W dniu dzisiejszym grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w warsztatach edukacyjnych Cztery pory roku w izbie przy piecu chlebowym. Celem zajęć było poznanie tradycyjnej metody wypieku chleba oraz zapoznanie się z metodą wytwarzania mydła. Uczniowie ubrani w fartuszki i chusty samodzielnie przygotowali ciasto, z którego później powstały wspaniałe chlebki. Chleby zostały wypieczone w prawdziwym piecu chlebowym. W czasie oczekiwania na wypieki uczestnicy warsztatów poznali ekologiczną i tradycyjną metodę wytwarzania mydła, wraz z osobą prowadzącą zajęcia wyprodukowali mydełka różane. Uczniowie wzięli także udział w zabawie „w sklep”. Celem tej zabawy było odegranie scenek sytuacyjnych, w których dziewczęta wcielały się w rolę straganiarek. Używając gwary przekupek z targu sprzedawały swoim kolegom i koleżankom warzywa i owoce, poznając jednocześnie zasadę działania wagi szalkowej. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy zabrali do domów świeżo wypieczone, pachnące i jeszcze gorące chleby.
Warsztaty przy piecu chlebowym
KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH W OSTROMECKIM PAŁACU
VII koncert pieśni patriotycznych pt. "Śpiewnik domowy pieśni patriotycznej" za nami. W dniu 11.11.2014 r. w Pałacu Nowym w Ostromecku młode talenty z Młodzieżowego Domu Kultury oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Ostromecku brały udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas 2-godzinnego koncertu ok. 250-osobowa publiczność zgromadzona w sali balowej świętowała ten dzień wspólnym śpiewaniem takich pieśni jak: "Legiony", "Przybyli ułani pod okienko", "Pierwsza kadrowa" i wielu innych o charakterze patriotycznym. Ogromne owacje otrzymały dzieci z kółka młodszego za wykonanie piosenek ludowych: "Łączko", "Lipka", "Koło mego ogródeczka" i "Zachodzi słoneczko". Dostojnie na koniec zabrzmiała pieśń "Póki Polska żyje w nas". Dziękujemy wszystkim przybyłym oraz zaproszonym gościom za wspólnie spędzone popołudnie.
Anna Grzybek - Korzeniewska
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.
Biało-czerwony sztandar powiewa
A nad nim orzeł srebrzysty lśni
Tu moje miejsce na tej ziemi
Gdzie sława Polska wspaniale brzmi
Ziemio Ojczysta, tyleś przeżyła
Byłaś Ty mokra od krwi i łez
Byłaś i jesteś dla mnie kochana
Tu moje miejsce na ziemi jest
Słowami tego wiersza rozpoczęła się msza w intencji Ojczyzny w Dąbrowie Chełmińskiej w 96 roczniccę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po mszy nastąpił przemarsz do pomnika pomordowanych- władz gminnych, Ochotniczej Straży Pożarnej, pedagogów szkół gimnazjalnych, młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów, przedstawicieli gminnego Koła Emerytów i Rencistów, wszystkich członków koła i mieszkańców Gminy Dąbrowa Chełmińska. Tam złożono wieńce i kwiaty, zapalono znicze. Uroczystość zakończyła się refleksjami na temat odzyskania niepodległości, którymi podzielił się z uczestnikami przemarszu prezes Gminnego Związku Kombatantów pan Jan Wielgosz i oddaniem czci pomordowanym minutą ciszy. W uroczystości uczestniczyła delegacja Zespołu Szkół w Ostromecku im. Mariana Rejewskiego, w skład w któej wchodzili uczniowie klasy I b gimnazjum, nauczyciel historii p. M. Otlewska i dyrektor szkoły Stanisław Buś. To swoiste spotkanie z Polską uczniowie przyjęli z dumą i godnością, kształtując postawy patriotyczne i szacunku do symboli narodowych.
ZAPRASZAMY NA KONCERT
We wtorek 11 listopada o godz. 16.00 rozpocznie się w Pałacu Nowym w Ostromecku tradycyjny koncert niepodległościowy, w którym wezmą udział również nasi uczniowie pod dyrekcją p. Anny Grzybek Korzeniewskiej.
Serdecznie zapraszamy.
