Szanowni Państwo,
W związku z wycofaniem deklaracji świetlicowych przez rodziców, w czwartek 02.05.2024 świetlica szkolna będzie nieczynna.
Szanowni Państwo,
W związku z wycofaniem deklaracji świetlicowych przez rodziców, w czwartek 02.05.2024 świetlica szkolna będzie nieczynna.
Dnia 23.04.2024r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty dla rodziców i dzieci z klas I-III pt. "Galeria emocji”, których inicjatorkami były p. Alicja Czakajewska oraz p.Marta Adamczyk.
Jak wiemy emocje odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Ważne jest abyśmy potrafili je nazywać. Pamiętajmy też, że nie ma dobrych i złych emocji.
Na początku spotkania wysłuchaliśmy bajki hiszpańskiej pisarki Anny Llenas pt„Kolorowy potwór”. Główny bohater – kolorowy potwór – pewnego dnia nie czuje się najlepiej. Zwierza się ze swoich zmartwień koleżance, a ona obiecuje mu pomóc ,,wyplątać się” ze wszystkich emocji. Potwór oraz dziewczynka analizują każdą emocję i towarzyszące jej uczucie, dobierają do niej kolor i wkładają je do odpowiedniego słoiczka. Książka jest napisana prostym i przystępnym językiem, ale też pięknie wydana, ponieważ po rozłożeniu staje się trójwymiarowa.
Następnie dzieci losowały z worka – kamienie emocji i odpowiadały z jakimi kolorami kojarzy im się dana emocja. Uczniowie wykonywali rozgrzewkę ciała i wyobraźni, w której poszukiwali sposobów na wyrażanie różnych emocji.
Po części wstępnej nastąpiło jej podsumowanie.
Emocje są różne, tak jak i my jesteśmy. Każdy z nas boi się czegoś innego i co innego sprawia mu radość. Każdy z nas ma swój sposób na radzenie sobie z emocjami, musimy jednak pamiętać, aby nasz sposób radzenia sobie z emocjami nie ranił/krzywdził drugiego człowieka.
W części artystycznej uczniowie wyrażali emocje poprzez sztukę. W ich realizacji pomagały zaangażowane panie: Julia Radomska (radość), Monika Myszkiewicz-Ryńska (strach i miłość), Agnieszka Borowska (miłość), Anna Michalczyk (złość), Marta Adamczyk (smutek).
Dziękujemy rodzicom i uczniom z klas I-III za obecność i aktywny udział w warsztatach:-)
Posłowie zebrani na Sejmie Czteroletnim w Warszawie 3 Maja 1791 roku uchwalili konstytucję. Konstytucja 3 Maja – to najstarsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie. W roku szkolnym 2023/2024 obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niewątpliwie jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Narodu Polskiego. Dzień 3 Maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.
Majowe święto dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego wystąpili uczniowie klasy V a, a także szkolny chórek muzyczny pod kierunkiem pani Anny Grzybek - Korzeniewskiej.
Podczas przedstawienia przypomniano o tym, że ten ważny dokument uchwalono na Zamku Królewskim w Warszawie przez Sejm Czteroletni. Przedstawiono sylwetki twórców Konstytucji: I.Potockiego, H.Kołłątaja, S.Małachowskiego, J.U.Niemcewicza, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwrócono uwagę na to, że rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości. Wszakże już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród, ojczyzna. Niewątpliwie skłoniło to nas do refleksji nad tym, czym dla nas są te pojęcia.
W dzisiejszych czasach szczególnie pamiętajmy o naszej historii. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, ale też pielęgnujmy naszą tożsamość narodową, pamiętajmy o zapisach w najważniejszej ustawie – Konstytucji.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za pomoc w organizacji apelu, dyrekcji za życzliwe wsparcie, widzom – za ciepłe przyjęcie.
W czwartek 25 kwietnia wybraliśmy się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Bydgoszczy, aby zapoznać się z tajnikami pracy strażaka. Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego, dzieci mogły z bliska oglądać wozy strażackie i sprzęt pożarniczy, wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta,. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Przez chwile wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy wsiadając do wozu strażackiego. Na koniec dzieci gorąco podziękowały strażakom za miłe i pouczające spotkanie, które z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci. Wracając do przedszkola, opowiadały z zachwytem swoje „strażackie przeżycia”. Gorąco dziękujemy Panom Strażakom za poświęcony czas, cierpliwość i tak pouczające spotkanie.
