Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie (i inni internauci)
Niezwykle szybko minął rok 2011. Dla osób związanych z Zespołem Szkół w Ostromecku obfitował w szereg wydarzeń najczęściej pozytywnych, ale nie zawsze. Zapraszam do przeanalizowania skrótowego opisu wydarzeń szkolnych w minionym roku, a w końcowej części opróćz życzeń noworocznych pragnę przedstawić Państwu szereg refleksji, jakie nasuwają mi się po analizie tego, co zdarzyło się w szkole w roku 2011.
STYCZEŃ
-
Kilkuset widzów wzięło udział w tradycyjnym koncercie świąteczno-noworocznym organizowanym corocznie przez Zespół Szkół w Ostromecku. Przybyli licznie zaproszeni goście, rodzice, uczniowie, nauczyciele. W pierwszej części zaprezentował się m.in. zespół wokalny ANIMI CAUSA z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy pod dyrekcją p. Lidii Gackowskiej. Mieliśmy jeszcze możliwość wysłuchać i obejrzeć uczniów naszej szkoły podstawowej i gimnazjum oraz popisów przedszkolaków. Wszystkie występy nagradzaqne były rzęsistymi oklaskami - na sali panowała bardzo miła atmosfera.Koncert miał, podobnie jak w poprzednich latach, charakter charytatywny. Tym razem prowadziliśmy zbiórkę na leczenie naszej 13-letniej uczennicy. Podczas przerwy w koncercie zebrano rekordową kwotę ponad 2 tys. zł (wraz z licytacją).
-
W Mistrzostwach Powiatu Bydgoskiego w piłce siatkowej nasze gimnazjalistki w składzie: Dominika Gębka, Oliwia Zamorowska, Asia Topczyńska, Paulina Poboży, Sandra Szmelter, Martyna Sciesińska i Danka Kolasińska wywalczyły I miejsce i prawo reprezentowania powiatu bydgoskiego na półfinałach wojewódzkich.
-
Młodsze koleżanki z podstawówki pozazdrościły sukcesu starszym gimnazjalistkom i udowodniły, że one też potrafią grać. Zawodniczki naszej SP w składzie: Paulina Szmelter, Kasia Jędrzejewska, Agata Lewandowska, Julia Magdzińska- I czwórka, Alicja Kruczyńska, Agnieszka Kolasińska, Weronika Zamorowska, Natalia Cesak II czwórka i Weronika Krzyżanowska zdobyły tytuł Mistrza Powiatu.
-
Troje uczniów klasy III gimnazjum awansowało do finałowego III etapu wojewódzkich konkursów przedmiotowych ( Korneliusz Hinz, Malwina Zielińska, Kamil Fordowski)
-
Absolwent naszej szkoły, reprezentujący Ludowy Klub Sportowy Ostromecko, BARTOSZ KOTŁOWSKI w rozgrywanych w Spale Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce osiągnął swój wielki sukces - zajął III miejsce w biegu na 1500 m w kategorii juniorów.
LUTY
-
Mimo siarczystych mrozów szkoła pracuje normalnie – procentuje wymiana okien o docieplenie ścian i stropów.
-
W konkursie wojewódzkim "Liga Zadaniowa", który jest organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.bardzo dobrze spisał się uczeń klasy VI BARTŁOMIEJ BACA, który w tym uzyskał wyróżnienie.
-
Autobus szkolny wydłużył swój kurs i przywozi również do Ostromecka uczniów ze Strzyżawy.
-
W szkole przy ul. Bydgoskiej wyremontowano korytarz – położono wysokiej jakości płytki na podłodze i schodach
MARZEC
-
Dziewczęta z V i VI klasy SP wywalczyły w Koronowie brązowy medal na Mistrzostwach Powiatu Bydgoskiego w Mini Koszykówce. Grał zespół w składzie: Paulina Szmelter, Julia Magdzińska, Alicja Kruczyńska, Kasia Jędrzejewska, Agata Lewandowska, Agnieszka Kolasińska, Natalia Cesak, Weronika Zamorowska, Marta Strzępek, Paulina Opalińska, Kasia Tymińska.
