Wycieczka do Zakopanego odbędzie się w dniach od 10 do 14 czerwca 2016 r. Przypominamy osobom, które wyraziły chęć wzięcia udziału w wycieczce, o konieczności opłacania miesięcznych rat. Jednocześnie informujemy, że są jeszcze wolne miejsca i cały czas można się jeszcze zapisywać. Przy obecnej liczbie uczniów koszt wyjazdu waha się w granicach 480 zł. Wpłaty przyjmuje p. W. Witt.
1 MAJA ,2 MAJA ,3 MAJA ,8 MAJA, 9 MAJA.
Wszystkie daty ściśle związane są z Historią Polski i naszymi obywatelami.
*1 MAJA święto ludzi Pracy,tak niegdyś głośno obchodzone przez wszystkich ludzi Pracy.
"2 MAJA,nowe święto-Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Poloni Zagranicznej.
"3 MAJA ,Narodowe Święto Konstytucji,pierwszej w Europie,drugiej na świecie.
"8 MAJA , Narodowy Dzień Zwycięstwa koalicji antyhitlerowskiej nad faszyzmem i zakończenie II wojny światowej w Europie.
"9 MAJA , Dzień Unii Europejskiej.
M.Otlewska-nauczyciel Historii i WOS-u.
WIWAT MAJ 3 MAJ DLA POLAKÓW BŁOGI RAJ........
Takie słowa towarzyszyły pieśni,którą śpiewali wszyscy Polacy w dniu 3 MAJA 1791 roku ,kiedy uchwalono konstytucję-pierwszą w Europie ,a drugą na świecie.Corocznie obchodzimy rocznicę tej konstytucji,w tym roku to już 225 rocznica,tej najważniejszej ustawy rządowej,regulującej życie państwa.Aby uczcić ten dzień,uczniowie klasy II GIMNAZJUM pod opieką Pani M.Otlewskiej,przygotowali uroczysty apel,któremu towarzyszyły,wiersze,pieśni,piosenki w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem Pani Grzybek-Korzeniewskiej.Bogata biało-czerwona sceneria,w tle wzbijający się w niebo,ORŁA CIEŃ w wykonaniu gościnnie występującej tancerki,stworzyły doniosły klimat,towarzyszący całej uroczystości.Cała brać szkolna,łącznie z przedszkolakami,uczestniczyła w apelu,skandując"KOCHAM CIĘ POLSKO".
MOtlewska-nauczyciel Historii i Wos-u.
2 maja przedszkole nieczynne
Informujemy, że przedszkole w dniu 2 maja będzie nieczynne.
Dla uczniów szkoły podstawowej czynna jest świetlica szkolna w godzinach 6.45 - 16.45
"1050 CHRZTU POLSKI-KONKURS POWIATOWY W GIMNAZJUM PUBLICZNYM im.M.Rejewskigo w BIAŁYCH BŁOTACH.
Miło Nam uroczyście donieść,że uczniowie klasy I i II Gimnazjum Zespołu Szkół im.M.Rejewskiego w Ostromecku uczesniczyli,w Powiatowym Konkursie Historycznym-1050 rocznica Chrztu POLSKI,zorganizowanym przez zaprzyjaźnione GIMNAZJUM PUBLICZNE im .M.Rejewskigo w Białych Błotach,gdzie zajęli czołowe lokaty,w dwóch kategoriach konkursu.
ALBUM "-Zabytki sakralne,mojego regionu-dziedzictwo kultury chrześcijańskiej"
I miejsce-Katarzyna Karbownik
II miejsce-Karolina Nalazek
Test historyczny-"Dziedzictwo chrześcijaństwa w Polsce w 1050 rocznicę chrztu",kolejne lokaty zajęli:Katarzyna Karbownik,Karolina Nalazek,Kacper Kupiec i Patrycja Wolszlegier.Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.Opiekunem uczniów był ,nauczyciel Historii i WOS-u-M.Otlewska.
Wszystkim GRATULUJEMY,szczególnie zaś Katarzynie Karbownik,bo jest to jej II zwycięstwo w tym roku.
