Aktualności
TALENCIAKI !
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony co roku 10 października, to globalna inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego, edukację społeczną i zwalczanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zapoczątkowany przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation of Mental Health), który odbywa się cyklicznie od 1992 r. W ramach tego święta organizowane są szerokie akcje informacyjne i edukacyjne.
Mając na uwadze ogromne potrzeby w obszarze zdrowia psychicznego, szczególnie dzieci i młodzieży Zespół Szkół im. M. Rejewskiego w Ostromecku włącza się w realizację Programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” zainicjowanego przez Fundację UNAWEZA. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym. Będzie realizowany przez naszych specjalistów we wszystkich oddziałach klasowych.
Celem programu jest normalizowanie rozmów o zdrowiu psychicznym, rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych i samoświadomości wśród dzieci i młodzieży, a także wyposażenie osób uczniowskich w narzędzia do otrzymywania wsparcia. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych poprzez edukację i zmianę postaw.
Kolorem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest fioletowy. Zachęcam do wykorzystania tego koloru w swoim czwartkowym ubiorze.
B. Wojtyszyn
Be positive !
Dziś na kółku z języka angielskiego uczniowie klasy 7a i 7b stworzyli kolorowe zrywki z pozytywnymi hasłami, które wywiesili w naszej szkole. Zachęcamy do zrywania karteczek i dzielenia się pozytywną energią :-)
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2024
Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji będą odbywały się w dniach 7-13 października pod hasłem "Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją".
W dniu 8 października, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji, będzie szczególnie wyróżniony Dzień Świadomości Dysleksji.
Wokół dysleksji wyrosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że dysleksja dotyka dzieci mniej zdolne od innych. A przecież nawet wśród ludzi wybitnych i sławnych nie brakuje tych z dysleksją. Dysleksja po raz pierwszy została opisana na przełomie XIX i XX wieku, jednak jej dokładna definicja została podana dopiero w 1968 roku przez Światową Federację Neurologów. Według niej jest to „zaburzenie, które manifestuje się poprzez trudności w nauce czytania.” Mimo, że od tego czasu o dysleksji wiemy znacznie więcej, wciąż wiele osób utożsamia ją niesłusznie z kiepskimi uczniami, lenistwem, niedbalstwem i niechlujstwem.
Dzieci, które dotyka dysleksja, z góry często skazuje się na porażkę, a przecież dysleksja ma nie tylko jedną, ciemną stronę! Nawet jeśli uczeń nie potrafi jeszcze sam czytać, przypominaj mu o tych kreatywnych twardzielach jak często się da! Sięganie do pozytywnych wzorców bardzo dzieci motywuje.
Ronald D. Davis, podobnie jak inni dyslektycy, został obdarzony niezwykłymi zdolnościami twórczymi i wyobraźnią. Dorastał, nie mogąc zrozumieć, dlaczego jednak nie potrafi normalnie funkcjonować w szkole, a nauczyciele uważali go za "opóźnionego". Przeżywając liczne porażki i niepowodzenia, został w końcu inżynierem, biznesmenem i rzeźbiarzem. Mając trzydzieści osiem lat, dokonał zaskakującego odkrycia, które pozwoliło mu po raz pierwszy przeczytać całą książkę w ciągu kilku godzin. Odkrycie to zainspirowało Davisa do stworzenia rewelacyjnych metod, które prosto i jasno przedstawił w niniejszej książce, tak że każdy nauczyciel, rodzic, terapeuta czy dyslektyk może je zastosować,z powodzeniem przezwyciężając trudności, jakie sprawia dysleksja.
Co łączy Cher, Leonarda da Vinci, Whoopi Goldberg i Walta Disneya? Dysleksja. Można by pomyśleć, że jednak osiągnęli sukces, pomimo swojego defektu. Ronald D. Davis twierdzi, że osiągnęli sukces właśnie dzięki dysleksji.
Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku wspiera tę inicjatywę mając na uwadze potencjał uczniów niezależnie od napotykanych trudności.
Anna Michalczyk, Marta Bulińska
Szkoła pełna Talentów 3 - Wciąż się bawimy, stan na 04.10.2024
Zajęcia dla dzieci TUS w Wałdowie Królewskim oraz Kreatywne Dzieciaki w Czemlewie
Policja w przedszkolu
- 15
Jesienne zabawy
- 3
Urodziny u Jeżyków
- 15
Dzień Chłopaka u Jeżyków
- 9
I spotkanie z Guciem
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia biblioteki w ramach NPRC.
W ramach realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" - Priorytet 3, nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o 233 książki dla dzieci i młodzieży. Dzięki pozyskanej po raz kolejny dotacji, uzupełniliśmy księgozbiór biblioteczny o wiele ciekawych pozycji. Ksiązki dotarły do biblioteki dwa dni temu i niedługo trafią do czytelników.
Po zaopiniowaniu przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców wykazu pozycji do zakupu (w czerwcu tego roku) oraz analizie rynku wydawniczego, zakupiliśmy książki obyczajowe, detektywistyczne, fantastyczne, przyrodnicze, podróżnicze, historyczne, komiksy, książki zawierające wartości wychowawcze, edukacyjne. Uzupełniliśmy także nasz księgozbiór o nowe lektury i o książki z dużą czcionką.
Zapraszamy Was Drodzy Uczniowie do korzystania z zasobów naszej biblioteki bo cytując słowa Richarda Steela "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała".
Dzięki pozyskanym funduszom zakupiliśmy również laminator i materiały przydatne do realizacji działań promujących czytelnictwo.
Beata Adamiec
Ogólnopolski dzień tornistra
- 2
Co roku 1 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Tornistra.
Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na wciąż aktualny problem zbyt ciężkich tornistrów uczniów, a wszelkie inicjatywy podejmowane w tym zakresie ukierunkowane są na profilaktykę wad postawy uczniów szkół podstawowych.
W ramach obchodów tego święta we wszystkich klasach I-III dokonano oceny obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Uczniowie sprawdzili ile waży ich pełen a ile pusty tornister. Podczas spotkania z pedagogiem rozmawialiśmy o tym co jest nam w szkole i tornistrze potrzebne a z czego można zrezygnować. Na koniec stworzyliśmy galerię wymarzonych tornistrów.
Pierwsi uczniowie już sadzą swoje cebulki kwiatowe, zachęcamy resztę:)
Przedszkolaki w bibliotece
Rozpoczęliśmy cykliczne spotkania czytelnicze z przedszkolakami w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Wprowadzanie dzieci w świat literatury poprzez spotkanie z książką to kolejny krok do budzenia zaciekawienia słowem pisanym. Podczas zajęć przedszkolaki kształtują nawyki czytelnicze oraz doskonalą umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Czytaniu towarzyszą różnorodne formy aktywności twórczej, które urozmaicają nasze zajęcia.
Pierwszą grupą, która uczestniczyła w spotkaniu czytelniczym były Delfinki a tematem zajęć była jesień – czytaliśmy, rozmawialiśmy i stworzyliśmy wspólną pracę plastyczną.
Beata Adamiec
Regulamin rekrutacji uczniów do projektu Erasmus+
Zespół Szkół im. M. Rejewskiego w Ostromecku otrzymał Akredytację Erasmusa na lata 2024-2027. Pozyskane fundusze unijne zostaną przeznaczone na udział pracowników szkoły w zagranicznych szkoleniach językowych i specjalistycznych, grupowe wyjazdy uczniowskie oraz częściowo - na zakup upominków w konkursach językowych. W październiku br. ze szkoleń skorzystają: p. Marta Adamczyk, p. Alicja Czekajewska oraz p. Barbara Wojtyszyn. Uczniów klas 5-7 oraz ich rodziców prosimy o zapoznanie się z załączonym Regulaminem rekrutacji uczniów na zaplanowane mobilności.
