludności żydowskiej. Żydów zamykano w gettach, wywożono do obozów koncentracyjnych, ale mimo tych represji ze strony Niemców, niektórzy przeżyli wojnę, między innymi dzięki Polakom. Nasi rodacy pomimo kary śmierci za ukrywanie Żydów, pomagali im oraz zapewniali w miarę bezpieczny byt.

          W piątek 13 października klasa siódma i ósma brała udział w warsztatach poświęconych przyswojeniu wiedzy o niewyobrażalnym mordzie blisko 6 mln europejskich Żydów, w tym 3,5 mln Żydów polskich przez niemieckich okupantów. Zajęcia miały służyć ciągłemu kształtowaniu żywej pamięci o tych wydarzeniach, przede wszystkim o ofiarach, ich cierpieniu i śmierci, a także odwadze i determinacji tych, którzy przeżyli.

          Zajęcia przygotował i poprowadził pracownik działu dydaktycznego Instytutu Pamięci Narodowej pan Mirosław Sprenger, któremu serdecznie dziękujemy!

          Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia wystawy poświęconej rodzinie Ulmów. Z wystawy dowiemy się o strasznej zbrodni dokonanej przez niemiecką żandarmerię, która zamordowała Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

        • DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

        • Serdecznie zapraszamy rodziców Delfinków na rodzinne zajęcia pt. "W krainie Pana Ziemniaka". Będziemy na Państwa czekać w środę 25.10.2023 r. o godzinie 15:30 na placu przed Przedszkolem. Prosimy zabrać dobry humor i strój adekwatny do pogody. 

        • Dzien planszówek - dzień puzzli u Delfinków

        • 10 października w naszej grupie poznawaliśmy gry planszowe oraz puzzle. Rozwijając nasze umiejętności społeczne, działaliśmy w małych grupach. Uczyliśmy się współpracy, czekania na swoją kolej, wygrywania i znoszenia porażki. To był dobry dzień i będziemy go cyklicznie powtarzać. 

        • Kasztany - dary Jesienne u Delfinków

        • W minionym tygodniu grupa Delfinki poznawałą bliżej kaszany. Dzieci oglądały, przeliczały, wykorzystywały        w zabawie oraz pracy plastycznej te jesienne dary. W nadchodzącym tygodniu również będzie pamiętać o kasztanach w zabawach sensorycznych. 

        • Przedszkolaki w bibliotece

        • Rozpoczęliśmy cykliczne spotkania czytelnicze w bibliotece. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" bibliotekę odwiedziły Jeżyki. Jak zawsze było ciekawie i wesoło. Poprzez udział w cyklicznych zajęciach bibliotecznych przedszkolaki m.in. rozwijają zainteresowania oraz kształtują swoje kompetencje czytelnicze.

          Beata Adamiec

  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
      • (52) 3817625, 533 013 731 (ul. Szkolna 1) - dyrektor, sekretariat kl. IV-VIII SP (52) 3817695 (ul. Bydgoska 7) - oddziały przedszkolne, klasy I-III;
      • ul. Szkolna 1, OSTROMECKO, 86-070 Dąbrowa Chełmińska e-mail: s.ostromecko@poczta.szkolna.net NIP: 5542723217 Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku /ZSOSTROMECKO/SkrytkaESP
    • Logowanie