• Wakacje...

        • Nadszedł długo wyczekiwany czas wakacji! Z tej okazji życzymy Wam, Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie, mnóstwo radości, uśmiechu i wspaniałych przygód. Niech każdy dzień będzie pełen słońca, zabawy i niezapomnianych chwil. Odpoczywajcie, bawcie się z przyjaciółmi i cieszcie się wolnym czasem.

          Mamy nadzieję, że wrócicie do szkoły pełni energii i z nowymi, ciekawymi wspomnieniami. Do zobaczenia we wrześniu!

      • Przedszkole wakacyjne - infromacje
        • Przedszkole wakacyjne - infromacje

        • Umowy do przedszkola  znajdują się w zakładce "O szkole - dokumenty do pobrania". Prosimy również o zapoznanie się z zarządzeniem Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska o minimalnym czasie przebywania dziecka w czasie przerwy wakacyjnej.

        • Wizyta w Pasiece pod Lasem

        • W czwartek  Delfinki wraz z rodzicami gościli w Pasiece pod Lasem. Dzieci wzbogaciły swoją wiedze o nowe wiadomości nt.pszczół, brały udział w warsztatach podczas których wykonały świece. Na koniec przyszedł czas na zabawę na placu oraz ognisko. Bardzo dziękuję w imieniu swoim, Pani Dominiki oraz Eli za ten wspólny rok jednocześnie życząc dzieciom i rodzicom udanych wakacji 😊

        • Wycieczka do "Grodu Piasta"

        • "Gród Piasta" w Chomiąży Szlacheckiej był miejscem trzydniowej wycieczki uczniów klasy 6 b. Czas wypełniały wspólne gry, zabawy, wędrówka po okolicy i zajęcia, podczas których uczniowie poznawali wczesnośredniowieczne zwyczaje. Zapraszamy do fotorelacji.

          Wychowawca klasy i pani Beata Adamiec

        • DZIEŃ SPORTU I ZDROWIA

        • 20 czerwca 2024 roku odbył się w naszej szkole Dzień Sportu i Zdrowia. Od samego rana nasi uczniowie z klas I-III zapoznawali się z zasadami prawidłowego odżywiania oraz przygotowywali zdrowe kanapki. W kolejnej części dnia odbyły się zawody sportowe z licznymi konkurencjami. Od slalomu, sztafety po bieg z przeszkodami. Każde dziecko otrzymało zdrową przekąskę w postaci jabłka. Z tego miejsca bardzo dziękujemy Pani Intendent Wioletcie Góreckiej za organizację pysznych owoców. Wszystkim Wychowawcom z klas I-III bardzo dziękujemy za współpracę.

                                                                                                                                              A.Czekajewska

                                                                                                                                              B.Jacheć

           

        • Przedszkolny konkurs "Mistrz Savoir-vivre'u"

        •  19 czerwca br. odbyl się Przedszkolny konkurs wiedzy o zasadach dobrego zachowania pt: "Mistrz Savoir-vivre'u". Na podstawie całorocznej obserwacji nauczyciele wyłonili z grupy "Tygrysów" i "Zerówki" dzieci wyróżniające się uprzejmością i dobrymi manierami. Następnie przedszkolaki rozwiązywały Quiz z zasad savoir-vivre'u oraz wzięły udział w części praktycznej-nakrywanie do stołu. Jury w składzie: Julia Radomska i Khrystyna Lesiv przyznało:

          I miejsce - Wojciech Pastewski

          II miejsce - Martyna Czyżak

          III miejsce - Franciszka Mioduszewska

           Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, książki oraz drobne nagrody. Gratulujemy wszystkim znajomości zasad i umiejętności stosowania ich w różnych sytuacjach i miejscach. Przyczyniacie się do tego, że świat wydaje się lepszy, bardziej przyjazny i bezpieczny.

                                                                                                                             organizator: Małgorzata Sieg

          Wiecej zdjęc w  "Albumie fotograficznym".

        • Wakacje tuż tuż ...

