• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

        • "Muzyka jest większym odkryciem niż cała mądrość i filozofia." (Ludwig van Beethoven)

          We wtorek 1 października uczniowie z klas 4-8 skorzystali z zaproszenia Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i wybrali się do Pałacu Nowego na wspaniały koncert muzyki klasycznej. Dodatkowo mieli przyjemność spotkać się z kolegami z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim odwiedzającymi Ostromecko. Starogardzianie nie tylko zwiedzili Zespół Pałacowo-Parkowy i obejrzeli kolekcję zabytkowych fortepianów, ale także koncertowali na odrestaurowanym instrumencie.

          Jednak najważniejszym wydarzeniem związanym z obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki, był recital fortepianowy Emilii Biskupskiej, która jest absolwentką studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, u której kontynuuje edukację. Jest ona również laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.

        • Konkurs "Mistrz Pięknego Czytania"

        • Zapraszamy uczniów klas 3-8 Szkoły Podstawowej do udziału w konkursie "Mistrz Pięknego Czytania". Konkurs organizowany jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3. Etap szkolny odbędzie się w połowie października, natomiast gminny finał konkursu będzie miał miejsce 30 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej. Celem konkursu jest m.in. popularyzowanie czytelnictwa oraz promowanie ciekawych książek z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Organizatorami "Mistrza Pięknego Czytania" są Zespół Szkół im. Magdaleny Mortęskiej w Czarżu, Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku, Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Chełmińskiej. Honorowy Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska. Szczegółowych informacji udzielają pani Hanna German i pani Beata Adamiec. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w konkursie.

          Mistrz_Pieknego_Czytania_regulamin_2019-09-30(1).pdf​​​​​​​

           

      • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

        • Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania. Czytanie rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, wzbogaca język, poszerza wiedzę. To również dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Czytaliśmy w "małej" i "dużej" szkole, a także w szkolnej bibliotece. Pamiętajmy - warto czytać!

        • ,,Sześć długich zim, pięć długich lat, szła światem wojna żłobiła ślad…”

        • 26 września uczniowie klasy IV i VIII pod opieką pani Anny Grzybek - Korzeniewskiej i pana Wojciecha Witta, uczcili pamięć poległych i zorganizowali apel z okazji 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

          Doniosłość uroczystości podkreśliła obecność zaproszonego gościa, pana Jerzego Świetlika – świadka historii tamtych tragicznych wydarzeń. Uczniowie w galowych strojach w uwadze i skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Dowiedzieli się, jakie tragiczne dla Polski wydarzenia  miały miejsce 1 i 17 września 1939 roku, 1 sierpnia 1944 roku, o polskich żołnierzach walczących na froncie wschodnim i zachodnim, a także o zbrodniach popełnionych na Polakach i Żydach. W postawie stojącej, minutą ciszy oddali hołd wszystkim ofiarom wojny, walczącym i poległym, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Uczeń klasy VIII, Kacper Wiszniewski, odczytał wzruszające wspomnienia swojej prababci związane z życiem w czasach okupacji w naszej gminie. Ta nietypowa lekcja historii uświadomiła dzieciom i młodzieży okropieństwa wojny, aby mogły powtórzyć z przekonaniem słowa św. Jana Pawła II: „Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii II wojny światowej. Niech pamięć o tamtych latach, nieludzkim cierpieniu, dzisiaj i w przyszłości będzie przestrogą przed zgubnymi ideologiami… Nigdy więcej wojny! 


          W ramach szkolnych uroczystości związanych z rocznicą wybuchu wojny miał miejsce konkurs historyczny pod nazwą „Wojna obronna 1939 roku.”


          Wyniki przedstawiają się następująco:

          1. Patryk Dubel i Jędrzej Olszewski kl. VIII

          2. Jan Redmerski kl. VIII

          3. Dominik Struski kl. VIII

          Gratulujemy!

