Punktualnie o godz. 12.00 w ostromeckim kościele parafialnym rozpoczęła się krótka ceremonia poświęcenia sztandaru Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku. Sztandar wniesiony został przez poczet sztandarowy składający się z rodziców.
Poświęcenia dokonał proboszcz Parafii Ostromecko ks. Bogdan Kołodziejczyk w obecności księdza dziekana Marka Linowieckiego oraz księży z sąsiednich parafii w Boluminku i Czarżu. Pięknie prezentowały się poczty sztandarowe z Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy oraz z Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej.
Po zakończeniu ceremonii poświęcenia uczestnicy przeszli ulicami Ostromecka w barwnym pochodzie. Wchodzących do budynku szkoły gości witał dyrektor szkoły wraz z orkiestrą dętą z Białych Błot.
Po kilkunastu minutach rozpoczęła się oficjalna ceremonia nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru.
Swoją obecnością zaszczycili organiazatorów m.in.:
Pani Janina Sylwestrzak - córka Mariana Rejewskiego (gość honorowy uroczystości),
Pani Anna Łukaszewska - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty,
Pan Józef Hentrich - przewodniczący Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska,
Pan Radosław Ciechacki - Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska,
radni gminy Dąbrowa Chełmińska,
Delegacje i poczty sztandarowe szkół,
Fundatorzy sztandaru, sponsorzy i przyjaciele szkoły,
przedstawiciele Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy,
przedstawiciele Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im, M. Rejewskiego w Bydgoszczy,
rodzice, uczniowie, pracownicy i nauczyciele ostromeckiej szkoły pod kierownictwem dyrektora Stanisława Busia.
W części oficjalnej dokonano przekazania sztandaru szkole. Uchwałę nadającą szkole imię Mariana Rejewskiego odczytał Józef Hentrich - przewodniczący Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska. Akt nadania sztandaru odczytał Radosław Ciechacki - Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska, W imieniu fundatorów rodzice przekazali sztandar wójtowi gminy, nastepnie trafił on w ręce dyrektora szkoły, który wręczył go pocztowi sztandarowemu uczniów w składzie: Aleksandra Sciesińska, Wojciech Falewicz, Weronika Bielaszewska.
Delegacje wszystkich klas wzięły udział w uroczystym ślubowaniu.
W kolejnej części uroczystości głos zabierali goście.
Pani Anna Łukaszewska, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, pogratulowała szkole patrona, życzyła szkole osiągania sukcesów i wręczyła prazent dla szkoły - aparat fotograficzny, który ma uwieczniać kolejne wspaniałe chwile w życiu szkoły.
Najlepsze życzenia przekazał społeczności szkolnej ksiądz kanonik Marek Linowiecki, życzenia w imieniu Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego przekazała Pani dyrektor Elżbieta Galant, wręczając jednocześnie atrakcyjny prezent dla szkoły.
Szereg gratulacji, kwiatów, upominków dla szkoły odebrał w kuluarach dyrektor szkoły.
Wielkie wzruszenie wywołało wystąpienie gościa honorowego uroczystości. Pani Janina Sylwestrzak podziękowała za inicjatywę nadania szkole imienia jej ojca. Stwierdziła, że mimo, iż był on uzdolnionym matematykiem, to był jednocześnie normalnym czlowiekiem.
W imieniu gospodarzy zabrał głos dyrektor Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku p. Stanisław Buś. Podziękował licznym gościom za przybycie na uroczystość, fundatorom za liczne wpłaty na sztandar, podkreślając, że obok 36 tzw. głównych fundatorów jest jeszcze lista ponad stu wpłacających niższe kwoty, szczególnie dzieci.
Zwrócił uwagę na istotną rolę sztandaru i patrona w kreowaniu wyższych wartości w szkole, Zaapelował, aby wspólnie, mimo wielu różnic, iść pod wspólnym sztandarem , aby podnosić jakość pracy szkoły.
Z zainteresowaniem obejrzano przedstawienie w wykonaniu naszych uczniów nawiązujących do życia patrona szkoły. Niejednej osobie zakręciła sie łezka w oku, gdy Marian Rejewski witał się z rodziną po kilkuletniej nieobecności w kraju.
Z przyjemnością obejrzano pokaz laserowy, który zakończył naszą bogatą uroczystość.
Po zakończeniu uroczystości wszyscy jej uczestnicy zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez rodziców (ciasto i kawa) oraz przez pracowników szkoły (obiad).Wszystkim smakowała polowa grochówka. Spotkanie przy stole było okazją do ciekawych rozmów, odświeżenia starych i zawarcia nowych znajomości. Były też rozmowy o dopiero co zakończonej uroczystości.
Niezręcznie jest gospopdarzom oceniać własną uroczystość, ale z ilości podziękowań i gratulacji wynikało, że piątkowe popołudnie wiele osób spędziło w szkole z wielką przyjemnością.