-
W szkole odbył się kolejny konkurs matematyczny KANGUR. Nasi uczniowie od kilkunastu lat startują w tym konkursie, corocznie zdobywając w nim rozmaite nagrody (w tym nawet wycieczkę zagraniczną). Tym razem wystąpiło 62 uczniów Zespołu Szkół w Ostromecku. Jak na wielkość szkoły, jest to liczba imponująca. Bardzo licznie wystąpili w konkursie uczniowie II klasy szkoły podstawowej.To niespotykane, ale wszyscy uczniowie tej klasy spróbowali swych sił w Kangurze !!! Dwie osoby uzyskały wyniki uznane przez komisję jako bardzo dobre: KACPER KUPIEC i KLAUDIA ŻELEZIK. Świetnie zaprezentowały się uczennice klas III SP. ZOSIA GRABOWSKA, WERONIKA TARKA i KASIA KARBOWNIK otrzymały wyróżnienia
-
Kolejny etap Konkursu Recytatorskiego miał miejsce w Pałacu Nowym w Ostromecku! Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III, IV-VI ze szkół podstawowych oraz I-III gimnazjum z gminy Dąbrowa Chełmińska.Wśród uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły, ALEKSANDRA SCIESIŃSKA (kl.5). Ola otrzymała również Nagrodę Wójta. W kategorii szkół podstawowych wyróżniono inne nasze uczennice: Agatę Lewandowską oraz Martę Strzępek. Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się ponownie nasza uczennica MARTYNA SCIESIŃSKA (kl.2 gim.) oraz JULIA KUZIOŁA (kl.2 gim.), która zajęła miejsce trzecie.
-
W Gminnym Konkurs Recytatorski "Strofka" dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z gminy Dąbrowa Chełmińska pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły, WERONIKA RUTYNA (kl. I). Weronika otrzymała również Nagrodę Wójta. Drugie miejsce zdobyli: Weronika Tarka (kl. III SP Ostromecko) Trzecie miejsce przypadło w udziale Katarzynie Karbownik (kl. III SP Ostromecko).
-
W Bydgoszczy odbył sie finał wojewódzki Konkursu Recytatorskiego "Strofka". Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VI wyłonieni w eliminacjach rejonowych (m.in. w Ostromecku. Wśród uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły, ALEKSANDRA SCIESIŃSKA W kategorii gimnazjalnej uczennica naszej szkoły, MARTYNA SCIESIŃSKA (kl.II gimnazjum) osiągnęła poważny sukces - zdobyła wyróżnienie.
-
W przeddzień 6. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II zorganizowaliśmy kolejny koncert papieski, w którym zaprezentowali sięsię ze specjalnym programem uczniowie Zespołu Szkół w Ostromecku oraz muzycy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Koncert był również okazją do wspomnienia ofiar katastrofy smoleńskiej.
KWIECIEŃ
-
Testy kompetencji pisali uczniowie klasy VI szkoły podstawowej i III gimnazjum. Wypadły nieźle.
-
W szkole szereg prac, które zwiększają dostępność komputera i internetu dla ucznia i nauczyciela. W budynku szkoły położono kilkaset metrów kabla, dzięki czemu w każdej sali jest dostęp do internetu (nawet w sali gimnastycznej) . W każdej sali lekcyjnej podłączony jest komputer, planowane jest instalowanie rzutników multimedialnych w kolejnych klasach. Jeśli dodamy do tego 4 tablice interaktywne (dofinansowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu) zainstalowane w klasach I-III szkoły podstawowej oraz dwie pracownie komputerowe, to okaże się, że stan informatyzacji naszej szkoły jest dobry.
MAJ
-
Dwutygodniowa wizytacja (ewaluacja) szkoły prowadzona przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy zakończyła się raportem bardzo korzystnym dla Zespołu Szkół w Ostromecku. Uzyskaliśmy 4 oceny wysokie (B) i 2 najwyższe (A). To bardzo istotna wiadomość!!!