                                                                                                                       

           

      • EGZAMIN PRAKTYCZNY NA KARTĘ ROWEROWĄ
        • EGZAMIN PRAKTYCZNY NA KARTĘ ROWEROWĄ

        • W związku z odwołaniem zajęć SKS w najbliższy poniedziałek z powodu wyjazdu nauczyciela i uczniów na zawody, termin egzaminu praktycznego na kartę rowerową został przesunięty o tydzień. Podsumowując, uczniowie klas V - VII, którzy zaliczyli część teoretyczną, mogą podejść do egzaminu praktycznego w najbliższą środę, 2 października, na 7 godzinie lekcyjnej lub w poniedziałek, 7 października, na 7 godzinie lekcyjnej. Przypominamy, że niezbędnym warunkiem otrzymania karty rowerowej jest dostarczenie zdjęcia legitymacyjnego oraz podpisanej przez rodzica karty zaliczeń.

      • WYNIKI KONKURSU
        • WYNIKI KONKURSU

        • W czwartek, 26 września, zostały podane wyniki konkursu ogłoszonego przez Zespół Nauczycieli Języków Obcych, którego celem było upowszechnianie wiedzy o wielkich Europejczykach poprzez przygotowanie plakatu oraz kreacji wybranej sławnej osobistości. Zwycięzcami zostali: klasa VI b za przygotowanie wizerunku Królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II oraz klasa V b za aranżację sylwetki polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Wyróżnione klasy otrzymały drobne upominki i słodycze. Gratulujemy i zapraszamy do galerii zdjęć.

        • Samorząd Uczniowski

        • Uczniowie naszej szkoły wybrali nowy Samorząd Uczniowski! Wybory były  poprzedzone kampanią wyborczą.

          Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.

           Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:

          Przewodniczący: Mikołaj Pepliński

          Członkowie: Zofia Olszewska

                               Aleksandra Kowalska

                               Michał Frąckiewicz

          Jednocześnie wybrano opiekunów SU, a zostały nimi: pani Hanna German i pani Izabela Gulczyńska.

          Samorządowi Uczniowskiemu życzymy ciekawych pomysłów i inicjatyw. Gratulujemy i życzymy powodzenia!!!

      • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa-Priorytet 3
        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa-Priorytet 3

        • Rozpoczęliśmy realizację działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa-Priorytet 3. Na zebraniu rodziców w dniu 19 września przekazaliśmy informację dotyczącą udziału w Programie. Uczniowie klasy 7 - Maja, Wiktoria, Jakub, Mikołaj, Gracjan odczytali "Odezwę do rodziców" na temat korzyści wypływających z czytania książek. Beata Adamiec skierowała do rodziców uczniów prośbę o zachęcanie dzieci do czytania i wypożyczania nowości wydawniczych ze szkolnej biblioteki. W ramach Programu zakupiliśmy aż 874 pozycje! Mamy nadzieję, że podjęte działania w ramach NPRC przyczynią się do rozwijania zainteresowań czytelniczych naszych uczniów oraz promowania czytelnictwa.

      • EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
        • EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

        • Informujemy, że w dniach 27 września - 2 października odbędą się egzaminy dla uczniów naszej szkoły, którzy nie posiadają karty rowerowej. Oto harmonogram:

          • 27 września (piątek) - egzamin teoretyczny dla uczniów klasy Va i Vb (na lekcji techniki)
          • 30 września (poniedziałek) - egzamin praktyczny dla uczniów, którzy mają zaliczoną część teoretyczną (na 7 lekcji - SKS)
          • 1 października (wtorek) - egzamin teoretyczny dla uczniów klasy VI a i VI b, którzy w minionym roku nie zdali teorii lub nie podchodzili do egzaminu (na lekcji techniki)
          • 2 października (środa) - egzamin praktyczny dla uczniów, którzy zaliczyli część teoretyczną dzień wcześniej lub byli nieobecni 30 września (7 lekcja - SKS)

          Dla tych, którzy nie zdadzą lub nie podejdą do egzaminu z przyczyn losowych oraz dla uczniów klasy IV, egzamin zostanie powtórzony wiosną 2020 roku. Przypominamy, że treści z zakresu wychowania komunikacyjnego realizowane są w klasie IV. Uczniowie klas V-VI zobowiązani są samodzielnie je powtórzyć przed egzaminem teoretycznym. Na przypomnienie wiadomości z tego zakresu, zostanie także poświęcona najbliższa lekcja techniki. Niezbędnym warunkiem otrzymania karty rowerowej jest dostarczenie zdjęcia legitymacyjnego oraz podpisanej przez rodzica karty zaliczeń.

