Dziękujemy tacie Piotrusia za odwiedziny
i przeczytanie nam bajki o lokomotywie
Dziękujemy tacie Piotrusia za odwiedziny
i przeczytanie nam bajki o lokomotywie
Dnia 17 maja w naszej grupie odbył się, trochę inny niż zwykle - Dzień Mamy i Taty. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem i życzeniami skierowanymi wszystkich przybyłych rodziców. Przedszkolaki zaśpiewały piosen oraz pięknie zatańczyły. Po części artystycznej rozpoczęła się wspólna zabawa i rozgrywki sportowe. Wszyscy świetnie się bawili! Bardzo dziękujemy Pani Ani za pomoc w przygotowaniu części artystycznej.
Dnia 21 marca 2024 r. po raz kolejny w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”.
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy matematycznej, udział we wspólnej intelektualnej zabawie, wyłanianie talentów matematycznych, integracja młodzieży świata.
Konkurs „Kangur Matematyczny” ma charakter jednorazowego testu i jest przeprowadzany jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach (obecnie jest ich ok. 80). Zestawy zadań ustalane są przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontieres, a w Polsce “Kangur” odbywa się pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Miło nam zakomunikować, że wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali:
Żaczek – klasa 2: Jan Grabara, Emilia Ocińska
Maluch klasa 3: Marcel Chorzępa, Kornel Kozłowski
Maluch – klasa 4: Vanessa Przybylska, Kaja Drążyk
Beniamin – klasa 5: Kajetan Ociński
Beniamin – klasa 6: Helena Michalczyk, Blanka Wysocka
Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy, odwagi i zaangażowania!
Infomujemy, iż w tym roku dyżur wakacyjny w naszym przedszkolu przypada na miesiąc sierpień. Dzieci uczęszczające do przedszkoli w Gminie Dąbrowa Chełmińska można zapisać do 29.05.2024 szczegóły w poniższym załączniku.
Zapraszamy
wakacyjne_przedszkole_zarzadzenie.pdf
wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_na_okres_wakacji_2024(1).doc
W roku szkolnym 2023/2024 grupa Tygrysków realizowała Ogólnopolski Projekt Edukacyjno-Czytelniczy pt. Bajki-Pomagajki” czyli o magicznej mocy bajkoterapii. Głównymi celami projektu było: ochrona, wzmacnianie zdrowia psychicznego dziecka, kształtowanie poczucia pewności siebie, oswojenie z sytuacjami, osobami, zwierzętami i przedmiotami wywołującymi lęki oraz dostrzeganie odmienności innych dzieci i jej akceptacja.
Bajek, które zostały przeczytane dzieciom to: Elżbieta Krawczun „Kocica Złośnica woła - Ja nie chcę do przedszkola”, Anita Głowińska „Kicia Kocia ma braciszka Nunusia”, Fornel Bąk „O tym jak Czarnuszek przestał bać się ciemności”, źródło: bajkizasypiajki.pl „Sówka Kamilka” (odmienność innych dzieci - spektrum autyzmu), Dorota Gala „Lew Drapuś” (konflikty rówieśnicze), źródło: bajkizasypiajki.pl „Cicha myszka” (odmienność innych - mutyzm wybiórczy), Emilia Wdowikowska „Przygody żółwia Huberta”, Michał Wołoszyński „Wielkie podróże kraba Adolfa” (lęk przed gryzoniami), Joanna Filip „Przygody trzech sympatycznych skrzatów - Nomika, Drzewika i Drobika” (lęk przed pająkami).
Dzieci podczas czytania bajek miały możliwość dzielenia się swoimi refleksjami na temat emocji przeżywanych przez bohaterów oraz oswojenia się z tymi emocjami. Poznały też wiele praktycznych wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie w trudnych chwilach. Zapraszam do fotorelacji.