-
Zorganizowaliśmy VIII Powiatowy Przegląd Piosenki "ŚPIEWAJ Z NAMI". Wystąpiło 22 wykonawców (soliści i zespoły) z Borówna, Białych Błot, Kotomierza, Strzelc Górnych, Wtelna, Czarża, Dąbrowy Chełmińskiej, Bydgoszczy i Ostromecka.
-
Martyna Sciesińska zdobyła wyróżnienie na V Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej organizowanym pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gimnazjum Nr 7 w Bydgoszczy
-
Marta Strzępek, uczennica klasy szóstej, zajęła III miejsce w IV Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Żeglarskiej, który odbył się 10 maja 2011 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy
-
Reprezentanci S.P. Ostromecko w składzie: Śmiglewski Aleks, Michalski Hubert, Knapinski Rafał, Klarkowski Mateusz, Bytner Patryk, Gębka Mateusz, Wysocki Maciej, Buliński Kamil, Hełminiak Piotr i Nichczyński Jakub zdobyli III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Nożnej.
-
W Cafe Pianola w Bydgoszczy odbył finał Festiwalu Głośnego i Pięknego Czytania Młodzieży Gimnazjalnej. Wśród finalistów znalazła się nasza uczennica Martyna Sciesińska
-
W Mistrzostwach Polski w Grach Matematycznych i Logicznych we Wrocławiu po raz drugi w swojej karierze w finale krajowym, poprzedzonym dwustopniowymi eliminacjami, wziął udział uczeń naszej szkoły BARTŁOMIEJ BACA
-
W szkole odbyła się prezentacja realizowanych przez kilka tygodni projektów edukacyjnych. Uczniowie klasy II gimnazjum w grupach omawiali wybrany wcześniej temat i prezentowali zgromadzone rekwizyty oraz przygotowane plakaty i prezentacje multimedialne. Wszyscy uczniowie wywiązali się z prac nad projektem. Było to bardzo ciekawe spotkanie dla uczniów i nauczycieli.
CZERWIEC
-
Aż 113 sukcesów indywidualnych i zespołowych odnotowali nasi uczniowie w roku szkolnym 2010/2011 na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim, powiatowym i gminnym w różnego rodzaju konkursach, zawodach, przeglądach. To imponujace osiągnięcie. Trudno będzie je powtórzyć.
-
Niezwykle ważna i dobra dla szkoły wiadomość dotarła do nas z Torunia. Starania szkoły i gminy o uzyskanie dofinasowania na planowaną od 2 lat rozbudowę uwieńczone zostały sukcesem. Władze województwa kujawsko-pomorskiego podjęły ostateczną decyzję o dofinansowaniu inwestycji w Ostromecku w wysokości do 65% (ok. 1,3 mln zł) W planach przewidywano utworzenie m.in. pracowni przedmiotowych i sal dla klas I-III z odpowiednim zapleczem.
-
Cieszyliśmy się bardzo, ale niestety krótko.
-
Podczas sesji Rady Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej 30 czerwca tylko 3 radnych (Danuta Wegierska, Błażej Stankiewicz i Krzysztof Paliński) głosowali z rozbudową szkoły, 1 radny (Stanisław Syrocki) wstrzymał się, natomiast aż 10 osób wyraziło swój sprzeciw. Oznacza to, że planowanej od 2 lat inwestycji nie będzie, zaś ponad 1 mln zł dofinansowania nie trafi do naszej gminy. Nie pomogły protesty mieszkańców, debata radiowa, artykuły prasowe oraz udział mieszkańców Ostromecka i okolic na sesji.
WRZESIEŃ
-
1 września zainaugurowano w naszej szkole nowy rok szkolny 2011/2012.. Nowy rok szkolny rozpoczęło 291 uczniów w 16 oddziałach przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Proces dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczy realizować będzie 29 nauczycieli. Z uwagi na niedostateczną ilość sal lekcyjnych dwie klasy będą musiały pracowac na zmiany. Najistotniejsze kierunki pracy szkoły to dobre wyniki egzaminów zewnętrznych, udział i sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych, recytatorskich i sportowych, współpraca z gminą Dąbrowa Chełmińska i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz dobra opinia środowiska o pracy szkoły.