                                                                                             Agnieszka Gapińska, Miłosz Płomiński

      • Odwołane zebranie dla Rodziców klasy III SP
        • Odwołane zebranie dla Rodziców klasy III SP

        • Szanowni Państwo,

          z powodu nieobecności wychowawcy, pani Danuty Mikołajczyk, odwołane zostaje zebranie z dnia 19 września. Nowy termin zebrania poda wychowawca po powrocie do szkoły w przyszłym tygodniu. 

           Informujemy także, że wycieczka do Dąbrowy Chełmińskiej w piątek odbędzie się zgodnie z planem.Prosimy o uiszczanie wpłat za wycieczkę do pani Zenony Morgut, która do piątku będzie opiekowała się uczniami klasy III.

           

        • Spotkanie ze świadkiem historii

        • W środę 18 września w naszej szkole gościła mieszkanka Ostromecka pani Genowefa Morgut. Celem wizyty było pogłębienie wiedzy młodego pokolenia na temat najnowszej historii naszego kraju, poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która brała udział w historycznych wydarzeniach. Myślą przewodnią spotkania były słowa: „Pytajcie i rozmawiajcie, póki jeszcze jest czas...”

          W czasie lekcji z klasą VIII pani Morgut opowiedziała koleje swego losu w czasie II wojny światowej z perspektywy małej dziewczynki. Silnym piętnem odcisnęły się wspomnienia związane z tatą, przestrogami przed podpisaniem volkslisty, walkami w okolicach Gzina, pobytem na terenie gminy wygłodzonych ludzi z obozu w Potulicach, a także rabunkami pałacowego majątku przez żołnierzy radzieckich. Bardzo wzruszające okazały się opowieści związane z latami powojennymi, w których nasza bohaterka chciała zostać nauczycielką, ale pomimo bardzo dobrych ocen i zdania egzaminów do szkoły w Chełmnie los zadecydował inaczej. Bardzo ciekawe wspomnienia i kulturalne zachowanie uczniów sprawią, że ta lekcja historii i patriotyzmu pozostanie długo w naszej pamięci.

           

          Serdecznie dziękujemy pani Genowefie Morgut za poświęcenie czasu młodzieży, dla której bezpośredni kontakt z uczestniczką tamtych wydarzeń uwiarygodniły historię znaną do tej pory tylko z kart szkolnego podręcznika.

        • Wojna obronna 1939 roku

        •  

          10.09.2019 r. klasy IV – VIII uczestniczyły w wykładzie przygotowanym przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej dra Przemysława Wójtowicza. Prelekcja miała miejsce w ostromeckim pałacu. W jego trakcie uczniowie poszerzyli wiedzę w zakresie działań i wydarzeń historycznych, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej, zostali też zapoznani z obrazem sytuacji politycznej i strategicznej Polski w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Prelegent omówił najważniejsze bitwy, przywódców wojskowych i politycznych, a także zachowanie naszych sojuszników w trakcie działań wojennych.

          Celem spotkania było podkreślenie heroizmu żołnierzy i osób cywilnych w walce o wolność Polski oraz wzbudzanie uczuć patriotycznych wśród uczniów naszej szkoły.

           

        • Gazetka Szkolna

        • Jeśli chcesz zaangażować się w prace powstającej redakcji gazetki szkolnej, masz pomysł na logo lub nazwę Gazetki Szkolnej, ten wpis jest dla Ciebie... 

          Ogłaszamy konkurs na nazwę Gazetki Szkolnej. Wystarczy, że klikniesz w link i wpiszesz swoją propozycję. Konkurs na nazwę gazetki 

          Jeżeli masz pomysł na logotyp, czyli znak graficzny Gazetki możesz go wykonać w dowolnej technice i przesłać go za pomocą tego formularza (aby przesłać plik graficzny musisz zalogować sią za pomocą konta Google). Konkurs na logotyp, czyli znak graficzny gazetki

          Swoją pracę plastyczną możesz również przekazać nauczycielowi. 