        • W oczekiwaniu na letni wypoczynek, uczniowie z klas 4-5 pod opieką wychowawców udali się dziś na jego przedsmak do Nadleśnictwa Strzyżawa w celu wspólnej integracji na świeżym powietrzu. Czas upłynął na pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem, obserwowaniu przyrody oraz grach i zabawach sportowych. Spacer w obie strony sprawił, że wycieczkę połączyliśmy z podziwianiem okolicznych terenów. Serdecznie dziękujemy Państwu Elżbiecie i Norbertowi Kowalskim za bezcenną pomoc w organizacji ogniska. Wczoraj również bylo wakacyjnie oraz edukacyjnie, dzięki wizycie w kinie Helios. W ramach Kina na Temat uczniowie z klas 4, 5 oraz 7 obejrzeli film animowany pt. Garfield, opowiadający na wesoło wzruszającą historię o relacji ojca z synem. Przy tej okazji przypominamy o nadchodzącym Dniu Ojca, który obchodzony jest 23 czerwca. 

                                                                                                                                                                 Wychowawcy klas 4-5

      • Zakończenie nauki w roku szkolnym 2023/2024
        • Zakończenie nauki w roku szkolnym 2023/2024

        • W piątek, 21 czerwca 2024 odbędzie się uroczyste zakończenie nauki w roku szkolnym 2023/2024.

          Harmonogram dnia:

          • poranny autobus zgodnie z planem
          • 8:15-9:00 Msza św. w kościele parafialnym
          • uroczysta akademia (sala gimnastyczna)
          • spotkania nauczycieli wychowawców z klasami w salach lekcyjnych
          • 10:30 odwóz dzieci autobusem szkolnym (jedyny w tym dniu)
        • Co należy wiedzieć o kleszczach?

        • Coraz częściej słyszymy o chorobach odkleszczowych, dlatego zachęcam do zapoznania się z poniższymi informacjami pochodzącymi ze strony Ministerstwa Zdrowia. 

                                                                                                                                      B.Jacheć

          ,,Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Kleszcze żyją one głównie:

          • w lasach liściastych i mieszanych;
          • na obszarach trawiastych;
          • w gęstych zaroślach, paprociach;
          • na terenach zieleni miejskiej.

          Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu.

          Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

          Jak ustrzec się przed ukłuciem kleszcza?

          Ukłucie przez kleszcza może doprowadzić do bardzo poważnych chorób zakaźnych i powikłań. Dlatego tak ważne jest, żeby unikać kontaktu z tymi pajęczakami i – wybierając się w miejsca, gdzie mogą występować – przestrzegać kilku zasad:

          • odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty;
          • odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze;
          • unikanie spania w starych budynkach, w których przebywają udomowione zwierzęta;
          • obozując na wolnym powietrzu, należy się upewnić, że roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta;
          • stosowanie repelentów – produktów odstraszających kleszcze, nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież;
          • szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (informacje na ten temat są dostępne w dziale „Dlaczego kleszcze są groźne?”).

          Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz?

          Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś przystąpić do jego usunięcia.

          1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Uwaga! Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
          2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
          3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
          4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

          Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego.

          Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza!

          Dlaczego kleszcze są groźne?

          Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi – w zależności od wrażliwości układu odpornościowego.

          Kleszcze – poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.

          Borelioza

          Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok zdecydowanie rośnie. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny. Czasami jest mylony ze śladem po ugryzieniu, otarciem lub uczuleniem. Jednak jeśli wiemy, że w tym miejscu ukuł nas kleszcz, wszelkie zmiany skórne powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Na boreliozę nie ma szczepionki. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

          Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM)

          Do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza.

          Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo.

          Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

          Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronne. Można je rozpocząć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.''

           

          Wszystkie informacje pochodzą ze strony Ministerstwa Zdrowia:

          Informacje o publikacji dokumentu

          Ostatnia modyfikacja: 

          08.05.2020 

          https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-nalezy-wiedziec-o-kleszczach

        • Konkurs głoskowania

        • Już po raz 11. w naszej szkole odbył się Konkurs głoskowania. Jest to konkurs przeznaczony dla dzieci z gr. "0". 