ZAPRASZAMY NA OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA I DNIA ZWYCIĘSTWA
Już za dwa tygodnie, 13 maja, obchodzić będziemy Święto Patrona połączone z gminnymi obchodami Dnia Zwycięstwa. Aby jak najlepiej przygotować się do tego dnia i przybliżyć wszystkim uczniom historię życia Mariana Rejewskiego, już od 9 maja rozpocznie się tzw. „Tydzień z patronem”. Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w licznych konkursach:
- Konkurs na wystrój klasy i plakat o Marianie Rejewskim
- Konkurs matematyczny
- Konkurs wiedzy o Marianie Rejewskim
- Konkurs plastyczny na kartkę pocztową związaną z życiem Mariana Rejewskiego
- Konkurs na wiersz o Marianie Rejewskim „Mój wiersz hymnem szkoły”
- Bieg imienia Mariana Rejewskiego
- Konkurs gry w warcaby
Podczas „Tygodnia z patronem” zakopiemy symboliczną Kapsułę Czasu, w której uczniowie wszystkich klas umieszczą pamiątki, listy dla przyszłych pokoleń.
Uroczystość Święta Patrona i Dnia Zwycięstwa rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.00 w kościele w Ostromecku, skąd udamy się do Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego, gdzie o godzinie 11.00 odbędzie się okolicznościowa akademia.
Już dzisiaj zapraszamy do wzięcia udziału w tej uroczystości wszystkich Uczniów, Rodziców, Mieszkańców Ostromecka i okolic.
ŚMIERĆ W BYDGOSZCZY 1939-1945
26 kwietnia 2016 roku w Pałacu Nowym w Ostromecku odbyło się Spotkanie z Historią-ale inaczej niż do tej pory -"NA ŻYWO".Uczniowie klasy II GIMNAZJUM,realizując projekt edukacyjny,postanowili przekazać,wszystkim zaproszonym gościom,a szczególnie młodzieży okrucieństwa II wojny światowej w Bydgoszczy i gminie Dąbrowa Chełmińska.,We wcześniej przygotowanym scenariuszu,znalazła się prelekcja,pracownika Państwowego Archiwum w Bydgoszczy Pana Wiesława Trzeciakowskiego,autora książki"Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945.Nasz rozmówca ,w kilku zdaniach ale jakże dobitnych ,naświetlił,sytuację bydgoszczan w czasie IIwojny światowej,okrucieństwo i bezstialstwo hitlerowców.Zaproszeni goście w wielkim skupieniui z wypiekami na twarzy wsłuchiwali się z dużym zainteresowaniem w opowieści prowadzącego,który widać było że równie mocno przeżywa,wspominane chwile.Młodzież zaprosiła również,kombatanta II światowej,Pana Jana Wielgosza,który w kilku zdaniach wspomniał czasy wojny i własne przeżycia z okolic gminy,gdzie przeżył czas wojny.Niestety z powodu choroby,nie mógł do NAS przybyć,Pan Jan KILIAN,mieszkający w GZINIE ,który również podzielił się z Nami swoimi wspomnieniami,za pomocą wywiadu ,który wcześniej udzielił uczniom.Wzruszającemu spotkaniu,towarzyszyła nastrojowa muzyka,Poczet Sztandarowy Szkoły,Biel i Czerwień,nostalgiczne wiersze i kwiaty biało-czerwone.Wśród gości pojawili się, Pan Jerzy Świetlik, Pan Raszeja,nieliczni nauczyciele,dyrekcja szkoły,uczniowie,mieszkańcy gminy.Szkoda,że niewielu znalazło czas ,aby "Ocalić od Zapomnienia,te okrutne chwile",ktore przez Nas powinny być przekazywane młodemu pokoleniu,tym bardziej ,że zbliża się 77 rocznica wybuchu II WOJNY ŚWIATOWEJ.
szkolny koordynator projektu edukacyjnego-M.Otlewska-Dziękuję wszystkim uczniom za przygotowanie uroczystości a rodzicom za pomoc w pracy nad projektem.