          Czekamy na chętnych, którzy zaangażują się w prace powstającej redakcji Gazetki Szkolnej. Chęć dołączenia do tego grona możesz zgłosić za pomoca tego formularza. Zgłoszenia chętnych do współpracy w redakcji

           

          Zapraszam serdecznie

          Krzysztof Wolski

           

        • K A R A T E    K Y O K U S H I N 

        • K A R A T E    K Y O K U S H I N 

          *********

          Zaczynamy nowy sezon szkoleniowy 2019/2020  

          dla dzieci, które chcą rozpocząć swoją przygodę  z  K A R A T E

           

          " Nikodem, Piotr i Gabrysia trenują ... "  

           

          Drodzy rodzice, oto O S I E M powodów dla których warto by i Wasze dziecko zaczęło trenować ten sport.

          Stanowczość i opanowanie.

          Osiąganie celów.

          Potrzeba przynależności.

          Koncentracja i nauka.

          Stawaniem się dorosłym.

          Medytacja w ruchu.

          Korzyści fizyczne.

          Samoobrona przed napastnikiem.

           

          Z A P I S Y :

          ********

          Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego

          w Ostromecku, ul. Szkolna 1

           ( przed salą gimnastyczną )

          11.09.2019 ( środa ) o godz. 17.45

          Z A P R A S Z A M

          **************

          Dariusz Gorzycki 3 Dan

          Instruktor, Trener Karate Kyokushin

          kom. 722 058 887

          Do zobaczenia  O S U !!!

          ***********

          P I E R W S Z Y    T R E N I N G     B E Z P Ł A T N Y     

           

        • Dodatkowe kółka językowe

        • Rozpoczął się nabór uczniów na zajęcia pozalekcyjne kształtujące kompetencje kluczowe, realizowane w ramach konkursu grantowego dla szkół z terenu gminy Dąbrowa Chełmińska. W dniach od 16 września 2019 do 5 czerwca 2020, dla uczniów naszej szkoły prowadzone będą następujące kółka języka angielskiego:

          > kółko dla uczniów klas IV - V SP (czwartki, 7 lekcja), prowadzone przez panią A. Gapińską

          > kółko dla uczniów klas VI SP (środy, 6 lekcja), prowadzone przez panią I. Gulczyńską

          Powyższe zajęcia są nieodpłatne i będą odbywały się w budynku głównym szkoły. Szczegółowe informacje oraz zapisy u nauczycieli języka angielskiego. Serdecznie zapraszamy.

        • Nowy rok szkolny czas zacząć...

        • 2 września był dla uczniów naszej szkoły pierwszym dniem nowego roku szkolnego 2019/2020. Rozpoczęto go mszą św. odprawioną przez ks. Piotra Sachę. Główna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie wśród zgromadzonych gościliśmy kierownika Centrum Usług Wspólnych-panią Małgorzatę Sadurską, Komendanta Komisariatu Bydgoszcz-Fordon nadkomisarza Jarosława Zdunka, przedstawicieli Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii, księdza proboszcza Piotra Sachę, przewodniczącą Rady Rodziców -panią Romę Buko.

          Podczas uroczystości głos zabrała pani dyrektor Beata Prietz, która powitała Uczniów, ich Rodziców, nauczycieli, wychowawców oraz pracowników szkoły i życzyła wszystkim powodzenia w nowym roku szkolnym.

          Życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom powodzenia, samych udanych, pełnych satysfakcji dni w ciągu tych kolejnych 10 miesięcy nowego roku szkolnego!!!!!

        • 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

        •  

           

           

           

           

           

          O godzinie 4:40 1 września 1939 roku rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej. Kilka minut później nastąpiło ostrzelanie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik „Schlezwig - Holstein”. Pomimo braku pomocy ze strony sojuszników i napaści od wschodu przez Armię Czerwoną, bohaterska walka obronna trwała aż do 5 października, kiedy z chwilą kapitulacji Samodzielnej Grupy Operacyjnej pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego.

          Polscy żołnierze jako jedyni walczyli od pierwszych do ostatnich dni wojny, przelewając krew na wszystkich frontach walcząc na lądzie, morzu i w powietrzu.

  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
      • (52) 3817625, 533 013 731 (ul. Szkolna 1) - dyrektor, sekretariat kl. IV-VIII SP
        (52) 3817695 (ul. Bydgoska 7) - oddziały przedszkolne, klasy I-III;
      • ul. Szkolna 1, OSTROMECKO,
        86-070 Dąbrowa Chełmińska
        e-mail: s.ostromecko@poczta.szkolna.net
        NIP: 5542723217


        Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
        /ZSOSTROMECKO/SkrytkaESP
    • Logowanie