Pielgrzymka społeczności szkolnej do Gietrzwałdu - wprowadzenie do październikowego miesiąca różańca świętego
- 8
Pod koniec września br. społeczność szkolna we współpracy z parafią p.w. św. Jana Chrzciciela, bp Stanisława i Mikołaja w Ostromecku oraz św. Józefa w Bydgoszczy wybrała się na jednodniową pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Jest to jedyne w Polsce i jedno z 12 na świecie oficjalnie uznanych przez władzę kościelną Objawień Najświętszej Maryi Panny.
W drodze do Gietrzwałdu spotkaliśmy się z Sołtys miejscowości Woryt p. Katarzyną Gryczon, która opowiedziała o wsi warmińskiej, z której pochodziła jedna z wizjonerek Gietrzwałdu s. Barbara Samulowska.
W Gietrzwałdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwach Maryjnych jak i Mszy świętej w naszych intencjach.
Mogliśmy tam zaczerpnąć wody z cudownego źródełka i uczestniczyć w lekcji z przewodnikiem o objawieniach Matki Bożej nastoletnich dziewczynek Justyny Szafryńskiej i Barbary Samulowskiej.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy także pola bitwy pod Grunwaldem.
Dziękujemy za aktywny udział i włączenie się w organizację wyjazdu Społeczności szkolno-parafialnej oraz ks. Proboszczowi Piotrowi Sacha.
Organizatorzy: Pani Monika Myszkiewicz - Ryńska oraz p. katechetka ZS im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
Parafia w Ostromecku
85. rocznica wybuchu II wojny światowej.
Wrzesień to miesiąc cudownego babiego lata, dojrzewających kasztanów i spotkań z przyjaciółmi ze szkolnej ławy po wakacyjnej rozłące. Ale był również inny wrzesień… Wrzesień 1939 roku kiedy to klasy nie doczekały się uczniów. 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały granice Polski. W tym roku mija 85. rocznica wybuchu II wojny światowej, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku.
Z tej okazji uczniowie klasy V uczcili tę rocznicę, prezentując znane utwory poetyckie, opiewające Bohaterów II wojny światowej. Przypomnieli trudny i bolesny czas naszej historii, a przez to zachowali pamięć o ludziach, którzy „potrafili pięknie żyć i pięknie umierać”. Dali piękny przykład postawy patriotycznej. Utwory muzyczne poruszyły serca publiczności oraz przypomniały tych, którzy nie bali się ginąć w imię wolnego kraju…
Przedstawienie przygotowała pani Anna Grzybek – Korzeniewska i pan Wojciech Witt.
Na temat wojny obronnej 1939 r. odbył się również konkurs historyczny, a oto jego wyniki:
1. Adam Zakórzewski kl. VIII,
Kajetan Ociński kl. VI a.
2. Kacper Krigier kl. VIII.
3. Zuzanna Tomczyńska kl. VIII,
Kaja Drążyk kl. V.
Gratulujemy !!!
21
"Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka"
Drodzy Uczniowie,
biblioteka szkolna kolejny raz uczestniczy w drugiej edycji Ogólnopolskiego Programu "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka".
Celem programu jest m.in. promocja czytania, aktywizacja bibliotek szkolnych, wsparcie pozytywnego wizerunku biblioteki jako przyjaznego i bezpiecznego miejsca.
W ramach realizowanego programu zapraszam uczniów do udziału w pierwszym projekcie, którym jest KLUB SUPERMOCY. Szczegółowe informacje czekają na Was w bibliotece. Zostań Superbohaterem!
Beata Adamiec
Zmiany w planie lekcji dla klas 7a i 7b
Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie
W związku ze zmianami organizacyjnymi pracy szkoły od dnia 30.09.2024 nastąpią drobne zmiany w planie lekcji dla klas 7a i 7b. Zmiany te zostały już naniesione na plan lekcji.
Galeria zdjęć
- brak danych