2024/2025
07.04.2025
"Książka doda Ci skrzydeł"
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do udziału w akcji promującej czytelnictwo pod nazwą „Książka doda Ci skrzydeł”. Bo przecież książki to skrzydła, które zabierają naszą wyobraźnię w najdalsze, najciekawsze podróże.
Krok 1 – przyjdź do biblioteki.
Krok 2 – wybierz swoją ulubioną książkę.
Krok 3 – weź udział w sesji fotograficznej.
Stwórzmy razem galerię zdjęć zachęcających do sięgnięcia po dobrą literaturę!
Beata Adamiec
07.04.2025
Spotkanie z teatrzykiem kamishibai
W piątek w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia z uczniami klasy pierwszej. Dzieci obejrzały przedstawienie w formie teatrzyku kamishibai. Kamishibai to tradycyjna japońska forma teatru ilustracji, polegająca na opowiadaniu historii z wykorzystaniem kart z obrazkami, wsuwanych do drewnianej skrzynki przypominającej małą scenę. Przed przedstawieniem przypomnieliśmy dzieciom zasady panujące w teatrze i rozdaliśmy symboliczne bilety wstępu na spektakl.
Podczas spotkania dzieci miały okazję wysłuchać i obejrzeć bajkę Wielkanocny zajączek, przedstawioną w tej oryginalnej formie. Opowieść spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych.
Pani Beata Adamiec przygotowała dla dzieci również wielkanocne zagadki oraz „matematyczne jajko wielkanocne”, które dzieci kolorowały według wzoru – po uprzednim rozwiązaniu prostych działań matematycznych.
Beata Adamiec, Aleksandra Małachowska
21.03.2025
Ojczyzna polszczyzna
W piątek w świetlicy szkolnej w ramach współpracy z biblioteką odbyły się ostatnie zajęcia związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Podczas zajęć uczniowie zmierzyli się z krzyżówką i rebusami, odgadywali znaczenia trudnych słów (m.in. wihajster, mankament, ancymon, gawra) oraz starali się dopasować jak najwięcej znaczeń do wyrazów polisemicznych.
Ponadto przypomnieliśmy uczniom w jakich słownikach mogą szukać podpowiedzi, gdy mają wątpliwości dotyczące ortografii czy definicji danego wyrazu. Na zakończenie zajęć pokazaliśmy uczniom, że język polski potrafi być zabawny – na przykład dzięki śmiesznym nazwom miejscowości w Polsce.
Beata Adamiec, Aleksandra Małachowska
21.03.2025
Przedszkolaki w bibliotece
Kontynuujemy cykliczne zajęcia czytelnicze z przedszkolakami. W tym tygodniu bibliotekę odwiedziły Tygryski i Jeżyki a tematem zajęć była wiosna. Dzięki obcowaniu dzieci z książką uwrażliwiamy je na piękno otaczającego nas świata i na wartości, którymi powinny kierować się w życiu.
Beata Adamiec
12.03.2025
Ojczyzna polszczyzna
W ramach współpracy biblioteki i świetlicy zorganizowaliśmy zajęcia związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Dzieci miały okazję uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach językowych. Podczas zajęć uczniowie odgadywali zagadki, rozwiązywali zadanie ortograficzne, brali udział w zabawie w kalambury i poznawali związki frazeologiczne. Dziękujemy za aktywny udział🙂
Beata Adamiec, Aleksandra Małachowska
10.03.2025
MAMY TO!
Biblioteka szkolna jest już posiadaczem stempla ze znakiem graficznym identyfikującym nasze zbiory. Został on zaprojektowany przez Gabrysię Majewską z klasy 6a, która wygrała Konkurs na Ekslibris biblioteki Zespołu Szkół im. M. Rejewskiego w Ostromecku. Pieczęć oznaczająca znak własnościowy będzie umieszczana w książkach naszej biblioteki.
