Myśląca klasa na lekcji matematyki
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Oświaty oraz Uczniom składamy najserdeczniejsze życzenia!
Dziękujemy za Waszą codzienną pracę, pasję i zaangażowanie w kształtowanie młodych umysłów oraz serc. To dzięki Wam kolejne pokolenia zdobywają wiedzę, odkrywają swoje talenty i uczą się wartości, które będą im towarzyszyć przez całe życie.
Życzymy Wam satysfakcji z pracy, nieustającej energii do realizacji zawodowych wyzwań, wytrwałości w trudnych chwilach oraz wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Niech każdy dzień przynosi Wam radość z rozwoju uczniów, a Wasze działania będą doceniane przez całą społeczność szkolną.
Dziękujemy, że tworzycie miejsce, w którym nauka staje się przygodą!
Z najlepszymi życzeniami Dyrekcja Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
Informacja
Zgodnie z Kalendarzem roku szkolnego 2024/2025 w poniedziałek, 14 października br., szkoła nie będzie prowadzić zajęć dydaktycznych.
Czynna będzie świetlica szkolna, która opiekę sprawować będzie w tzw. "Małej szkole" przy ul. Bydgoskiej 7.
W dniu 14.10.2024 nie przewidziane są dowozy i odwozy uczniów autobusem szkolnym.
Przedszkole pracuje zgodnie z planem.
Zerówka w bibliotece
Kontynuujemy cykliczne spotkania czytelnicze z przedszkolakami w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Czy przedszkolaki lubią książki? Oczywiście, że TAK! Tym razem bibliotekę odwiedziły dzieci z Zerówki. Nasze zajęcia to kolejny krok w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych najmłodszych. Spotkania skierowane do przedszkolaków służą nie tylko promocji czytelnictwa, ale również pokazują dzieciom różnorodność świata, budzą w nich ciekawość i zachęcają do jego odkrywania.
Beata Adamiec
Kurs Erasmus+ na Sycylii
Pani Marta Adamczyk rozpoczęła tegoroczną edycję szkoleń w ramach kontynuacji programu Erasmus+ i udała się na Sycylię do miejscowości Trapani, gdzie odbywa kurs języka angielskiego z elementami jogi. Szkolenie to jest idealnym momentem na wymianę doświadczeń z nauczycielami z innych krajów europejskich - Czech, Niemiec, Irlandii, Szwecji i Danii, wykorzystywanie języka angielskiego w praktyce, zwiedzanie słonecznej Sycylii oraz uprawianie jogi na świeżym powietrzu. Doskonalenie kompetencji językowych w międzynarodowym środowisku i rozwijanie świadomości ekologicznej to jedne z założeń projektu, a ich realizacja jest możliwa dzięki zagranicznym szkoleniom finansowanym z funduszy unijnych w ramach Akredytacji Erasmusa.
Zapraszamy do śledzenia bloga https://openschoolostromecko.blogspot.com/ na temat działań projektowych.
Pokój zagadek, czyli... klasy siódme w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy
10 października uczniowie klas 7a i 7b odwiedzili Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy, aby wziąć udział w zajęciach, dzięki którym lepiej poznali dokonania Mariana Rejewskiego, patrona zarówno naszej szkoły jak i tejże biblioteki. Uczniowie brali również udział w zajęciach Akademii Gier Logicznych, które rozwijały umiejętność logicznego myślenia, pamięci i spostrzegawczości. Dużo radości przyniósł „pokój zagadek” Klubu Enigma. Siódmoklasiści musieli w ciągu 45 minut rozwiązać kilka zagadek, wykazać się zręcznością, zdolnościami analitycznymi, sprytem, wiedzą, a przede wszystkim współpracować ze sobą, aby wyjść z pomieszczenia w wyznaczonym czasie.
Pobyt w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy był świetną lekcją kreatywności i współpracy. Dziękujemy wszystkim Paniom prowadzącym zajęcia za ich przeprowadzenie i zaangażowanie.
Wychowawcy
Hanna German i Magdalena Michalska
TALENCIAKI !
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony co roku 10 października, to globalna inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego, edukację społeczną i zwalczanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zapoczątkowany przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation of Mental Health), który odbywa się cyklicznie od 1992 r. W ramach tego święta organizowane są szerokie akcje informacyjne i edukacyjne.
Mając na uwadze ogromne potrzeby w obszarze zdrowia psychicznego, szczególnie dzieci i młodzieży Zespół Szkół im. M. Rejewskiego w Ostromecku włącza się w realizację Programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” zainicjowanego przez Fundację UNAWEZA. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym. Będzie realizowany przez naszych specjalistów we wszystkich oddziałach klasowych.
Celem programu jest normalizowanie rozmów o zdrowiu psychicznym, rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych i samoświadomości wśród dzieci i młodzieży, a także wyposażenie osób uczniowskich w narzędzia do otrzymywania wsparcia. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych poprzez edukację i zmianę postaw.
Kolorem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest fioletowy. Zachęcam do wykorzystania tego koloru w swoim czwartkowym ubiorze.
B. Wojtyszyn
Be positive !