"BEZIMIENNI BOHATEROWIE"
Wywiady,prelekcje,konkursy,wystawy,foldery,wycieczki,miejsca pamięci narodowej-nie sposób wymienić wszystkich działań projektu edukacyjnego klasy II GIMNAZJUM.Tytuł projektu zobowiązywał do przekazania,szczególnie młodzieży ,wartości,wzorców a głównie pamięci ,która nigdy nie powinna zaginąć o tym co zawdzięczamy wszystkim poległym i pomordowanym w czasie II WOJNY ŚWIATOWEJ.Skupiliśmy się na naszej Gminie-DĄBROWA CHEŁMIŃSKA i jej okolicy,dlatego priorytetem było odwiedzenie DOLINY ŚMIERCI i RYNKU w STARYM FORDONIE.Klasy I i II gimnazjum pod opieką nauczycieli ,zapoznały się z historią tych miejsc,być może niektórzy byli tutaj pierwszy lub drugi raz ,właśnie głównie lekcjom Historii czy Wiedzy o Społeczeństwie .Tym razem projekt edukacyjny miał im przybliżyć historię naszego regionu o której ,nie wolno Nam Zapomnieć,a My Dorośli jesteśmy to winni tym ,którzy za Nas zginęli.
koordynator projektu edukacyjnego-M.Otlewska.
ZEBRANIE RODZICÓW W ZERÓWCE
Serdecznie zapraszam Rodziców na zebranie, które odbedzie się 27.04.br. o godzinie 17.00. Głównym celem zebrania będzie przekazanie Informacji na temat gotowości dzieci do podjecia nauki w klasie I.
Małgorzata Sieg
PRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY
W przedszkolu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Witaj Wiosno!". Oto wyniki:
I kategoria - "Maluchy", "Starszacy" (jury w składzie: Małgorzata Sieg, Edyta Sadurska, Zenona Morgut)
I miejsce - Liwia Robaszkiewicz
II miejsce - Krzysztof Kościelny
III miejsce - Gabrysia Majewska
II kategoria - "Zerówka" (jury w składzie: Agata Bikowska, Ewa Chojnacka, Emilia Antczak)
I miejsce - Tymon Pobudkiewicz
II miejsce - Zuzanna Tomczyńska
III miejsce - Zofia Zamorowska
Wszystkie dzieci za udział w konkursie otrzymały dyplomy i nagrody, które pozwolą na dalsze rozwijanie zainteresowań i zdolności plastycznych. Będą mogły stworzyć własną orginalną torbę ekologiczną, obrazek z wykorzystaniem kolorowego brokatu, makietę zwierząt leśnych lub egzotycznych. Dziękujemy dzieciom za udział w konkursie i "wprowadzenie wiosny do budynku przedszkola". Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
organizatorzy: Małgorzata Sieg, Ewa Chojnacka
WYCHOWANIE OBYWATELSKIE NA SESJI RADY GMINY.
Corocznie uczniowie Zespołu Szkół im.M.Rejewskiego w Ostromecku wraz z opiekunem,nauczycielem Historii i WOS-u p. M.Otlewską z powodzeniem przysłuchują się obradom Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.Celem spotkania jest zrozumienie,podstaw demokratycznego ustroju panstwa prawa.Uczniowie poznają skład RADY GMINY i WÓJTA GMINY DĄBROWA CHEŁMIŃSKA.W trakcie obrad,młodzież poznaje problemy własnego środowiska,obserwuje decyzje radnych,przysłuchuje się wielu dyskusjom.I tym razem ,klasa III gimnazjum wysłuchała szereg sprawozdań,które dotyczyły:bezpieczeństwa publicznego w gminie,zdrowotnego i przeciwpożarowego.Ponadto uczniowie poznali tok pracy RADY GMINY i poszczególnych radnych.Był to pierwszy kontakt młodych z tak ważnymi sprawami własnego środowiska.Jest to tym ważne, że młodzież ta opuszcza mury gimnazjum i być może, niektórzy z nich zechcą działać samorządnie w RADZIE MIASTA BYDGOSZCZY.Poza tym jedziemy do Sejmu ,gdzie, poznamy jeszcze bliżej zasady demokracji ,a o to nam przecież chodzi,aby młodych przysposobić do życia w społeczeństwie.
nauczyciel Historii i WOS-u-M.Otlewska.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
Już od 1990 r. co roku 22. kwietnia nie tylko w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jego celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwach całego świata. Ponieważ wszyscy jesteśmy mieszkańcami Ziemi wszyscy też powinniśmy czuć się odpowiedzialni za stan naszej planety. Ziemia nas żywi. Ziemia stanowi także istotę naszej egzystencji. Z tego powodu każdy z nas powinien o nią dbać codziennie. A co Ty możesz dla niej zrobić?
