• 2 kwietnia 2024 obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Czym jest autyzm?

Autyzm, lub spektrum autyzmu, charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i streotypowymi zachowaniami. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, diagnozowanym u około 1 na 100 dzieci w Europie.

Czym się objawia?

Autyzm objawia się w bardzo różnorodny sposób, który może wpływać na inne doświadczanie świata niż u osób neurotypowych.

- nadmierna lub zmniejszona wrażliwość na bodźce sensoryczne.

- dźwięki, światła, dotyk, smaki czy zapachy mogą być odbierane jako przytłaczające dla osób w spektrum lub być trudne do wykrycia.

- trudności z werbalną i niewerbalną komunikacją.

- osoby w spektrum mogą mieć problem z interpretowaniem gestów, wyrazów twarzy lub tonu głosu. Lubią komunikację wprost (bez konieczności domyślania się), wprost interpretują też słyszane komunikaty (nie różnicując sarkazmu, ironii, dwuznaczności). Wyzwanie może także stanowić inicjowanie i podtrzymywanie rozmów.

- trudności w rozumieniu społecznych zasad i konwencji.

Interakcje z innymi osobami bywają stresujące lub mylące. Osoby z autyzmem mogą unikać kontaktu wzrokowego, wydawać się niezainteresowane innymi ludźmi lub preferować samotność.

- intensywne zainteresowanie wąskimi tematami lub angażowanie się w powtarzalne zachowania

Te rutyny mogą dawać poczucie porządku i przewidywalności a zarazem poczucie bezpieczeństwa.

- trudność w adaptacji do zmian, nowości

Nawet niewielkie zmiany mogą wywoływać stres lub zaniepokojenie.

- trudność w rozpoznawaniu i wyrażaniu własnych emocji oraz interpretowaniu emocji innych.

To może prowadzić do nieporozumień i frustracji zarówno dla osoby z autyzmem, jak i dla osób z jej otoczenia.

• Ważne jest, aby pamiętać, że autyzm ma szerokie spektrum i każda osoba – podobnie jak osoby neurotypowe- jest unikalna i codziennie mierzy się ze swoimi trudnościami. To, co jest wyzwaniem dla jednej osoby, może nie dotyczyć innej

Linki do filmików o autyzmie:

Osoby z zespołem Aspergera - Navigo 2020 (youtube.com)

• (52) 3817625, 533 013 731 (ul. Szkolna 1) - dyrektor, sekretariat kl. IV-VIII SP (52) 3817695 (ul. Bydgoska 7) - oddziały przedszkolne, klasy I-III;
      • ul. Szkolna 1, OSTROMECKO, 86-070 Dąbrowa Chełmińska e-mail: s.ostromecko@poczta.szkolna.net NIP: 5542723217 Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku /ZSOSTROMECKO/SkrytkaESP