          Wszyscy uczestnicy przygotowywali się do niego od dłuższego czasu. Poziom był wysoki.

          Aż 6 dzieci doszło do finału, tzn. że potrafią dokonać analizy głoskowej wylosowanego wyrazu, który ma aż 10 głosek. 

          Mistrzem, czyli najszybciej liczącą głoski, okazała się Maja Popów!

          Gratulujemy wszystkim! 

          Dziękujemy Radzie Rodziców za zakup nagród dla wszystkich, Rodzicom za zaangażowanie w naukę oraz p. Irenie Sujeckiej - jury.

          Barbara Wojtyszyn

          Barbara Wróblewska

      • "Jak powstaje las?"
        • "Jak powstaje las?"

        • Z wielką radością uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Szkółki Leśnej w Janowie. Naszym celem było poznanie etapów powstawania lasu. Oglądaliśmy nasiona, młode sadzonki drzew i starsze drzewa. Razem z Panią Barbarą Sadurską i Panem Hubertem Grabara przypomnieliśmy sobie warstwy lasu oraz nazwy drzew liściastych i iglastych. Dowiedzieliśmy się, że las dębowy to dąbrowa. Spotkanie zakończyło się pysznym akcentem - zjedliśmy kiełbaski upieczone na ognisku. 

          Dziękujemy Pani Barbarze Sadurskiej i Panu Hubertowi Grabara za interesującą lekcję przyrody.

          Wiemy już jak powstaje las. Będziemy pamiętać, że las do dom zwierząt, w którym ludzie są tylko gośćmi. Dbajmy o czystość lasu i zawsze bądźmy mile widzianymi gośćmi w lesie.

          Uczniowie klas I-III z wychowawczyniami

           

           

           

      • Odbiór rzeczy pozostawionych w budynku szkoły ul. Szkolna 1
        • Odbiór rzeczy pozostawionych w budynku szkoły ul. Szkolna 1

        • Od 12.06.2024 od 13:00 do końca tygodnia na korytarzu przy sali gimnastycznej wystawione zostaną rzeczy pozostawione przez uczniów w ostatnim roku szkolnym.

          Przypominamy,iż w świetlicy szkolnej także nadal pozostaje dużo odzieży, która czeka na zabranie przez właścicieli do domu.

          Po 20 czerwca  rzeczy nieodebrane zostaną przekazane do PCK. 

        • Dzień Rodziny w zerówce

        • Na początku czerwca dzieci z gr. "0" zaprosiły swoje Mamusie, Tatusiów oraz rodzeństwo na występy z okazji minionego Dnia Mamy oraz zbliżającego się Dnia Taty. 

          Były tańce, recytacje, granie na instrumentach, śpiew. 

          Zaproszeni goście otrzymali upominki, a wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowali Rodzice.

        • Rodzice dla dzieci

        • Dzisiaj rodzice dzieci z grupy Delfinki specjalnie dla dzieci zamienili się w aktorów. Dzieci zobaczyły przedstawienie pt "Rzepka". Bardzo dziękujemy za taką niespodziankę.

      • Osiągnięcia naszych uczniów
        • Osiągnięcia naszych uczniów

        • Mateusz Wadych, uczeń klasy 2, w dniu 9 czerwca zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej (klasy 1-3) w Mistrzostwach Amatorów Badmintona Województwa Kujawsko- Pomorskiego. W tych samych zawodach trzecim miejscem w kategorii dziewczynek do lat 13 może pochwalić się Patrycja Wadych - uczennica klasy 5b. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych. 

  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
      • (52) 3817625, 533 013 731 (ul. Szkolna 1) - dyrektor, sekretariat kl. IV-VIII SP
        (52) 3817695 (ul. Bydgoska 7) - oddziały przedszkolne, klasy I-III;
      • ul. Szkolna 1, OSTROMECKO,
        86-070 Dąbrowa Chełmińska
        e-mail: s.ostromecko@poczta.szkolna.net
        NIP: 5542723217


        Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
        /ZSOSTROMECKO/SkrytkaESP
    • Logowanie