Beata Adamiec
03.03.2025
Klasa 1a w bibliotece
W miniony piątek bibliotekę szkolną odwiedziła klasa 1a wraz z wychowawcą panią Martą Bulińską i panią Anną Michalczyk. Rozpoczęliśmy cykliczne spotkania czytelnicze, które mają na celu zachęcenie dzieci do czytania oraz uwrażliwienie ich na piękno słowa pisanego. Rozmawialiśmy o zasadach wypożyczania książek i przeczytaliśmy opowiadanie o bibliotece. Każdy z pierwszoklasistów otrzymał Wyprawkę Czytelniczą sprezentowaną nam przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Jednym z celów kampanii są działania na rzecz najmłodszych uczniów, ktorzy dopiero zaczynają naukę w szkole, a tym samym rozpoczynają niezwykłą przygodę z czytaniem. Mamy nadzieję, że dzieci będą czerpali przyjemność z procesu poznawania liter.
Beata Adamiec
17.02.2025
"Poczytajmy sobie"
W ramach ogólnopolskiego programu "Biblioteka - Dobre Miejsce dla Człowieka" proponujemy akcję czytelniczą, za której pomocą chcemy zmobilizować Rodziców do czytania z dziećmi oraz rozmawiania z nimi na temat książek. Akcja "Poczytajmy sobie" jest kolejnym działaniem mającym na celu popularyzację czytelnictwa. Zapraszam do biblioteki po szczegółowe informacje. Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z poniższą prezentacją na temat "Dlaczego czytanie z dzieckiem to najlepszy i najprostszy pomysł na spędzanie wolnego czasu".
Beata Adamiec
10.01.2025
Projekt "LAPBOOK"
Zapraszamy do biblioteki szkolnej na wystawę lapbooków wykonanych przez klasę 6a i 6b do wybranej lektury uzupełniającej.
Beata Adamiec, Iwona Sikora
06.12.2024
KONKURS NA EKSLIBRIS
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięto konkurs na zaprojektowanie graficznego znaku identyfikującego zbiory naszej biblioteki. Zwycięski ekslibris zostanie znakiem własnościowym umieszczonym na książkach biblioteki szkolnej Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego.
Wyniki konkursu:
1 miejsce - Gabriela Majewska kl. 6a
2 miejsce - Blanka Wysocka kl. 7a
3 miejsce - Tomasz Knap kl. 2a
Wyróżnienia zdobyli: Fransiszek Tymiński (kl. 6b), Marcelina Struska (kl. 6a), Kaja Drążyk (kl.5), Vanessa Przybylska (kl.5).
Poniżej prezentujemy również zdjęcie zwycięskiej pracy.
Serdecznie gratulujemy,
Beata Adamiec, Marta Adamczyk
25.11.2024
Jeżyki w bibliotece
07.11.2024
Przedszkolaki w bibliotece
Cykliczne zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków wpisały się na stałe do harmonogramu pracy biblioteki. Czytamy, rozmawiamy i działamy. Tym razem bibliotekę odwiedziła grupa Tygrysków. Czytaliśmy i tworzyliśmy obrazy z liści. Był to kolejny krok do rozwijania zainteresowań czytelniczych naszych przedszkolaków.
Beata Adamiec
06.11.2024
KONKURS NA EKSLIBRIS DLA BIBLIOTEKI
Zapraszamy do udziału w konkursie, który polega na zaprojektowaniu graficznego znaku identyfikującego książki pochodzące z naszych zbiorów. Doceniając wartość księgozbioru biblioteki szkolnej, chcemy nadać mu wspólny znak własnościowy – czyli ekslibris – który będzie wyróżniał książki znajdujące się w naszych zbiorach.
Ekslibris, który zwycięży, zostanie znakiem własnościowym umieszczonym na książkach w naszej bibliotece. Szczegóły konkursu znajdują się w poniższym Regulaminie.
Regulamin Konkursu na Ekslibris Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku.
1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna.
2. Cele konkursu:
• popularyzacja i promocja biblioteki, książek i czytelnictwa,
• kształtowanie wrażliwości artystycznej oraz rozwijanie umiejętności plastycznych,
• zapoznanie uczniów z ekslibrisem jako znakiem graficznym własnych zbiorów,
• pozyskanie oryginalnych małych form graficznych.
3. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej.