-
Grupa 10 uczniów z klasy 2 gimnazjum wraz z opiekunem, nauczycielem historii i wos-u Panią Mirosławą Otlewską, otrzymała wyróżnienie w Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych. Uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
PAŹDZIERNIK
-
Nastąpiły zmiany w Radzie Rodziców naszej szkoły. Przewodniczącą została p.Agata Rutyna, a w skład prezydium weszli: p. Tomasz Kupiec i p. Violetta Grzęda.
LISTOPAD
-
Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum startują w etapie szkolnym wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Aż 10 awansuje do etapu drugiego.
-
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano w szkole koncert, w którym wystąpili z okolicznosciowym programem muzycznym nasi uczniowie, muzycy zawodowi: Adriana Kortas (fortepian) i Adam Zaremba (śpiew-baryton). W końcowej części koncertu młodzi i dorośli muzycy zaśpiewać wspólnie z publicznością kilka znanych pieśni patriotycznych. Było nastrojowo i odświętnie.
-
Martyna Stawicka uczennica klasy V jest laureatką DIECEZJALNEGO KONKURSU LITERACKO - PLASTYCZNO - MULTIMEDIALNEGO PT." ŚWIĘTA URSZULA LEDÓCHOWSKA - PIONEK NA SZACHOWNICY PANA BOGA". Ogłoszenie wyników i miało miejsce w Grudziądzu.
-
W naszej szkole odbył się Otwarty Konkurs Ortograficzny. W niełatwych zmaganiach z polską ortografią wzięło udział 16 uczniów klas IV-VI SP, 6 uczniów gimnazjum oraz 7 osób w kategorii dorośli. Zwycięzcy konkursu to: SP – Agata Lewandowska, GIMNAZJUM – Magdalena Bednarska, DOROŚLI – Agnieszka Łaskawska-Baran
-
W Zamku Bierzgłowskim odbył się VIII Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej "Tobie Polsko". Nagrodę Specjalną oraz dyplom podpisany przez Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego otrzymała uczennica klasy III Gimnazjum w Ostromecku MARTYNA SCIESIŃSKA
GRUDZIEŃ
-
Prawie setka uczniów reprezentujących 20 szkół podstawowych z siedmiu gmin powiatu bydgoskiego oraz z dzielnicy Bydgoszcz-Fordon wzięła udział w IX Powiatowym Konkursie Matematycznym "Mistrz Arytmetyki", który odbył się 3 grudnia 2011 r. w Zespole Szkól w Ostromecku. W wyniku dwugodzinnych zmagań z zestawem 100 zadań wyłoniono najlepszych matematyków w poszczególnych kategoriach.
-
W dniach 7-9 grudnia trzecioklasiści napiszą próbny egzamin gimnazjalny organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Opinie na temat trudności zadań są zróżnicowane.
-
Rada Rodziców Zespołu Szkól w Ostromecku z inicjatywy rodziców przedszkolaków zgłosiła udziału w akcji "BELFER ROKU 2011", organizowanej przez redakcję Gazety Pomorskiej, p. Joannę Biedroń -nauczycielkę Przedszkola Publicznego w Ostromecku. Swój udział w zabawie na najsympatyczniejszego nauczyciela przedszkola p.Joanna zaczęła od 29. miejsca i zakończyła na 12. pozycji z niewielką stratą do miejsca dziesiątego.
-
SZCZEPAN PANGOWSKI (kl. III gimnazjum) awansował do III etapu konkursu przedmiotowego z matematyki dla uczniów gimnazjum.
-
Kolejne bardzo dobre informacje napłynęły do naszej szkoły z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. AGATA LEWANDOWSKA, uczennica klasy szóstej, dzięki bardzo dobrze napisanej pracy konkursowej w etapie rejonowym awansowała do III finałowego etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka polskiego.