UDZIAŁ OBYWATELI W ŻYCIU PAŃSTWA I NARODU.
Zgodnie z założeniami podstawy programowej i wcześniejszymi tradycjami Zespołu Szkół im.M.Rejewskiego,zapraszam uczniów klasy III Gimnazjum do udziału w Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.Młodzi bywatwele niech czują się współodpowiedzialni za przyszłość Narodu i życie społeczności lokalnej.Zbiórka przed Palacem w Ostromecku o godz.9.30,powrót o godzinie 11.30.
M.Otlewska-nauczyciel historii i WOS-u.
"NARÓRD, KTÓRY NIE MA SWOJEJ PRZESZŁOŚCI,UMIERA I NIE BUDUJE PRZYSZŁOŚCI.
Przypominam uczniom klasy I i II Gimnazjum,Zespołu Szkół im. M. Rejewskiego o wycieczce do Doliny Śmierci i na Rynek Starego Fordonu w ramach projektu edukacyjnego,realizowanegoprzez II grupę projektową, klasy II Gimnazjum.Zbiórka o godzinie 8.30.przed Pałacem w Ostromecku.Powrót w godzinach 14.00-15.00.Zapraszamy do następnego działania ,jakim jest odwiedzanie, Miejsc Pamięci Narodowej.
M.Otlewska-nauczyciel historii.
POMORDOWANYM NALEŻY SIĘ PAMIĘĆ.
Władze Rzeczypotspolitej Polskiej uznały datę 19 kwietnia jako Dzień Pamięci o ofiarach Holocaustu i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości..Jest to również data wybuchu powstania w Getcie Warszawskim,zbrojnego wystąpienia żydowskich formacji militarnych przeciwko okuIpantowi hitlerowskiemu.Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest ciągle żywa i wraca we wspomnieniach, tych świadków,którzy te czasy pamiętają,a których jest coraz mniej.Szczególnie dla młodego pokolenia, mając na uwadze wychowanie patriotyczno-obywatelskie,czasy ,które mnęły powinny być"wiecznie żywe"i przekazywane przez pokolenia.ZAPALMY IM WSZYSTKIM ŚWIATŁO WOLNOŚCI,ABY PAMIĘĆ O NICH NIE ZAGINĘŁA.
M.OTLEWSKA-nauczyciel historii.
SUKCES „OSTROMECKICH RYCERZY”!
Dzisiaj, 14.04.2016 r. troje uczniów szkoły podstawowej: Jakub Stępień z klasy 4, Jagoda Olszówka z klasy 5a oraz Wiktor Kowalski z klasy 5b reprezentowało Ostromecko w Turnieju Rycerskim zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 66 w Bydgoszczy. Nasi „rycerze” wrócili z tarczą, zajmując I miejsce w konkursie. Uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą, sprawnością fizyczną, znajomością reguł dobrego wychowania oraz zaskoczyli konkurentów pomysłowymi i pięknie prezentującymi się kostiumami, nawiązującymi do epoki średniowiecza. Za pomoc w wykonaniu strojów jesteśmy wdzięczni Rodzicom oraz Pani Renacie Klocek. Młodzież przygotowywała się do tego wydarzenia pod opieką Pani Iwony Sikory.
