2023/2024
02.05.2024
Miło jest nam poinformować, że Szkoła Podstawowa w Ostromecku po raz kolejny otrzymała dotację w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3.
Jesienią ubiegłego roku złożony został wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup nowości wydawniczych, elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
Uzyskaliśmy pozytywną opinię i dofinansowanie na kwotę 5000 złotych (4000 złotych kwota dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego + 1000 złotych wkład własny organu prowadzącego).
Kwota dotacji uzależniona jest od liczby uczniów w szkole,
Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, nauczycielami, samorządem uczniowskim i Radą Rodziców. Uwzględniały będą również potrzeby uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Beata Adamiec
27.11.2023
Nasze biblioteczne akcje cieszą się dużym powodzeniem🙂 Klub Pożeraczy Książek liczy coraz więcej członków a są już nawet uczniowie, którzy zdobyli wszystkie poziomy w tym zadaniu. Tytuły Pożeraczy Książek "wyczytali" już sobie Janek Heba, Oliwia Klarkowska, Kornel Kozłowski, Justynka Grochala, Filip Siekierkowski, Natalka i Ola Mosakowskie. Gratulujemy!!!
A od jutra zapraszam również po odbiór bibliotecznego Kalendarza adwentowego.
Beata Adamiec
22.11.2023
Zapraszam do udziału w kolejnej akcji bibliotecznej w ramach realizowanego programu "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka". Tym razem stwórzmy ekspozycję książek, które warto przeczytać. Zachęcam uczniów aby sami zadecydowali jakie tytuły powinny pojawić się na bibliotecznej ekspozycji. Zapraszam do biblioteki🙂
Przypominam, że nadal trwa akcja "Klub Pożeraczy Książek", która cieszy się dużą popularnością.
Beata Adamiec
30.10.2023
Zerówka w bibliotece
Czym skorupka za młodu nasiąknie... - mamy nadzieję, że pasją do czytania książek. Za nami październikowe zajęcia biblioteczne z najmłodszymi. Wprowadzanie dzieci w świat literatury to kolejny krok do budzenia zaciekawienia słowem pisanym. Podczas zajęć przedszkolaki kształtują nawyki czytelnicze, uczą się dbania o książki oraz doskonalą umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Czytaliśmy, rozmawialiśmy i tworzyliśmy kasztanowego ślimaka na jesiennym liściu. Było wesoło i kolorowo.
Beata Adamiec
25.10.2023
Nasza biblioteka uczestniczy w Ogólnopolskim Programie dla Bibliotek Biblioteka dobre miejsce dla człowieka.
Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w akcji czytelniczej
Klub Pożeraczy Książek🙂
W trakcie jej trwania uczniowie przeczytają po pięć książek i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem, a jednocześnie będą zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia.
Zapraszamy do biblioteki po kartę Klubu.
Zasady:
- Na karcie znajduje się osiem pól. Większe pola oznaczają przeczytane (i zwrócone) książki z określonych kategorii, których opis znajduje się na odwrocie. Mniejsze pola to towarzyszące czytaniu wyzwania.
- W trakcie całej zabawy uczeń ma do zrealizowania dwa wyzwania.
- Po przeczytaniu każdej kolejnej książki (i zrealizowaniu wyzwania) gracz (czyli uczeń) osiąga kolejny poziom. Kategorie książek umieszczone na polach są powiązane ze zdobywanymi poziomami.
- Po oddaniu piątej książki uczeń zdobywa poziom Pożeracza Książek i otrzymuje dyplom oraz drobny upominek.
AKCJA TRWA DO KOŃCA PIERWSZEGO SEMESTRU
Beata Adamiec
20.10.2023
Miesiąc Maltański w bibliotece
W ramach projektu "Szlakiem europejskich baśni" klasa druga uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych nawiązujących do Miesiąca Maltańskiego realizowanego w ramach programu Erasmus+. Uczniowie poznali najważniejsze informacje związane z tym krajem - jego położenie na mapie Europy, fakty dotyczące kultury, tradycji i życia codziennego. Dzieci poznały najciekawsze miejsca Malty, symbole i ciekawostki o tym kraju. Rozmawialiśmy o stolicy Malty, o Zakonie Kawalerów Maltańskich, o krajobrazach i słynnych "łodziach z oczami" zwanymi luzzu. Drugoklasiści wysłuchali baśni maltańskiej "Lenno" opowiadającej o Zakonie Joannitów. Rozwiązując zagadkę w formie wykreślanki utrwaliły najważniejsze wiadomości zdobyte podczas spotkania. Odbyły się też zajęcia plastyczne - dzieci kolorowały słynne maltańskie łódeczki. Zajęcie to okazało się tak czasochłonne, że swoje prace dokończą na lekcji.
