/
WYKŁAD O NIEPODLEGŁEJ
W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę 22 października w pałacu w Ostromecku miał miejsce otwarty wykład „Polskie drogi do niepodległości”. Prelegentem był pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej dr Przemysław Wójtowicz.
Wykłady o charakterze popularnonaukowym obejmował szeroko pojętą tematykę niepodległej II RP – od rozbiorów, ukształtowania się idei w XIX wieku, powstania narodowe przez działalność polityczną i wojskową podczas I wojny światowej. Ważna część wykładu poświęcona została walkom i sporom z sąsiadami o granice kształtującego się państwa polskiego. W części biograficznej mowa była o Ojcach Niepodległości takich jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Józef Haller, Ignacy Daszyński czy Wincenty Witos.
Pan doktor w bardzo ciekawy sposób przedstawił wydarzenia, które powinny być bliskie każdemu Polakowi, dzięki czemu zarówno dorośli jak i uczniowie dużo z tego wykładu zapamiętają.
ZIELONA SZKOŁA W PRZYSIEKU
W dniach 25 - 26 października uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami byli uczestnikami Zielonej Szkoły w ośrodku szkoleniowym Daglezja w Przysieku pod Toruniem. Dzieci dowiedziały się, jakie gatunki roślin i zwierząt można spotkać w naszym województwie, odbyły lekcję w terenie oraz obejrzały ciekawe filmy przyrodnicze o sowach, wilkach, rysiach i żurawiach. Nie zabrakło także zajęć z języka angielskiego, wieczornego spaceru oraz integracji przy grach planszowych. Wszystkich zainteresowanych zdjęciami z wycieczki, zapraszamy do galerii.
Wyniki Konkursu na zakładkę do książki
W dniu dzisiejszym ogłoszono wyniki konkursu na zakładkę do książki zorganizowanego w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Na konkurs wpłynęło 46 prac wykonanych różnymi technikami. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą pomysłowością i starannością w wykonaniu prac konkursowych. Jury wyłoniło zwycięzców, którymi są:
I miejsce - Kacper Popów kl. 1a
II miejsce - Emil Wędrowski kl. 4a
III miejsce - Staś Grygiel kl. 1b
Wyróżnienia zdobyli:
Zuzia Ceglarska kl. 1a
Paweł Serwiński kl. 1b
Dziękuję uczniom za tak liczne uczestnictwo w konkursie.
Beata Adamiec
HARMONOGRAM OBCHODÓW STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości -harmonogram wydarzeń, na które zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli i całą społeczność gminy Dąbrowa Chełmińska.
- Wycieczka do Instytutu Pamięci Narodowej na zajęcia związane z odzyskaniem niepodległości (klasy VIII i III gimnazjum) – 11.10.2018 r.
- Wykład pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w pałacu w Ostromecku dla uczniów, rodziców i mieszkańców naszej gminy– 22.10.2018 r. godz. 16:30
- Msza święta w kościele w Ostromecku – 09.11.2018 r. godz. 16:15
- Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych „Aby Polska była w nas” – 09.11.2018 r. godz. 17:00
- Przeprowadzenie lekcji na temat odzyskania niepodległości.
- Kącik tematyczny w bibliotece szkolnej.
- Opis obrazu „Józef Piłsudski na kasztance”
- Wiersze o tematyce patriotycznej.
- Konkurs wiedzy związany z odzyskaniem niepodległości.
- Konkurs plastyczny na temat symboli państwa polskiego (uczniowie klas I – III).
- Prezentacja multimedialna.
- Bieg Niepodległości.
