21 marca, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia zwanego, również Dniem Kolorowej Skarpetki uczniowie założyli do szkoły i przedszkola dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Akcja ma na celu wzbudzenie empatii, tolerancji i akceptacji. Na korytarzu pojawiły się informacje na temat tego syndromu. Zarówno młodsze dzieci, jak i starsze wykonywały prace plastyczne, projektowały kolorowe różne skarpetki. Starsze klasy wykonały kartki z życzeniami. W wielu klasach odbyły się pogadanki podejmujące tę tematykę.
Data obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.
Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.
Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpety.