Bieg Niepodległości w Starym Fordonie
Dnia 8 listopada grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami przyłączyła się do Biegu Niepodległości, którego pomysłodawcą i organizatorem jest bydgoski ultramaratończyk, pan Andrzej Urbaniak. Na starcie nie zabrakło znakomitych gwiazd sportu, m. in. sprinterki Mariki Popowicz oraz sternika wioślarskiej ósemki Daniela Trojanowskiego, którzy poprowadzili rozgrzewkę. Biegliśmy w towarzystwie uczniów z innych szkół oraz mieszkańców Fordonu, którzy licznie przybyli na zaproszenie organizatora. Nie zabrakło oprawy medialnej oraz służb czuwających nad bezpieczeństwem biegaczy. Na mecie czekała gorąca herbata i pożywna grochówka. Wszyscy, którzy przebiegli 2,5 km trasę ulicami Starego Fordonu, otrzymali pamiątkowe medale. Po biegu złożono kwiaty pod Pomnikiem Poległych na Rynku w Starym Fordonie.
WARSZTATY TEATRALNO-FILMOWE
Zapraszamy gimnazjalistów-uczestników projektu „Gimnazjalista na szóstkę” w sobotę tj. 8.11.2014r. w godzinach od 9.00 do 12.45 na warsztaty teatralno-filmowe CZĘŚĆ IV i ostatnią. Warsztaty odbędą się w budynku przy ul. Szkolnej 1 w sali nr 3.
Narodowe Święto Niepodległości
W czwartek 6 listopada uczniowie klasy IV b, przygotowani pod kierunkiem wychowawcy, pozwolili nam wyruszyć w niezwykłą podróż do przeszłości i oddać hołd ludziom walczącym za nasz kraj. Celem apelu było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń, pokazanie najważniejszych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Przedstawienie prowadzone było w formie lekcji, podczas której uczniowie przybliżyli wszystkim czasy rozbiorów, powstań narodowych i okoliczności, w których Polska po 123 latach ponownie wróciła na mapę Europy. Drugą część uroczystości przygotowała pani Anna Grzybek – Korzeniewska. Uczniowie zaśpiewali piękne piosenki patriotyczne uświetniając swoim występem całość akademii.
Konkurs na "Jesienne drzewo" rozstrzygnięty!
W połowie października w naszym przedszkolu został ogłoszony pierwszy konkurs plastyczny w tym roku szkolnym. Zadaniem chętnych przedszkolaków było wykonanie pracy plastycznej nt „Jesienne drzewo”.
Wpłynęło aż 25 różnorodnych prac. Wszystkie są bardzo ciekawe i kolorowe. Dnia 4 listopada br. nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę – piłeczkę i układankę oraz dyplom.
Gratulujemy wszystkim i zachęcamy do podziwiania prac w szatni Maluchów oraz na korytarzu przedszkolnym!
Oto zwycięzcy:
Filip Wojtyszyn, Kuba Szmelter, Mikołaj Muchewicz, Kamil Gołata, Ksawery Lipski, Ilona Magdzińska, Oliwia Strzałka, Angelika Trzeciak, Beata Banaszak, Rozalia Salwin, Xavier Ociepa, Julia Zakórzewska, Marcel Morgut, Antek Brucki, Magda Rutkowska, Liwia Robaszkiewicz, Maja Cesak, Mateusz Marchlik, Tymon Pubudkiewicz, Zuzia Ceglarska, Rozalia Tubielewicz, Maja Barczyńska, Adam Zakórzewski, Ola Bartkowska, Zosia Zamorowska.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!
Nauczycielki przedszkola
KONKURS Z HISTORII
Dnia 5 listopada odbył się szkolny etap ogólnopolskiego konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy"
Najwięcej punktów zdobyli:
szkoła podstawowa:
1.Patrycja Dubel kl. VI
2. Patrycja Wolszlegier kl. VI
3. Kordian Kędzierski kl. VI
gimnazjum:
1. Marcin Buko kl. III
2. Karolina Nalazek kl. I a
3. Dominik Wojtuń kl. II
4. Aleksandra Scieśińska kl. III
Wszystkim uczniom gratulujemy!
W ŚRODĘ "LOSY ŻOŁNIERZA..."
