Eksperymenty u Jeżyków.
- 14
Klasa 1a dokarmia ptaki
- 4
Zima to trudny czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Uczniowie pierwszej klasy w ostatnim tygodniu uczyli się o ptakach zimujących w Polsce. Zwieńczeniem tego tematu było wykonanie kul tłuszczowych- przysmaku ptaków, które zawiesili na drzewach i karmnikach w pobliżu szkoły.
Wyjazd na lodowisko
21.02.2025 r. blisko trzydziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wyjeździe na pobliskie lodowisko do Fordonu. Podczas godzinnego pobyt na tafli uczniowie doskonalili umiejętności jazdy na łyżwach, a przede wszystkim dobrze się bawili:)
"Poczytajmy sobie"
W ramach ogólnopolskiego programu "Biblioteka - Dobre Miejsce dla Człowieka" proponujemy akcję czytelniczą, za której pomocą chcemy zachęcić Rodziców do czytania z dziećmi i rozmawiania z nimi na temat książek. Akcja "Poczytajmy sobie" jest kolejnym działaniem mającym na celu popularyzację czytelnictwa. Zapraszam do biblioteki po szczegółowe informacje oraz karty uczestnictwa. Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z poniższą prezentacją na temat "Dlaczego czytanie z dzieckiem to najlepszy i najprostszy pomysł na spędzanie wolnego czasu".
Beata Adamiec
5
Rozpoczęliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego!
Na świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych aktywnościach, które rozwijały ich świadomość językową i umiejętności komunikacyjne. Podczas zajęć świetlicowych dzieci uczestniczyły w zabawie „Głuchy telefon”, poznawały neologizmy i archaizmy, a także wspólnie tworzyły opowieść, w której każdy uczestnik dopowiadał kolejne zdanie. Powstała historia była niezwykle zabawna, co sprawiło, że wszyscy świetnie się bawiliśmy. Na zakończenie wykonaliśmy biało-czerwone flagi z barwionego ryżu, nawiązując do naszych narodowych barw i tożsamości.
Obchody Dnia Języka Ojczystego będą kontynuowane w kolejnych dniach w naszej szkole poprzez różnorodne działania edukacyjne. Jeszcze w lutym odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny, a w marcu zostanie zorganizowany 10. Szkolny Konkurs Poprawnej Polszczyzny.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego świętujemy we współpracy z nauczycielkami języka polskiego – Panią Hanną German oraz Panią Iwoną Sikorą, a także z Panią Beatą Adamiec, nauczycielem bibliotekarzem. Dzięki wspólnym działaniom uczniowie mogą brać udział w różnorodnych aktywnościach, które łączą naukę z zabawą i kreatywnością.
Zespół Świetlicy Szkolnej
4
Konkurs
Sukcesy naszych uczniów.
Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w konkursie językowym zorganizowanym przez VI LO w Bydgoszczy. Zadaniem konkursowym było nagranie krótkiego filmu, w którym uczniowie interpretują miłość. Uczestnicy konkursu wybierali spośród trzech możliwych form nagrania: scenka nawiązująca do dzieł literackich lub filmu, deklamacja wiersza lub piosenka. Poniżej przedstawiamy wyniki:
Zuzanna Ceglarska oraz Blanka Wysocka - 3 miejsce
Helena Michalczyk - wyróżnienie
Emil Wojciechowski - wyróżnienie
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz gratulujemy umiejętności i kreatywności !
Zespół języków obcych
Wycieczka do kina Helios
W dniu wczorajszym (20.02.25 r.) klasy IVa i Va wybrały się na wycieczkę do kina Helios. W ramach projektu "Kino na temat" uczniowie obejrzeli film pt. "Pies na medal" poprzedzony prelekcją. Film pokazał nam jak ogromną moc może mieć więź między zwierzęciem, a człowiekiem. Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów, a u niektórych pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Dzień uważamy za bardzo udany !