4. Zasady konkursu:
• każdy uczestnik dostarcza jedną pracę w następujących technikach: rysunek tuszem, flamastrem lub cienkopisem w formacie A-5,
• rysunek powinien być wykonany w kolorystyce czarno-białej,
• na ekslibrisie wymagany jest napis Ex libris,
• prace konkursowe podpisujemy na odwrocie (imię i nazwisko ucznia, klasa),Wszystkie dostarczone na Konkurs prace stają się własnością Organizatora.
Uczestnik Konkursu przenosi na Organizatora autorskie prawa majątkowe do dostarczonej pracy.
Uczestnik poprzez zgłoszenie udziału w Konkursie potwierdza, że zapoznał się z treścią Regulaminu i akceptuje wszystkie warunki w nim zawarte.
5. Prace konkursowe oceniane będą przez Komisję Konkursową powołaną przez Organizatora. Komisja będzie oceniać zgodność z tematem, oryginalność i estetykę wykonania.
6. Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 2 grudnia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 6 grudnia. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły.
7. Wszelkie pytania związane z Konkursem należy kierować do pani Beaty Adamiec i pani Marty Adamczyk.
11.10.2024
Przedszkolaki w bibliotece
Kontynuujemy cykliczne spotkania czytelnicze z przedszkolakami w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Czy przedszkolaki lubią książki? Oczywiście, że TAK!
Tym razem bibliotekę odwiedziły dzieci z Zerówki. Nasze zajęcia to kolejny krok w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych najmłodszych. Spotkania skierowane do przedszkolaków służą nie tylko promocji czytelnictwa, ale również pokazują dzieciom różnorodność świata, budzą w nich ciekawość i zachęcają do jego odkrywania.
Beata Adamiec
02.10.2024
Zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia biblioteki w ramach NPRC
W ramach realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" - Priorytet 3, nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o 233 książki dla dzieci i młodzieży. Dzięki pozyskanej dotacji wzbogaciliśmy księgozbiór biblioteczny o wiele ciekawych pozycji.
Po zaopiniowaniu przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców oraz analizie rynku wydawniczego zakupiliśmy książki obyczajowe, detektywistyczne, fantastyczne, przyrodnicze, podróżnicze, historyczne, komiksy, książki zawierające wartości wychowawcze, edukacyjne. Uzupełniliśmy także nasz księgozbiór o nowe lektury i o książki z dużą czcionką.
Zapraszamy Was Drodzy Uczniowie do korzystania z zasobów naszej biblioteki bo cytując słowa Richarda Steela "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała".
Dzięki pozyskanym funduszom zakupiliśmy również laminator i materiały przydatne do realizacji działań promujących czytelnictwo.
Beata Adamiec
01.10.2024
Przedszkolaki w bibliotece
Rozpoczęliśmy cykliczne spotkania czytelnicze z przedszkolakami w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
Wprowadzanie dzieci w świat literatury poprzez spotkanie z książką to kolejny krok do budzenia zaciekawienia słowem pisanym. Podczas zajęć przedszkolaki kształtują nawyki czytelnicze oraz doskonalą umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Czytaniu towarzyszą różnorodne formy aktywności twórczej, które urozmaicają nasze zajęcia.
Pierwszą grupą, która uczestniczyła w spotkaniu czytelniczym były Delfinki. Tematem zajęć była jesień – czytaliśmy, rozmawialiśmy i stworzyliśmy wspólną pracę plastyczną.
Beata Adamiec
29.09.2024
"Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka"
Drodzy Uczniowie,
biblioteka szkolna kolejny raz uczestniczy w drugiej edycji Ogólnopolskiego Programu "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka".
Celem programu jest m.in. promocja czytania, aktywizacja bibliotek szkolnych, wsparcie pozytywnego wizerunku biblioteki jako przyjaznego i bezpiecznego miejsca.
W ramach realizowanego programu zapraszam uczniów do udziału w pierwszym projekcie, którym jest KLUB SUPERMOCY. Szczegółowe informacje czekają na Was w bibliotece. Zostań Superbohaterem!
Beata Adamiec