Jestem przekonany, że tak bogaty wykaz mówi za siebie. Nasi uczniowie osiągnęli aż 113 różnych sukcesów indywidualnych na różnych szczeblach rozmaitych konkursów przedmiotowych, artystycznych, sportowych. Oprócz zaangażowania uczniów i rodziców pragnę podkreślić rolę jaką odegrali w tym procesie nauczyciele – zachęcając ucznia do udziału w konkursie, organizując zawody szkolne, przygotowując dzieci do startu w kolejnych etapach. Jako dyrektor szkoły jestem dumny z kadry pedagogicznej, której ambicją jest praca z uczniem zdolnym i osiąganie sukcesów. Od początku funkcjonowania systemu egzaminów zewnętrznych dbamy o ich wysoki poziom. W minionym roku oscylowały one wokół średniej wojewódzkiej, ale już kilkakrotnie zachwyceni byliśmy wynikami plasującymi naszą szkołę ścisłej czołówce szkół powiatu bydgoskiego. Trzech laureatów oraz trzynastu finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych – to imponujący, nie do podważenia dorobek ostatnich lat. Liczne sukcesy sportowe i artystyczne dają gwarancję, że czas spędzony przez ucznia w szkole nie będzie czasem straconym.
Budynki szkolne podlegają corocznej modernizacji, zakończono długotrwały proces wymiany okien, sale lekcyjne są regularnie remontowane. Dziękuję pracownikom obsługi szkoły za troskę o bazę materialną szkoły, dziękuję za utrzymanie szkoły w czystości. Niezwykłą rolę pełni stołówka szkolna, która codziennie wydaje ok. 200 obiadów (na niecałe 300 uczniów Zespołu Szkół ).
Dziękuję za współpracę z Rodzicami, za ich wsparcie materialne, pomysły i pomoc w realizacji wielu przedsięwzięć. Przedstawiony wyżej obraz szkoły jest kryształowy, nieskazitelny. Rzeczywistość jest nieco bogatsza. Oprócz naprawdę wielu dziedzin, którymi możemy się pochwalić istnieją w szkole sprawy trudne do rozwiązania, obserwujemy u wielu uczniów wzrost agresji, nie możemy też w skrajnych przypadkach liczyć na współpracę z niektórymi rodzicami. Spotykamy się coraz częściej z roszczeniowo nastawionymi rodzicami, żądającymi od szkoły rzeczy czasami niemożliwych. Ubolewamy nad faktem, że nad uczniami niejednokrotnie rozpościerany jest przesadny parasol ochronny. Są w naszym środowisku osoby, które jawnie negują pracę szkoły, wysiłek nauczycieli, jakość pracy pracowników obsługi i moje starania jako dyrektora szkoły. Jestem przekonany, że są to oceny niesprawiedliwe. W obliczu uzyskanych efektów naszej pracy, po uzyskanych w wyniku wizytacji ocenach pracy szkoły, odważnie patrzymy w przyszłość. Nie pozwolimy, aby pojedyncze nieodpowiedzialne jednostki (czy będzie to uczeń, rodzic, czy nauczyciel) zniszczyły to, co wspólnie osiągnęliśmy.
Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby dobro zwyciężyło.
Z okazji nowego 2012 roku życzę wszystkim czytającym ten tekst zdrowia, wytrwałości i spokoju. Naszym Uczniom życzę harmonijnego życia w kochających się rodzinach, Rodzicom życzę, aby mieli pracę, która zapewni byt materialny członkom rodziny oraz czerpania radości z wykonywanej pracy i wychowywania dzieci. Moim Kolegom i Koleżankom nauczycielom składam życzenia wytrwałości w pracy dydaktyczno-wychowawczej, mądrości, roztropności i umiejętności poradzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Jako dyrektor szkoły zapewniam Państwa, że w dalszym ciągu będę dokładał maksymalnych starań, aby nasza placówka miała dobrą opinię w środowisku, uzyskiwała liczne sukcesy i słynęła z dobrego poziomu nauczania. Z równą troską dbał będę o rozwój materialny naszej bazy oświatowej.
Jestem przekonany, że rok 2012, mimo ostrzeżeń o możliwości kryzysu w Polsce i w Europie, będzie oznaczał dla Zespołu Szkół w Ostromecku kolejne udane (w tym roku wyjątkowo) 366 dni.
Dyrektor Zespołu Szkół w Ostromecku Stanisław Buś