Bajki czytała: Monika Myszkiewicz-Ryńska
10 maja obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość Dnia Patrona połączoną z gminnymi obchodami Dnia Zwycięstwa. O godzinie 10.00 rozpoczęła się Msza Święta, po której uczestnicy przeszli pod Pomnik Wolności, aby odczytać Apel Poległych. Następnie zaproszeni goście oraz uczniowie i nauczyciele udali się do Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku. W uroczystej akademii brał udział wójt gminy Dąbrowa Chełmińska, pan Radosław Ciechacki, zastępca wójta, pan Mariusz Buliński, radni gminy Dąbrowa Chełmińska na czele z przewodniczącym, panem Ryszardem Kaczorem, przedstawiciele Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej, dyrektorzy szkół z Dąbrowy Chełmińskiej oraz Czarża, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Biblioteki w Dąbrowie Chełmińskiej, przedstawiciele Rady Rodziców, Straży Pożarnej, policji oraz inni zaproszeni goście. Nie zabrakło oczywiście mieszkańców Ostromecka, całej społeczności uczniowskiej, wychowawców, nauczycieli oraz pracowników szkoły.
W części artystycznej, nawiązującej do II wojny światowej i dokonań Mariana Rejewskiego, wystąpili uczniowie klasy 6a, 6b, 4 oraz zespół muzyczny. Okolicznościowa akademia została przygotowana pod kierunkiem pani Anny Grzybek-Korzeniewskiej, pani Hanny German i pani Magdaleny Olszówki.
Od 06.11.2020 jesteśmy partnerami Fundacji Młodzi Młodym. To w tym czasie podpisano i oficjalnie uruchomiony został 1% od podatku dla Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku.
Po każdym roku obrachunkowym sprawdzono i złożono raport Pani Dyrektor Beacie Prietz z wysokości otrzymanych darowizn od Państwa. Za każdą wpłatę bardzo dziękujemy, bo po trzech latach na koncie szkoły odnotowaliśmy 7079,04 zł. W związku z wysoką inflacją podjęto decyzję o próbie wyboru celu.
Zgodnie z założeniami zakup ze wsparcia ma służyć polepszeniu funkcjonowania i działania w kierunku szeroko rozumianego rozwoju naszych uczniów. Propozycji było wiele, jednakże na część wciąż było za mało m.in. przedmioty z atestem, ale i w między czasie sporo też udało się zrealizować biorąc udział w projektach czy otrzymując wsparcie z Gminy Dąbrowa Chełmińska.
I tak pojawiły się dla uczniów nowe komputery, drukarka 3D, okulary VR, zestawy Ozoboty, Tablet Mówik, poduchy do odpoczynku w świetlicy szkolnej, meble do stołówki szkolnej, aparat fotograficzny dla kółka medialnego oraz ,,Małpi Gaj” przy ul. Szkolnej 1 .
Ostatecznie decyzję podjęła Pani Dyrektor Beata Prietz oraz Pan Dyrektor Krzysztof Wolski w oparciu o głosy od uczniów, nauczycieli jak i rodziców.
Uruchomiona została procedura i 06.05.2024 zakupiono książki do szkolnej biblioteki. W myśl powiedzenia
,,Dziecko, które czyta stanie się dorosłym, który myśli”.
Jednocześnie Pani Beata Adamiec koordynuje dotację w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3 i tym samym w tym roku w naszej bibliotece pojawią się nowe propozycje dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej.
Środki z obecnie 1,5 % o wartości 7050,00 zostały przeznaczone na książki dla starszych uczniów, ale i nie jedna mama, tata, babcia, dziadek znajdzie coś dla siebie.
Czym innym jest zachęcanie do czytania jak nie własny przykład. Liczymy, iż po wakacjach uda się każdemu z ciekawymi propozycjami wrócić do domu i przenieść się na Podlasie, Bieszczady czy do Tajlandii. Zapoznać się z biografią Franciszka Pieczki czy kolejną propozycją od Pani Marzeny Rogalskiej, książek jest ponad 200.