Dziś na kółku z języka angielskiego uczniowie klasy 7a i 7b stworzyli kolorowe zrywki z pozytywnymi hasłami, które wywiesili w naszej szkole. Zachęcamy do zrywania karteczek i dzielenia się pozytywną energią :-)
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2024
Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji będą odbywały się w dniach 7-13 października pod hasłem "Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją".
W dniu 8 października, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji, będzie szczególnie wyróżniony Dzień Świadomości Dysleksji.
Wokół dysleksji wyrosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że dysleksja dotyka dzieci mniej zdolne od innych. A przecież nawet wśród ludzi wybitnych i sławnych nie brakuje tych z dysleksją. Dysleksja po raz pierwszy została opisana na przełomie XIX i XX wieku, jednak jej dokładna definicja została podana dopiero w 1968 roku przez Światową Federację Neurologów. Według niej jest to „zaburzenie, które manifestuje się poprzez trudności w nauce czytania.” Mimo, że od tego czasu o dysleksji wiemy znacznie więcej, wciąż wiele osób utożsamia ją niesłusznie z kiepskimi uczniami, lenistwem, niedbalstwem i niechlujstwem.
Dzieci, które dotyka dysleksja, z góry często skazuje się na porażkę, a przecież dysleksja ma nie tylko jedną, ciemną stronę! Nawet jeśli uczeń nie potrafi jeszcze sam czytać, przypominaj mu o tych kreatywnych twardzielach jak często się da! Sięganie do pozytywnych wzorców bardzo dzieci motywuje.
Ronald D. Davis, podobnie jak inni dyslektycy, został obdarzony niezwykłymi zdolnościami twórczymi i wyobraźnią. Dorastał, nie mogąc zrozumieć, dlaczego jednak nie potrafi normalnie funkcjonować w szkole, a nauczyciele uważali go za "opóźnionego". Przeżywając liczne porażki i niepowodzenia, został w końcu inżynierem, biznesmenem i rzeźbiarzem. Mając trzydzieści osiem lat, dokonał zaskakującego odkrycia, które pozwoliło mu po raz pierwszy przeczytać całą książkę w ciągu kilku godzin. Odkrycie to zainspirowało Davisa do stworzenia rewelacyjnych metod, które prosto i jasno przedstawił w niniejszej książce, tak że każdy nauczyciel, rodzic, terapeuta czy dyslektyk może je zastosować,z powodzeniem przezwyciężając trudności, jakie sprawia dysleksja.
Co łączy Cher, Leonarda da Vinci, Whoopi Goldberg i Walta Disneya? Dysleksja. Można by pomyśleć, że jednak osiągnęli sukces, pomimo swojego defektu. Ronald D. Davis twierdzi, że osiągnęli sukces właśnie dzięki dysleksji.
Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku wspiera tę inicjatywę mając na uwadze potencjał uczniów niezależnie od napotykanych trudności.
Anna Michalczyk, Marta Bulińska
Szkoła pełna Talentów 3 - Wciąż się bawimy, stan na 04.10.2024
Zajęcia dla dzieci TUS w Wałdowie Królewskim oraz Kreatywne Dzieciaki w Czemlewie
Policja w przedszkolu
- 15
Jesienne zabawy
- 3
Urodziny u Jeżyków
- 15
Dzień Chłopaka u Jeżyków
- 9
I spotkanie z Guciem
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia biblioteki w ramach NPRC.
W ramach realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" - Priorytet 3, nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o 233 książki dla dzieci i młodzieży. Dzięki pozyskanej po raz kolejny dotacji, uzupełniliśmy księgozbiór biblioteczny o wiele ciekawych pozycji. Ksiązki dotarły do biblioteki dwa dni temu i niedługo trafią do czytelników.
Po zaopiniowaniu przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców wykazu pozycji do zakupu (w czerwcu tego roku) oraz analizie rynku wydawniczego, zakupiliśmy książki obyczajowe, detektywistyczne, fantastyczne, przyrodnicze, podróżnicze, historyczne, komiksy, książki zawierające wartości wychowawcze, edukacyjne. Uzupełniliśmy także nasz księgozbiór o nowe lektury i o książki z dużą czcionką.
Zapraszamy Was Drodzy Uczniowie do korzystania z zasobów naszej biblioteki bo cytując słowa Richarda Steela "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała".
Dzięki pozyskanym funduszom zakupiliśmy również laminator i materiały przydatne do realizacji działań promujących czytelnictwo.
Beata Adamiec
Ogólnopolski dzień tornistra
- 2
Co roku 1 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Tornistra.
Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na wciąż aktualny problem zbyt ciężkich tornistrów uczniów, a wszelkie inicjatywy podejmowane w tym zakresie ukierunkowane są na profilaktykę wad postawy uczniów szkół podstawowych.
W ramach obchodów tego święta we wszystkich klasach I-III dokonano oceny obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Uczniowie sprawdzili ile waży ich pełen a ile pusty tornister. Podczas spotkania z pedagogiem rozmawialiśmy o tym co jest nam w szkole i tornistrze potrzebne a z czego można zrezygnować. Na koniec stworzyliśmy galerię wymarzonych tornistrów.
Galeria zdjęć
brak danych