WYNIKI KONKURSU JĘZYKOWEGO
W dniu dzisiejszym miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu na najciekawszą grę edukacyjną zorganizowanego przez Zespół Nauczycieli Języków Obcych z okazji Europejskiego Dnia Języków. Wszystkie klasy wywiązały się z zadania i zaskoczyły jury swoją pomysłowością. Zwycięzcą w kategorii uczniów starszych została klasa III gimnazjum, nastomiast wśród klas IV-VI zwyciężyła VB. Gry przygotowane przez uczniów z pewnością będą wykorzystywane przez nauczycieli języków obcych jako pomoce dydaktyczne. Zwycięskie klasy otrzymały drobne upominki i słodycze. Podczas apelu podziękowano także uczniom, którzy przygotowali prace plastyczne w ramach programu Wzorowa Łazienka, do którego przystąpiła nasza szkoła. Prace można obejrzeć na stronie www.wzorowalazienka.pl. Czekamy na kolejne wymarzone szkolne toalety w wersji papierowej. Prosimy także uczniów i rodziców o codzienne oddawanie głosów na naszą szkołę.
GŁOSUJEMY NA NASZĄ SZKOŁĘ
W dniach od 1 października do 30 listopada można oddawać głosy na naszą szkołę w programie ogólnopolskim Wzorowa Łazienka. W tym celu należy wejść na stronę www.wzorowalazienka.pl i w zakładce "głosuj" wpisać "Ostromecko". Głos może oddać każdy, kto posiada adres mailowy, a głosować można codziennie. Ponadto, czekamy na prace naszych uczniów, przedstawiające przyjazną szkolną łazienkę, które zostaną dodane do szkolnej galerii. Zwycięską szkołę czeka remont łazienki. Zapraszamy do głosowania.
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci :-)
W dniach 9.10.2018 do 9.11.2018 roku w naszej szkole odbędzie sie kolejny raz akcja pt:
"WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI"
Zachęcamy wszystkich uczniów, ich rodziców, dziadków, ciocie, wujków oraz resztę rodziny do przynoszenia niepotrzebnych elektrośmieci do szkoły.
Zbieramy wszystkie elektrośmieci od baterii po pralki i lodówki.
Uzbierane kilogramy śmieci zamienimy na sprzęt sportowy, który wykorzystywać będą uczniowie od przedszkola po klasę gimnazjalną.
Przedszkolacy oraz uczniowie klas I-III moga małe elektrośmieci przynosić do "małej szkoły", duże natomiast prosze dostarczać bezpośrednio do "dużej szkoły".
Przyniesione elektrośmieci przez uczniów klas IV - VIII SP oraz III gimnazjum zamienimy bardzo chętnie na punkty dodatnie zachowania.
WSPÓLNIE Z PCK WALCZYMY Z GŁODEM
W dniach 8 – 16 października trwała w naszej szkole zbiórka żywności organizowana w ramach Polskiego Czerwonego Krzyża. Głównym celem akcji charytatywnej było uwrażliwienie uczniów na potrzeby ludzi, którzy zostali dotknięci ubóstwem i wyjście mu naprzeciw. Podczas zbiórki pozyskiwaliśmy żywność z długim terminem ważności i łatwą do przechowywania, która zostanie przekazana potrzebującym.
Dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy przyłączyli się do zbiórki. Pamiętajmy, że warto pomagać.
VIII b :)
SPOTKANIE Z LEŚNICZYM
W piątek 12 października gościliśmy w naszej szkole pana leśniczego Norberta Kowalskiego z Leśnictwa Strzyżawa. Celem spotkania było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy leśniczego, który opowiadał o swoim podstawowym obowiązku, jakim jest dbanie o las. Pan leśniczy opowiedział o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o gatunkach drzew, krzewów i zwierząt leśnych najczęściej występujących na naszym terenie. Młodzież dowiedziała się również jakie szkoły trzeba ukończyć aby zostać leśniczym i miała możliwość zadawania pytań na nurtujące ją tematy przyrodnicze i zawodowe.
Panu leśniczemu dziękujemy za przyjście do naszej szkoły i przybliżenie uczniom zawodu leśnika.