Raz jeszcze dziękujemy za każde wsparcie, uważamy, iż wybór posłuży wszystkim oraz przyniesie wiele korzyści. Jednocześnie prosimy nie zapominać o nas w kolejnych latach rozliczając swoje zeznanie roczne.
Z poważaniem
Kinga Kowalska
09.05.2024 grupa Delfinków i Jeżyków wraz z opiekunami odwiedziła "Krainę Dolnej Wisły" w miejscowości Zła Wieś w gminie Dobrcz. Dzieci poznały zwierzęta tam mieszkające, wchodziły do ich zagród. Miały możliwość karmienia ich z ręki, przytulania się do nich. Przewodnikiem po Krainie był pan Filip, który opowiadał dzieciom ciekawoski o swoich podopiecznych. W czasie wycieczki jedliśmy przepyszne kiełbaski z ogniska. Wykonaliśmy też pracę plastyczną (alpaka wykonana z talerzyka papierowego oraz wełny). Nie zabrakło też czasu wolnego, który przeznaczyliśmy na zabawie na placu zabaw. To był niezapomniany czas :)
Opublikowała Julia Radomska
Dzieci z dwóch najstarszych grup przedszkolnych poznawały w piątek kulturę Indian. Zwiedziliśmy wnętrze tipi wraz z narzędziami, instrumentami i elementami stroju indiańskiego. Dzieci obserwowały też pokaz tańca indiańskiego oraz miały okazję do udziału w tradycyjnych indiańskich zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Wycieczka dostarczyła wiele emocji, które zostaną w naszej pamięci na długo.
Więcej zdjęć w zakładce Album fotograficzny.
Monika Wadych
Dziękujemy Pani Beatce za kolejne już spotkanie z bajką i teatrzykiem.
Dziękujemy mamie Matyldy za przeczytanie książki.
Dnia 8 maja uczniowie klas I-III wzięli udział w całodniowej wycieczce autokarowej do Kłodawy. Tym razem udaliśmy się do największej i najgłębszej w Polsce czynnej kopalni soli. Przeżyliśmy mnóstwo niezapomnianych wrażeń: zjazd windą w szybie górniczym oraz symulację wybuchu dynamitu. Z zapartym tchem oglądaliśmy piękne, podziemne, skalne korytarze. Dowiedzieliśmy się między innymi w jaki sposób i kiedy powstała kłodawska sól, jak wydobywa się tę skałę oraz dlaczego ma różne kolory. Od wczoraj wiemy, co znaczą słowa: wyrobisko, ocios, strop i spąg. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się, by z bliska popatrzeć na tamę we Włocławku.
To była wyjątkowa wycieczka!
uczniowie klas I-III z wychowawczyniami
godz. 10.00 - Msza św. w kościele parafialnym w Ostromecku
ok. 10.30 - zlożenie kwiatów przed Pomnikiem Wolności w Ostromecku
ok.10.45 - okolicznościowy apel w Szkole Podstawowej w Ostromecku
Infromacja
W związku z zakończeniem prac remontowych kurs autobus szkolnego powraca do standardowego planu przystanków.
Za nami kolejne zadania zrealizowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Alfabet Logopedyczny". Podczas grupowych zajęć logopedycznych dzieci wykonały następujące zadania projektowe: C - jak Celinka, O - opowiadanie logopedyczne, K - jak kostka, R - róznicowanie, U - ucho słyszy, W - wiatraczki, P - pokaż jak. Realizacja wszystkich zadań była okazją dla dzieci do usprawniania narządów artykulacyjnych, aparatu oddechowego, rozwijania słuchu fonematycznego i wrażliwości słuchowej, rozwijania słownika biernego i czynnego. Zapraszamy do fotorelacji:)
koordynator projektu
Barbara Wojtyszyn - logopeda
Miło jest nam poinformować, że Szkoła Podstawowa w Ostromecku po raz kolejny otrzymała dotację w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3.
Jesienią ubiegłego roku złożony został wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup nowości wydawniczych, elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
Uzyskaliśmy pozytywną opinię i dofinansowanie na kwotę 5000 złotych (4000 złotych kwota dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego + 1000 złotych wkład własny organu prowadzącego).