Sport to zdrowie, każdy to powie
Informujemy, że od dnia 19.04.2016 (tj. wtorek)
na boisku wielofunkcyjnym w miejscowości Ostromecko rozpoczynają się następujące zajęcia:
w każdy wtorek
- 17.00 -18.00 mini piłka ręczna dla 8-11-latków, chłopców i dziewcząt
- 18.15 – 19.15 piłka siatkowa dla 13 -16-taków,chłopców i dziewcząt
w każdy czwartek
- 17.00 – 18.00 zajęcia rekreacyjno –sportowe dla 4-6– latków
- 18.30 – 19.30 piłka siatkowa - wiek 30 +
w każdy piątek
- 16.00- 17.30 piłka nożna dla SP
Zapraszamy wszystkie osoby chętne: dzieci, młodzież, osoby starsze do uczestnictwa w/w zajęciach. Wszelkich informacji na temat organizacji będziemy udzielać na miejscu zajęć.
Przyjdź, zobacz, zostań!!!
kontakt
Grażyna Walczak 608 538 487
14 KWIETNIA 2016 ROKU - 1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI.
14 kwietnia 2016 roku przypada 1050 rocznica chrztu Polski.To ważne wydarzenie w wielowiekowej historii naszego kraju,stanowiło podwalinę tworzenia polskiej pańswowości.Chrzest Mieszka zapoczątkował wprowadzenie Polski w krąg kultury chrześcijańskiej,kształtował naszą tożsamość, tradycję.Chrześcijaństwo w kolejnych wiekach rozwoju naszego Państwa,miało wpływ na na wszelkie dziedziny życia,zarówno bieżącą politykę kolejnych władców,przez okres reformacji,Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wojen XVII-wiecznych,rozbiorów czy trudnego w naszej historii wieku XX,który ukształtował takie postacie jak Jan Paweł II,kardynał Stefan Wyszyński,ks.Jerzy Popiełuszko czy Maksymilian Maria Kolbe.Chrzest księcia Mieszka I był punktem wyjścia dla wszystkich przemian kulturowych,które rozpoczęły się od tego momentu na ziemiach polskich.Połączył on nas z chrześcijańską Europą-wyrastaliśmy z tej kultury przez ostatnie 1050 lat,weszliśmy do wielkiej rodziny chrześcijańskiej.Mimo wielu zawirowań i zakrętów dziejowych z tą Europą,jesteśmy do dzisiaj na dobre i na złe. A miasto- gród,Gniezno,przypomina nam tożsamość własnego NARODU
Główne obchody 1050,rocznicy chrztu Polski odbędą się w Gnieźnie-stolicy Wojciechowej.Przyjadą tam biskupi,pilgrzymi z Polski i z z zagranicy.W mszy świętej w Katedrze Gnieżnieńskiej uczestniczyć będzie Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką i Premier Polski Beata Szydło, W ciągu całego tygodnia odbędą się liczne uroczystości państwowe i kościelne ,głównie w Ostrowie Lednickim,Gnieźnie i Poznaniu.
M.Otlewska-nauczyciel historii.
WARSZTATY CERAMICZNE
Dnia 8.04.2016 dzieci z Zerówki wyruszyły „w podróż do świata sztuki” na twórcze warsztaty do pracowni ceramiki w Gzinie. Podczas zajęć uczyły się różnych technik tworzenia i zdobienia glinianych wyrobów. Powstały piękne, niepowtarzalne prace, które rozwinęły twórczą wyobraźnię i pomysłowość dzieci. Same mogły doświadczyć, jakim materiałem jest glina, jak daje się modelować i kształtować. Oprócz wykonywania prac, dzieci dowiedziały się, jak powstaje ceramika, poznały niezmienny od wielu lat proces tworzenia glinianych przedmiotów. Dzieci świetnie spędziły czas, a jednocześnie rozwijały swoje twórcze pasje. Z całą pewnością było to ciekawe doświadczenie.
więcej zdjęć w zakładce "Album fotograficzny"
Starszacy na wycieczce!
Dzieci z grupy czterolatków odwiedziły dziś Klub Małego Mechanika w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. Przedszkolacy mieli okazję zasiąść za kierownicą motoru wyścigowego, wojskowego, żużlowego itp. Dzieci mogły pobawić się robotami, a nawet unieść się w powietrze siedząc w prawdziwym Polonezie!
Zapraszam do oglądania zdjęć.
Agata Bikowska
Galeria zdjęć
brak danych