WYCIECZKA DO INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ
11 października uczniowie klasy VIII a, VIII b oraz III gimnazjum rozpoczęli świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości poprzez wyjazd do delegatury IPN w Bydgoszczy.
Pracownik Instytutu opowiedział o dążeniach naszego narodu do odzyskania niepodległości. W czasie prelekcji ukazał tło historyczne, ważne postaci oraz miejsca pamięci na przestrzeni dziejów od powstania Legionów Polskich poprzez działania wojenne aż do dnia uzyskania niepodległości. W trakcie zajęć uczniowie poznali życiorysy głównych architektów polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Po zakończeniu prelekcji wychowankowie zeszli do archiwum gdzie mogli zapoznać się z pracą archiwisty i cennymi zbiorami np. dokumentem pochodzącym z 1768 r., który każdy mógł wziąć do ręki.
Wycieczka ta była niezapomnianą lekcją historii kształtującą postawy patriotyczne oraz przybliżającą treści historyczne związane z odzyskaniem niepodległości.
PRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD TALENTÓW
9 października 2018 roku w naszym przedszkolu odbył się I Przedszkolny Przegląd Talentów „Zdolny Przedszkolak”. Organizacja Dnia Talentu była ostatnim – 10 zadaniem wymaganym w Ogólnopolskim Konkursie „Przedszkole Talentów”, do którego przystąpiliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że impreza ta, na stałe wpisze się w tradycje naszego przedszkola. Dzieci prezentowały różnorodne zdolności: muzyczne (śpiew, gra na instrumencie), taneczne, sportowe. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową. Jury w składzie: wicedyrektor – p. Magdalena Olszówka, p. Joanna Kierzkowska, p. Malwina Zielińska wyłoniło 7 osób do Gminnego Przeglądu Talentów. Oto dzieci, które będą reprezentować nasze przedszkole:
- Filip Sekuła
- Zuzanna Chuda
- Przemysław Witucki
- Kaja Drążyk
- Patrycja Wadych
- Gabrysia Majewska
- Maja Antczak
Nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz niespodzianki dla naszych młodych talentów i zgromadzonej publiczności. Na scenie pojawił się Gość, który wpisał się w imprezę, gdyż również posiada ogromny talent – Iluzjonista David. Wszyscy zostaliśmy wprowadzeni w świat magii. Występ Davida oczarował nie tylko dzieci, ale również rodziców i nauczycieli. Jeszcze raz gratulujemy uczestnikom wspaniałych występów, talentu oraz życzymy dalszych sukcesów. Zgromadzonej publiczności dziękujemy za gromkie brawa.
Zapraszamy do zakładki Album fotograficzny.
organizatorzy: Małgorzata Sieg, Edyta Sadurska
SPOTKANIE Z LEKARZEM W PRZEDSZKOLU
W dniu 4 października nasi mali przedszkolacy mieli okazję przekonać się, na czym polega zawód lekarza. Opowiadała im o tym Pani Anna Grabara, która jest lekarzem. Po krótkiej pogadance przyszedł czas na zabawę przyniesionymi przez Panią akcesoriami. Wszystkie dzieci miały okazję założyć stetoskop i posłuchać jak bije serduszko kolegi, czy założyć maseczkę chirurgiczą i fartuch. Dzieciom zabawa się bardzo podobała, za co bardzo dziękujemy zaproszonemu gościowi. Zachęcam do odwiedzenia zakładki Album Fotograficzny w celu obejrzenia fotorelacji.
Organizator spotkania
Monika Wadych
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
"Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach losu".
W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Czytanie bowiem rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę. Dzień Głośnego Czytania odbył się w naszej szkole 5 października. Nauczyciele czytali uczniom fragmenty różnych ciekawych książek. Biblioteka szkolna dziękuje gronu pedagogicznemu i uczniom za udział w akcji. Zapraszamy do albumu fotograficznego, gdzie będzie można obejrzeć zdjęcia z Dnia Głośnego Czytania.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 05.10.2018 r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole.