Kwota dotacji uzależniona jest od liczby uczniów w szkole.
Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, nauczycielami, samorządem uczniowskim i Radą Rodziców. Uwzględniały będą również potrzeby uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Beata Adamiec
Szanowni Państwo,
W związku z wycofaniem deklaracji świetlicowych przez rodziców, w czwartek 02.05.2024 świetlica szkolna będzie nieczynna.
Dnia 23.04.2024r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty dla rodziców i dzieci z klas I-III pt. "Galeria emocji”, których inicjatorkami były p. Alicja Czakajewska oraz p.Marta Adamczyk.
Jak wiemy emocje odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Ważne jest abyśmy potrafili je nazywać. Pamiętajmy też, że nie ma dobrych i złych emocji.
Na początku spotkania wysłuchaliśmy bajki hiszpańskiej pisarki Anny Llenas pt„Kolorowy potwór”. Główny bohater – kolorowy potwór – pewnego dnia nie czuje się najlepiej. Zwierza się ze swoich zmartwień koleżance, a ona obiecuje mu pomóc ,,wyplątać się” ze wszystkich emocji. Potwór oraz dziewczynka analizują każdą emocję i towarzyszące jej uczucie, dobierają do niej kolor i wkładają je do odpowiedniego słoiczka. Książka jest napisana prostym i przystępnym językiem, ale też pięknie wydana, ponieważ po rozłożeniu staje się trójwymiarowa.
Następnie dzieci losowały z worka – kamienie emocji i odpowiadały z jakimi kolorami kojarzy im się dana emocja. Uczniowie wykonywali rozgrzewkę ciała i wyobraźni, w której poszukiwali sposobów na wyrażanie różnych emocji.
Po części wstępnej nastąpiło jej podsumowanie.
Emocje są różne, tak jak i my jesteśmy. Każdy z nas boi się czegoś innego i co innego sprawia mu radość. Każdy z nas ma swój sposób na radzenie sobie z emocjami, musimy jednak pamiętać, aby nasz sposób radzenia sobie z emocjami nie ranił/krzywdził drugiego człowieka.
W części artystycznej uczniowie wyrażali emocje poprzez sztukę. W ich realizacji pomagały zaangażowane panie: Julia Radomska (radość), Monika Myszkiewicz-Ryńska (strach i miłość), Agnieszka Borowska (miłość), Anna Michalczyk (złość), Marta Adamczyk (smutek).
Dziękujemy rodzicom i uczniom z klas I-III za obecność i aktywny udział w warsztatach:-)
Posłowie zebrani na Sejmie Czteroletnim w Warszawie 3 Maja 1791 roku uchwalili konstytucję. Konstytucja 3 Maja – to najstarsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie. W roku szkolnym 2023/2024 obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niewątpliwie jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Narodu Polskiego. Dzień 3 Maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.
Majowe święto dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego wystąpili uczniowie klasy V a, a także szkolny chórek muzyczny pod kierunkiem pani Anny Grzybek - Korzeniewskiej.
Podczas przedstawienia przypomniano o tym, że ten ważny dokument uchwalono na Zamku Królewskim w Warszawie przez Sejm Czteroletni. Przedstawiono sylwetki twórców Konstytucji: I.Potockiego, H.Kołłątaja, S.Małachowskiego, J.U.Niemcewicza, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwrócono uwagę na to, że rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości. Wszakże już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród, ojczyzna. Niewątpliwie skłoniło to nas do refleksji nad tym, czym dla nas są te pojęcia.
W dzisiejszych czasach szczególnie pamiętajmy o naszej historii. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, ale też pielęgnujmy naszą tożsamość narodową, pamiętajmy o zapisach w najważniejszej ustawie – Konstytucji.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za pomoc w organizacji apelu, dyrekcji za życzliwe wsparcie, widzom – za ciepłe przyjęcie.
Powered by aSc EduPage