Dziękuję klasie drugiej za aktywne uczestnictwo w zajęciach🙂
Beata Adamiec
19.10.2023
Przedszkolaki w bibliotece
Czym skorupka za młodu nasiąknie... - mamy nadzieję, że pasją do czytania książek. Za nami kolejne zajęcia biblioteczne z przedszkolakami. Tym razem bibliotekę odwiedziły Delfinki. Wprowadzanie dzieci w świat literatury poprzez spotkanie z książką to kolejny krok do budzenia zaciekawienia słowem pisanym. Podczas zajęć przedszkolaki kształtują nawyki czytelnicze oraz doskonalą umiejętność słuchania ze zrozumieniem.
Beata Adamiec
16.10.2023
Nasza biblioteka przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka".
Celem programu jest m.in. promocja czytania, aktywizacja bibliotek szkolnych, wsparcie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej jako przyjaznego i bezpiecznego miejsca w szkole. Już niedługo zaprosimy uczniów do pierwszych aktywności w ramach realizowanego projektu🙂
Beata Adamiec
11.10.2023
Przedszkolaki w bibliotece
Rozpoczęliśmy cykliczne spotkania czytelnicze w bibliotece. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" bibliotekę odwiedziły Jeżyki. Jak zawsze było ciekawie i wesoło. Poprzez udział w cyklicznych zajęciach bibliotecznych przedszkolaki m.in. rozwijają zainteresowania oraz kształtują swoje kompetencje czytelnicze.
Beata Adamiec
29.09.2023
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W ramach zajęć świetlicowych dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Sum” i wzięły udział w minikonkursie związanym z tematyką utworu. Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.
Czytajmy Dzieciom!
Beata Adamiec
24.09.2023
Co powinniśmy wiedzieć o Malcie?
W miniony piątek zakończyły swój kurs językowy na Malcie: Pani Beata Adamiec, Pani Magdalena Olszówka i Pani Hanna German.
Intensywna nauka języka angielskiego była niewątpliwie okazją do poznania ciekawych ludzi, ich krajów i obyczajów.
A co można powiedzieć o samej Malcie?
Dziwić może fakt, że swoją niepodległość zdobyła dopiero w 1964 roku, kiedy to uwolniła się spod brytyjskiego panowania. Maltańczycy świętują Dzień Niepodległości 21 września.
To, co zwraca uwagę na Malcie, to niewątpliwie architektura. Domy zbudowane są z żółtego piaskowca. Mają kolorowe drzwi, balkony i oryginalne nazwy, a zamiast dzwonka...kołatki.
Bardzo często, zwiedzając Maltę, można trafić na panwie solne, czyli baseny solankowe. Używa się ich do pozyskiwania soli z wody morskiej. Wyżłobione w skałach panwie przypominają szachownice. Wypełnia się je wodą morską i czeka na odparowanie wody, w wyniku czego na dnie zostaje sól.
Kolejnym miejscem na Malcie, które robi wrażenie, jest Mdina, dawna stolica. "Ciche Miasto" zostało założone w czasach antycznych. Mury Mdiny pamiętają czasy rzymskie, podbój Arabów, Turków.
Nie można zapomnieć także o maltańskich łodziach luuzu w niezwykle malowniczej wiosce rybackiej Marsaxlokk. Wyspiarskie tradycje Malty bardzo ściśle wiążą się z rybołówstwem i eksportem ryb czy owoców morza do innych krajów.
Malta to niezwykle mały, ale bardzo bogaty w historię i kulturę kraj.
14 .09.2023
Na tropie... Malty
Kolejna grupa nauczycieli z naszej szkoły rozpoczęła w tym tygodniu naukę języka angielskiego w ramach projektu Erasmus+.
Pani Beata Adamiec, Pani Magdalena Olszówka i Pani Hanna German uczą się w jednej ze szkół językowych na Malcie. Wśród kolegów ze szkolnej ławy są mieszkańcy Turcji, Korei, Francji, Czech, Wenezueli, Japonii i Chin.
Malta jest bardzo ciekawym krajem. Ta mała wyspa to najmniejszy kraj należący do Uni Europejskiej. Stolicą Malty jest Valetta, którą w 1980 r. wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(źródło: https://openschoolostromecko.blogspot.com/)
KOMUNIKAT!
W związku z wyjazdem nauczyciela bibliotekarza na kurs językowy w ramach Programu Erasmus+, biblioteka szkolna jest nieczynna od 11 do 22 września.
Harmonogram odbioru podręczników szkolnych:
1 września (piątek)
12.00 - klasa 8
12.30 - klasa 7
13.00 - klasa 6a
13.15 - klasa 6b
13.30 - klasa 5a
13.45 - klasa 5b
14.00 - klasa 4
Rodziców uczniów klasy 1a i 1b zapraszam po odbiór podręczników 4 września (poniedziałek) po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.
Uczniowie klasy 2 i 3 odbiorą podręczniki pod opieką wychowawców w pierwszym tygodniu nauki.
Beata Adamiec