• Czym się zajmuje psycholog?

Psycholog szkolny to osoba, która ma zapewnić opiekę psychologiczną dla wszystkich osób tworzących szkolną społeczność (uczniów, opiekunów, nauczycieli). Poprzez indywidualne rozmowy z dziećmi i młodzieżą, zajęcia z klasami (integracyjne,psychoedukacyjne, profilaktyczne, wychowawcze, rozwijające kompetencje społeczne), wywiady z nauczycielami oraz konsultacje z rodzicami/opiekunami poznaje uczniów, by jak najlepiej wspomóc ich rozwój  i prawidłowe funkcjonowanie w szkolnej i pozaszkolnej rzeczywistości.

Konsultacje psychologiczne mają formę indywidualnych spotkań o charakterze doraźnym lub systematycznym. Poprzez rozmowę wspierającą, techniki arteterapeutyczne, gry, zabawy wprowadza się dzieci w proces terapeutyczny. Spotkanie z psychologiem nie świadczy o słabości. Praca psychologa opiera się głównie na rozmowie, która jest najlepszym możliwym sposobem na rozwiązanie nurtujących nas problemów.

Uczniu, z psychologiem szkolnym możesz kontaktować się zawsze, gdy:

- potrzebujesz porozmawiać, coś Cię dręczy,

- masz problem i nie wiesz z kim o tym porozmawiać,

- czujesz się samotny,

- masz problemy w relacjach z rówieśnikami lub osobami dorosłymi (rodzicami, nauczycielami),

- potrzebujesz rady lub pomocy w podjęciu decyzji,

- masz problemy w rodzinie,

- czujesz się bezsilny wobec zdarzeń, które mają miejsce w Twoim życiu,

- ktoś z Twojego otoczenia ma problem i czujesz, że potrzebuje pomocy.

Opiekunie, z psychologiem szkolnym możesz kontaktować się zawsze, gdy:

- niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka,

- zachowanie Twojego dziecka nagle się zmieniło, a nie wiesz dlaczego,

- masz trudności w nawiązaniu kontaktu z dzieckiem,

- potrzebujesz wsparcia, porady w trudnej sytuacji,

- nauczyciele zwracają uwagę, że w szkole z dzieckiem się coś dzieje (ma problemy z koncentracją, ma trudności w nauce, łatwo wpada w gniew, nie stosuje się do poleceń, jest wycofane i lękliwe),

- chcesz lepiej zrozumieć swoje dziecko,

- potrzebujesz wskazówek do pracy indywidualnej ze swoim dzieckiem w domu.

Nauczycielu/wychowawco, z psychologiem szkolnym możesz kontaktować się zawsze, gdy:

- zespół klasowy jest słabo zgrany lub występują w nim problemy wychowawcze,

- potrzebujesz pomocy w mediacjach z uczniami lub opiekunami,

- jesteś zaniepokojony zachowaniem ucznia,

- zachowanie ucznia nagle się zmieniło, zaobserwowałeś wzbudzające Twój niepokój objawy u swojego ucznia,

- zachowanie ucznia lub uczniów dezorganizuje przebieg lekcji,

- potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu sporu pomiędzy podopiecznymi,

- dostrzegasz potrzebę przeprowadzenia zajęć tematycznych przez psychologa.

mgr Anna Łobocka

psycholog szkolny

• (52) 3817625, 533 013 731 (ul. Szkolna 1) - dyrektor, sekretariat kl. IV-VIII SP (52) 3817695 (ul. Bydgoska 7) - oddziały przedszkolne, klasy I-III;
      • ul. Szkolna 1, OSTROMECKO, 86-070 Dąbrowa Chełmińska e-mail: s.ostromecko@poczta.szkolna.net NIP: 5542723217 Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku /ZSOSTROMECKO/SkrytkaESP