W środę 5 listopada odbędzie sie w szkole I etap konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczniów: 31 ze szkoły podstawowej i 17 z gimnazjum.
Stawką konkursu jest awans do zawodów rejonowych.
OLA RÓWNIEŻ AWANSOWAŁA
Ze strony internetowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy uzyskaliśmy bardzo miłą informację. Do II etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki awansowała uczennica klasy III Gimnazjum w Ostromecku ALEKSANDRA SCIESIŃSKA.
Gratulujemy awansu uczennicy i życzymy udanej walki o awans do etapu III (wojewódzkiego).
Przekazujemy również wyrazy uznania p. Magdalenie Olszówce, która przygotowuje Olę do udziału w konkursie.Ostatecznie do II etapu konkursów kuratora awansowało 9 naszych uczniów:
Gimnazjum:
Weronika Bielaszewska – j.niemiecki (opiekun p. Renata Klocek)
Agata Lewandowska – biologia (opiekun. p. Aleksandra Kamrowska-Nowak)
Katarzyna Karbownik – biologia (opiekun. p. Aleksandra Kamrowska-Nowak)
Katarzyna Karbownik – geografia (opiekun. p. Aleksandra Kamrowska-Nowak)
Agata Lewandowska – j.polski (p. Hanna German)
Aleksandra Sciesińska - matematyka (Magdalena Olszówka)Szkoła podstawowa:
Patrycja Banach – j.polski SP (p. Hanna German)
Klaudia Żelezik – matematyka SP (p. Grażyna Szatkowska)
Patrycja Grzęda – matematyka SP (p. Grażyna Szatkowska)
Dodatkowe dni wolne w r. szk. 2014/15
Informujemy, że dodatkowe 6 dni wolnych dla uczniów z puli dyrektora szkoły wykorzystane będą podczas:
- sprawdzianu szóstoklasisty: 1 kwietnia 2015 r. (1 dzień)
- egzaminów gimnazjalnych: 21, 22, 23 kwietnia (3 dni)
- oraz na wydłużenie zimowej przerwy świątecznej 2 i 5 stycznia 2015 r (2 dni)
10 LISTOPADA - DZIEŃ WOLNY
Dyrektor szkoły informuje, że w poniedziałek 10 listopada 2014 r. będzie dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły dniem wolnym, który zostanie odpracowany w jedną z sobót w grudniu br.
Zmiany zostały uzgodnione z Zespołem Oświaty Samorządowej w Dąbrowie Chełmińskiej i przewodniczącą Rady Rodziców.
Szkolni Odyseusze na start !
Ruszyły szkolne zajęcia dodatkowe odbywające się w ramach innowacyjnego, międzynarodowego programu "Odyseja Umysłu". Szczegóły oraz tegoroczne tematy konkursowe są dostępne na stronie http://odyseja.org/ .W minionym roku szkolnym program ten spotkał się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów i ich rodziców. Wyjazd grupy Odyseuszy wraz z trenerami na Eliminacje Regionalne do Poznania zaowocował świetną zabawą, emocjami godnymi prawdziwych aktorów i wynalazców oraz pamiątkowymi medalami i dyplomami dla wszystkich członków grupy.
Najbliższe spotkanie uczestników z kl. IV-V odbędzie się dnia 7 listopada w godzinach 14.00 - 15.30. Zapraszamy do wspólnej zabawy dzieci kreatywne, przebojowe, pomysłowe i pracowite.
Trenerzy grupy: p. Zenona Morgut i p. Agnieszka Gapińska
Konkurs z fizyki
Dnia 29 października odbył się szkolny etap wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z fizyki dla uczniów gimnazjum. Konkurs jest organizowany przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Najwięcej punktów zdobyli:
1. Jędrzej Buliński
2. Zofia Grabowska
3. Marta Łukowska i Patryk KędzierskiWszystkim uczniom gratulujemy!
PAMIĘTALIŚMY O ZMARŁYCH
Tradycyjnie w tygodniu poprzedzajacym dzień 1 listopada nasi uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili miejsca, gdzie spoczywają nasi Zmarli. Młodsi uczniowie odwiedzili mauzoleum w ostromeckim parku, gdzie mieszczą się grobowce rodziny Alvensleben, byłych właścicieli Ostromecka. Postawiono również świeczki na resztkach grobów dawnego cmentarza ewangelickiego (przedłużenie ul. Leśnej).