Odnawialne i nieodnawialne źródła energii stały się tematem dyskusji w klasach szóstych. Warsztaty poprowadziła pani mgr Agata Lewandowska, absolwentka naszej szkoły, obecnie w trakcie studiów doktoranckich na UMK. Uczniowie, podczas debaty oksfordzkiej, przedstawiali swoje stanowiska związane z tak ważnym dla nas wszystkich tematem.
Infromujemy, że w dniu 02.05.2024 przedszkole będzie nieczynne.
W tym dniu świetlica szkolna prowdzić będzie zajęcia opiekuńcze. Ze względu na zamknięcie przedszkola, kuchnia nie będzie wydawała posiłków.
Informuję, iż od dnia 23.04.2024-30.04.2024 odbędzie się postępowanie uzupełniające na wolne miejsca do Przedszkolu Publicznego w Ostromecku oraz pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Ostromecku :
* 3 latki - 15 miejsc
* 4 latki - 3 miejsca
* 5 latki - 8 miejsc
* 6 latki- 6 miejsc
Dokumenty należy pobrać z zakładki O szkole - dokumenty do pobrania
Kinga Kowalska
22 kwietnia 2024 roku cała nasza szkolna oraz przedszkolna społeczność wzięła udział w Światowym Dniu Ziemi. W całym Ostromecku można było zauważyć naszych uczniów oraz przedszkolaków zbierających śmieci. W przedszkolu od rana świętowano Dzień Ziemi. Odbył się bal ekologiczny. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III prezentowali eko stroje. Maluchy od rana uczyły się segregować odpady do odpowiednich koszy. Dzisiaj każdy otrzymał miano prawdziwego ekologa, pasjonata przyrody. Dobro naszej planety nie jest nam obojętne.
Serdecznie dziękujemy Panu Rafałowi Babaczykowi za filmik z naszego sprzątania.
W miniony wtorek zerówkowicze otworzyli nowe ostromeckie sklepy!
Był sklep z autami, jubiler (do którego zawsze ustawiała się liczna kolejka dziewczynek), piekarnia, drogeria i liczne sklepy spożywcze.
Głośno było jak na targowisku, szczególnie, że sklepy odwiedzali starsi i młodsi koledzy. Nie zabrakło też gości.
Więcej zdjęć - w zakładce zerówki "zabawa w sklep".
17 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.
Zwycięzcami konkursu zostali: Patrycja Wadych (kl.5b) oraz Krzysztof Kościelny (kl.5a). Uczniowie otrzymali immunitety uczniowskie.
Gratulujemy!
Samorząd Uczniowski
W dniu 21 marca 2024 roku odbył sie Szkolny Konkurs Matematyczny ,,Kangurek -maluszek''. W konkursie udział wzięli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Ostromecku oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: Danuta Mikołajczyk, Elżbieta Priefer, Barbara Jacheć, Joanna Niedbalska i Irena Sujecka.
Uczniowie rozwiązywali testy zawierające 15 różnorodnych zadań. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Jury nagrodziło następujące osoby:
I Miejsce
klasa 1a Stanisław Wlazło
klasa 1b Barbara Pastewska
klasa 2 Yehor Danyliuk
klasa 3 Maja Bieniek
II Miejsce
klasa 1a Tymon Kalwat
klasa 1b Miłosz Skrzecz
klasa 2 Filip Siekierkowski
klasa 3 Filip Dulcet
III Miejsce
klasa 1a Olimpia Struska
klasa 1b Marcel Tylicki
klasa 2 Amelia Błażejczyk
klasa 3 Antonina Wlaczak, Filip Bochenek
Wyróżnienia zdobyli: Ignacy Wędrowski, Stanisław Bieniek, Antoni Błażejczyk, Cezary Abramczyk, Ivan Rakityanskiy
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !
W najbliższy poniedziałek, 22 kwietnia, obchodzimy Dzień Ziemi. Całą społeczność uczniowską zapraszamy do wspólnego sprzątania najbliższej okolicy. Zbiórka o godzinie 10.00 w parku przy ulicy Szkolnej.
Do wzięcia udziału w akcji zapraszają:
Sołtys Ostromecka- pan Karol Morgut
Szkolny Klub Wolontariatu
Samorząd Uczniowski
klasy I-III; IV-VIII
Świetlica szkolna
Przedszkole
Wspólnie zadbajmy o piękno naszej małej Ojczyzny!
Ile dorosły jeż ma kolców? Co jest jego przysmakiem? W jaki sposób możemy pomóc jeżom?
Na te i inne pytania uczniowie klas I-III uzyskali odpowiedzi podczas spotkania z leśnikiem Panem Hubertem Grabara, opiekunami zwierząt: Panią Darią Olejko i Panem Maciejem Krzywdzińskim z Fundacji "Na ratunek dzikim zwierzętom", którzy przyjechali do nas z jeżami. Jeże, które oglądaliśmy, wcześniej uległy wypadkom, a następnie trafiły do fundacji. Tam były rehabilitowane, dożywiane i otoczone profesjonalną opieką. W piątek, zdrowe i w pełni sił wróciły do naturalnego środowiska. Przy odrobinie szczęścia może je spotkacie?
Dziękujemy gościom za cenną lekcję przyrody i dostarczenie niezapomnianych przeżyć.
Uczniowie i wychowawczynie klas I-III
Zapraszamy uczniów klas 1-3 wraz z rodzicami na wtorkowe warsztaty - wyznaczony został jeden termin spotkania, na którym przebrniemy artystycznie przez wszystkie emocjie i uczucia. Zostało kilka miejsc, zachęcamy do zapisu:)
Alicja Czekajewska - pedagog szkolny
Marta Adamczyk - praktyk arteterapii
We wtorek 9 kwietnia uczniowie klas IV – V uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w budynku Galerii Sztuki Współczesnej.
Celem lekcji muzealnej było wspomaganie ucznia w zakresie: umiejętności uczestnictwa w kulturze i wyrażania swych spostrzeżeń i przeżyć za pomocą plastycznych środków wyrazu; zapoznanie się z twórczością artystów w obrębie „małej ojczyzny”.
Uczniowie podczas zajęć zanurzyli się w historię działalności muzeum i dowiedzieli się jakie eksponaty zostały wybrane przez kuratorów dla upamiętniania kolekcji. W otoczeniu muzealnych osobliwości pochylili się również nad pytaniem „czym jest muzealnictwo” i dowiedzieli się jaką rolę dobra kultury odgrywają w utrwalaniu pamięci o historii i nas samych.
Po wyjściu z muzeum mieliśmy czas na drugie śniadanie w pięknym otoczeniu Wyspy Młyńskiej.
Po odpoczynku i posileniu się wyruszyliśmy na spacer po Bydgoszczy aby zwiedzić miejsca związane z Marianem Rejewskim. Najpierw odwiedziliśmy ulicę Wileńską 6, a więc kamienicę w której nasz patron mieszkał od urodzenia aż do matury. Następnie złożyliśmy kwiaty na ławeczce Mariana Rejewskiego skąd udaliśmy się do miejsca nauki naszego patrona czyli Państwowego Gimnazjum Klasycznego (obecnie I LO). Na naszej trasie nie zabrakło adresów przy ulicy Dworcowej i Gdańskiej, a więc miejsc w których Rejewski mieszkał po wojnie.
Wyjazd dostarczył naszym podopiecznym wielu pozytywnych wrażeń, również tych zdrowotnych związanych z długim pobytem na świeżym powietrzu. Wierzymy również, że wycieczka poszerzyła wiedzę naszych uczniów przed zbliżającym się Dniem Patrona.
Czy trudno jest zbierać jajka?? Jak wygląda dojenie krowy?? Jak wysoko skacze konik?? Odpowiedzi m.in na te pytania szukały Delfinki podczas zabaw sportowych w przedszkolu.
Powered by aSc EduPage