Do głosowania przystąpiło 143 uczniów.
Wyniki głosowania:
Samorząd Uczniowski:
1. Pepliński Mikołaj- przewodniczący SU (45 głosów)
2. Piecuch Zuzanna- zastępca przewodniczącego (25 głosów)
3. Kowalska Aleksandra- sekretarz (19 głosów)
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
1. p. German Hanna (23 głosy)
2. p. Przednowek Adrian (22 głosy)
Warsztaty przyrodnicze "Ptaki w mieście"
W czwaryek uczniowie klas I - III SP uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych z cyklu "Z przyrodą za pan brat". Ornitolog opowiadał dzieciom o życiu i zwyczajach ptaków. Uczniowie obejrzeli prezentację, słuchli odgłosów ptaków oraz wykorzystując umiejętności matematyczne, rozwiązywali przygotowane karty pracy. Druga część warsztatów odbyła się w parku, gdzie dzieci obserwowały przyrodę korzystając z profesjonalnego sprzętu.
Warsztaty zostały sfinansowane przez WFOŚiGW w Toruniu, a o przyrodzie opowiadał dr Bartłomiej Pacuk, króremu serdecznie dziękujemy.
projekt " Szlakiem pomników przyrody w Ostromecku"
Urząd Gminy informuje o realizacji projektu " Szlakiem pomników przyrody w Ostromecku" ( gra terenowa polegająca na wędrówce nieoznakowanym szklakiem)
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz mieszkańców gminy Dąbrowa Chełmińska na wykład poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Prelekcja odbędzie się w Pałacu Nowym w Ostromecku 22.10.2018 r. o godzinie 16:30. Wykład poprowadzi pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezentacja multimedialna
Stulecie niepodległości
1918 - 2018
Temat 1
Ojcowie naszej niepodległości - Józef Piłsudski, Józef Haller, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty.
Praca dotycząca postaci związanej z walką o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914 - 1918.
Pracę konkursową można wykonać w następujących wariantach:
- Prezentacja multimedialna przedstawiająca wszystkie postaci i ich dokonania w odniesieniu do odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Prezentacja multimedialna przestawiająca wybraną postać i jej dokonania w odniesieniu do odzyskania niepodległości przez Polskę (szczegółowe i pogłębione przedstawienie wybranej postaci historycznej).
Praca kierowana jest do uczniów klas VI – VIII i III gimnazjum.
Temat 2
Legiony Polskie. Historia, umundurowanie i uzbrojenie.
Praca konkursowa dotycząca historii, umundurowania i uzbrojenia Legionów Polskich walczących o odzyskanie niepodległości przez Polskę.
Praca kierowana jest do uczniów klas IV – V.
Obie Prezentacje multimedialne należy wykonać w aplikacji Microsoft PowerPoint, OpenOffice Presentation, Libre Office Presentation, Prezi lub innej (po uzgodnieniu z nauczycielem).
Prezentacja nie powinna przekraczać dwudziestu slajdów i trwać od czterech do pięciu minut.
Prace należy oddać organizatorom do 26.10.2018 r.
Każda praca multimedialna musi zawierać bibliografię, czyli wskazywać źródła wykorzystane w pracy konkursowej (książki, artykuły prasowe, strony internetowe, itp). Wykorzystane pliki, tj. zdjęcia, mapy, grafiki, pliki wideo, audio, itp. muszą być opatrzone informacją o ich autorze oraz miejscu skąd zostały pobrane z zaznaczeniem, iż wykorzystane zostały wyłącznie do celów edukacyjnych.
Dwie wyróżnione prace z każdej kategorii zostaną zaprezentowane na apelu, a autorzy otrzymają nagrody. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych uczniów oraz pogłębianie wiedzy o jednym z najważniejszych wydarzeń historii najnowszej Polski.
Galeria zdjęć
brak danych