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Wycieczka klas 1-3 do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy
Dnia 20 lutego 2025 roku, w ramach realizacji podstawy programowej oraz programu Kultura i ja, odbyła się wycieczka klas 1-3 do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy na spektakl pt.: Madagaskar. Podczas spektaklu widzów zachwyciła przepiękna gra aktorów, ich barwne stroje, scenografia, muzyka oraz efekty specjalne. Dzieci zrozumiały również, że w życiu nie najważniejsze jest miejsce, w którym się przebywa, ale to z kim się tam jest. Bo najważniejsi są przyjaciele. Mali uczniowie polubili spektakl także dzięki subtelnej interakcji aktorów z widownią.
Wizyta Mobilnego Planetarium
- 7
Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych ...
- 10
W dniu dzisiejszym gościliśmy pracowników Polskiego Związku Motorowego z Bydgoszczy. Wykłady przeprowadzone w różnych kategoriach wiekowych dotyczyły w głównej mierze bezpiecznego poruszania się rowerami, hulajnogami oraz innymi urządzeniami transportu osobistego (UTO) w myśl najnowszych przepisów ruchu drogowego. Uczniowie mogli zadawać gościom pytania i wymieniać się spostrzeżeniami nt. różnych sytuacji, których byli świadkami jako uczestnicy dróg. Wykładowca a zarazem egzaminator PZM rozwiązał z klasami starszymi przykładowe testy na kategorię AM – prawo jazdy, które można rozpocząć nie wcześniej niż na 3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia, uprawniające do prowadzenia m.in. motoroweru oraz czterokołowca lekkiego. Dziękujemy przedstawicielom PZM za poświęcony czas oraz przekazane gadżety, które z pewnością pomogą być uczestnikom zajęć bardziej widocznymi na drodze.
Agnieszka Borowska
Rekrutacja do przedszkola i I klasy rusza od 25 lutego - 11 marca !
Informujemy, iż w Przedszkolu Publicznym w Ostromecku na rok szkolny 2025/2026 są jeszcze wolne miejsca do grup :
3- latki 20 miejsc
4-latki 18 miejsc
6- latki 4 miejsca
Dokumenty przyjmowane są w sekretariacie szkoły ul. Szkolna 1:
wniosek_o_przyjecie_do_PRZEDSZKOLA_25_26.doc
wniosek_o_przyjecie_do_I_klasy_25_26.doc
kluazula_informacyjna_opisowa__-_REKRUTACJA_I_REALIZACJI_OBOWIaZKU_SZKOLNEGO.doc
Dzień Świętego Walentego
Walentynki w naszej szkole zaczęły się od przekazywania sobie wyrazów sympatii poprzez „pocztę walentynkową”, która cieszyła się dużą popularnością. Specjalna skrzynka pocztowa czekała na korespondencję od 10 lutego. Dodatkowo nagrodzeni zostali uczniowie, którzy w dniu dzisiejszym przyszli do szkoły ubrani z akcentem koloru czerwonego.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzieli udział w akcjach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski.
I Gminny Konkurs Historyczno – Geograficzny im. Jerzego Świetlika, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska.
W piątek 14 lutego odbył się pierwszy etap gminnego konkursu historyczno – geograficznego, którego tegorocznym tematem są zabytki. Uczniowie pisali test składający się z pytań otwartych i zamkniętych, żeby awansować do etapu drugiego musieli przekroczyć próg 80 % punktów.
Udało się to następującym uczniom:
- Kaja Drążyk kl. V
- Michał Pobudkiewicz kl. V
- Kajetan Ociński kl. VI a
- Patrycja Wadych kl. VI b
- Adam Zakórzewski kl. VIII
- Kacper Kriger kl. VIII
Gratulujemy:)
Drugi etap odbędzie się 28 lutego w Urzędzie Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej. Wówczas poza wiedzą historyczną uczniowie będą musieli wykazać się znajomością lokalizacji obiektów geograficznych położonych na terenie naszej gminy.
Przekaż 1,5% podatku dla naszej szkoły
Drodzy Sympatycy Szkoły,
od dziś rozpoczął się okres rozliczenia PIT za ubiegły rok. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku dla naszej szkoły to każda złotówka, która przyczynia się do lepszego rozwoju i edukacji naszych dzieci.
Jednocześnie serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie! 💙
Jeżyki i Delfinki z wizytą w bibliotece.
