Rodzicu!
Pamiętaj:
1. przyprowadzając dziecko, unikaj pośpiechu.
2. pozwól dziecku zabrać do przedszkola ulubioną przytulankę lub inną zabawkę (którą niełatwo zepsuć).
3. wyposaż dziecko w dodatkowe ubranka na przebranie (2-3 komplety) - worek powieś w szatni, podpisz, pokaż dziecku worek, by umiało go rozpoznać.
4. nie przeciągaj nadmiernie pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je, odprowadź do sali i przekaż pod opiekę nauczycielce! Obdarzaj personel przedszkola zaufaniem.
5. nie daj sobą manipulować. Nie zabieraj z powrotem do domu „rozhisteryzowanego” dziecka z szatni, spod drzwi sali. Lepiej wrócić po dwóch, trzech godzinach i w porozumieniu z wychowawcami, jeśli to jeszcze będzie konieczne, odebrać dziecko, niż „poddać się” od razu.
6. mów pozytywnie o przedszkolu, buduj zaufanie do personelu przedszkola, rozmawiaj z maluchem o przedszkolu. Rozbudzaj ciekawość, wręcz prowokuj radosne oczekiwanie na pobyt w przedszkolu.
7. postaraj się stopniowo wydłużać pobyt dziecka w przedszkolu. Jeśli masz taką możliwość - staraj się na początku przyprowadzać dziecko do przedszkola najpóźniej jak to możliwe i odbierać jak najwcześniej, pamiętając o czytelnych dla dziecka komunikatach: „Przyjdę po ciebie po obiedzie”, „Przyjdę, jak będziecie się bawić na podwórku”, a nie mówić: „Przyjdę po ciebie niedługo”.
8. towarzysz swojemu dziecku w jego emocjach, nazywaj je i akceptuj.
9. nie oszukuj swojego dziecka; ono musi wiedzieć, że idzie do przedszkola, a nie do sklepu, oraz że spędzi tam dłuższy czas, a nie krótką chwilę.
10. musisz się przygotować na to, że przerwa na weekend lub choroba to zaczynanie od początku.
11. staraj się rozmawiać o przedszkolu, pytając o konkrety: „Widziałem w waszej sali wóz strażacki, bawiłeś się nim?”, „Koło kogo siedziałeś przy obiedzie?"
12. chwal swoje dziecko jak najczęściej za każdy drobny sukces, np. za pięknie wykonany rysunek w przedszkolu! Częściej niż zwykle przytulaj je, okazuj miłość, ale nie nagradzaj kupując kolejną zabawkę czy słodycze.
13. w obecności dziecka lub kiedy może ono słyszeć (rozmowy telefoniczne z dziadkami, koleżankami), nie mów o trudnościach w przedszkolu lub swoich negatywnych ocenach placówki, lecz akcentuj to, co krok po kroku się udaje i co jest pozytywne.
14. żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem!
15. w sprawach jedzenia nie decyduj za dziecko, np. "Proszę nie dawać mojemu dziecku zupy, sera, itd., bo nie lubi". Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich dotyczących danej potrawy, spróbuj zachęcić do jej zjadania.
16. przypomnij osobie, która będzie odbierać dziecko, by miała przy sobie dowód osobisty.
Do zobaczenia 4.września!
Zabieramy: wygodne kapcie na pobyt w przedszkolu (nie mogą być laczki), podpisany worek z ubrankami na przebranie (zostawiamy w szatni), pudełko chusteczek, kocyk i poduszkę (dla dzieci, które pozostają na odpoczynek (po g. 12.30)), przytulankę.
Barbara Wróblewska