- 1
Dzień Bezpiecznego Internetu.
- 19
Podczas dzisiejszych zajęć świetlicowych obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu – ważne święto, które przypomina nam, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci. Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy z zakodowaną wiadomością, której rozszyfrowane hasło stało się motywem przewodnim naszego spotkania. Dzieci z zaangażowaniem współpracowały, by odgadnąć tajemniczy przekaz, ucząc się przy tym, że Internet także skrywa różne zagadki – nie zawsze bezpieczne.
Następnie usiedliśmy w kręgu, by wspólnie porozmawiać o bezpieczeństwie w Internecie. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z grami online i korzystaniem z sieci. Na podstawie rozsypanki wyrazowej stworzyły hasła:
„Zachowuj się w Internecie tak, jak należy zachowywać się w świecie realnym”, „Jeśli zauważysz, że komuś dzieje się krzywda, poproś o pomoc dorosłych”, „Nie ujawniaj w Internecie informacji o sobie i swojej rodzinie”.
Kolejnym punktem były scenki rodzajowe, które pomogły dzieciom lepiej zrozumieć zagrożenia internetowe. W jednej z nich bohater otrzymał tajemniczą wiadomość od nieznajomego – zadaniem dzieci było podpowiedzieć, jak powinien zareagować. W innej sytuacji musiały zdecydować czy podać swoje dane osobowe nowemu znajomemu z gry. Dzięki tym ćwiczeniom uczniowie uczyli się, jak rozsądnie postępować w podobnych sytuacjach, by nie dać się oszukać.
Podsumowaniem zajęć był film edukacyjny o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, który w ciekawy sposób podsumował zdobyte dziś wiadomości.
Dzień Bezpiecznego Internetu był nie tylko świetną okazją do nauki, ale także do refleksji nad tym, jak ważne jest rozsądne korzystanie z sieci. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i pokazały, że wiedzą, jak dbać o swoje bezpieczeństwo online.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! 💙🌍💻
Zespół Świetlicy Szkolnej
Pomoc dla podopiecznych Fundacji Kokosowy Dom
- 3
Jeszcze w grudniu Michał Pobudkiewicz z klasy V A, nasz wolontariusz ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, z pełnym zaangażowaniem przeprowadził zbiórkę darów dla podopiecznych Fundacji Kokosowy Dom. Dzięki jego inicjatywie udało się zgromadzić m.in. karmę i żwirek dla zwierząt. W swoich działaniach wspierali go rodzice i starszy brat, a wszystkie dary pochodziły od naszej społeczności szkolnej.
Zebrane artykuły dostarczył osobiście do fundacji, która w podziękowaniu przekazała słodki upominek – lizaki dla uczniów szkoły. Michał swoją bezinteresowaną postawą inspiruje kolegów i koleżanki do wspierania potrzebujących zwierząt.
Cele Fundacji Kokosowy Dom
Fundacja działa na rzecz ochrony zwierząt, w tym:
- Ochrony środowiska, ekologii oraz dziedzictwa przyrodniczego.
- Promowania humanitarnego traktowania zwierząt poprzez edukację oraz współpracę z instytucjami o podobnych celach.
- Pomocy zwierzętom skrzywdzonym i porzuconym, a także prowadzenia działań adopcyjnych.
- Zwalczania bezdomności zwierząt poprzez propagowanie wiedzy o metodach kontroli populacji oraz realizację programów sterylizacji i kastracji.
- Przeciwdziałania wszelkim formom znęcania się nad zwierzętami Dziękujemy za wspaniałą inicjatywę i zachęcamy do kolejnych działań na rzecz zwierząt! SKW Kinga Kowalska
Praca rolnika - odwiedziny mamy Stasia w grupie Jeżyki.
Dzisiaj odwiedziła nas mama Stasia - Pani Weronika, która razem z mężem prowadzi gospodarstwo. Opowiedziała dzieciom o pracy rolnika oraz przybliżyła proces wysiewu i zbioru zboża. Dzieci miały okazję zobaczyć „maszyny” rolnicze oraz zasadzić zboże. Pani Weroniko bardzo dziękujemy za odwiedziny i zajęcia.
8
Galeria zdjęć
brak danych