Uczniowie starszych klas odwiedzili przykościelny cmentarz, gdzie zapalono wiele zniczy na grobie nieznanego żołnierza. Nie zapomniano o znajdującym się w pobliżu grobie byłego kierownika szkoły w Ostromecku Mieczysława Robaszkiewicza.Pamiętajmy o naszych bliskich, może o nas też będą pamiętali inni.
Dodatkowe zajęcia z j.angielskiego
Podczas ostatniego spotkania Rady Rodziców zrodził sie pomysł, aby wesprzeć naukę jezyka angielskiego w naszej szkole poprzez możliwość uczestniczenia chetnych uczniów w zajęciach dodatkowych prowadzonych wyłącznie w jezyku angielskim.
Aktualnie odbywają się wstępne rozmowy dyrektora szkoły z firmą International House w sprawie zorganizowania takich zajęć w Ostromecku.
Wkrótce odbędzie się zebranie organizacyjne dla zaintertesowanych uczniów i rodziców.
POWSTAJE SEKCJA KARATE
W najbliższy czwartek 6 listopada o godz. 17.45 w sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie organizacyjne i pierwszy trening nowopowstajacej przy naszej szkole sekcji karate. Instruktor karaty kyokushinkaikan zaprasza dzieci od lat 6, młodzież i dorosłych.
Pierwszy trening jest bezpłatny.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
AWANSOWALI DO II ETAPU
Zakończyły się wojewódzkie konkursy przedmiotowe na etapie szkolnym. W konkursach organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty wystąpiło wielu naszych uczniów: najmniej z języka niemieckiego (1 osoba), a najwięcej z fizyki (27). Ośmiu uczniów Zespołu Szkół w Ostromecku będzie reprezentowało naszą szkołę w II rejonowym etapie konkursów:
gimnazjum:
Weronika Bielaszewska – j.niemiecki (opiekun p. Renata Klocek)
Agata Lewandowska – biologia (opiekun. p. Aleksandra Kamrowska-Nowak)
Katarzyna Karbownik – biologia (opiekun. p. Aleksandra Kamrowska-Nowak)
Katarzyna Karbownik – geografia (opiekun. p. Aleksandra Kamrowska-Nowak)
Agata Lewandowska – j.polski (p. Hanna German)
Szkoła podstawowa:
Patrycja Banach – j.polski SP (p. Hanna German)
Klaudia Żelezik – matematyka SP (p. Grażyna Szatkowska)
Patrycja Grzęda – matematyka SP (p. Grażyna Szatkowska)
PIERWSZE HARCERSKIE SPOTKANIE
fot.: Instruktorzy harcerscy utworzyli żywy napis ZHR (Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej)
W dniu 29 października odbyło się spotkanie dla zainteresowanych harcerstwem uczniów i ich rodziców z Zespołu szkół w Ostromecku. Na spotkaniu stawili się uczniowie wszystkich klas podstawowych. Nie zabrakło też zainteresowanych z gimnazjum, a także młodszych, jeszcze nie uczęszczających do szkoły dzieci. Na wstępie pan Dyrektor Stanisław Buś powitał przybyłych harcerzy, po czym dzieci podzielone zostały na dwie grupy, starszą i młodszą. Starsza grupa wyszła na grę terenową przygotowaną przez druhów Michała i Pawła, zastępowych z 7 Bydgoskiej Drużyny Harcerzy "Nadzieja". Młodsza grupa pod wodzą druha Remigiusza, Wodza Gromady Zuchów udała się do osobnej sali, gdzie poznawali jak bawią się zuchy. Rodzice, którzy zostali na spotkaniu organizacyjnym dowiedzieli się jak będą wyglądały zbiórki, gdzie się będą odbywać, oraz co i ile kosztuje. Na koniec druh Michał Pankiewicz, drużynowy 7 Bydgoskiej Drużyny Harcerzy "Nadzieja" pokazał zdjęcia i opowiedział o obozach harcerskich.
Po spotkaniu ustalono, że zbiórki odbywać się będą co tydzień w sobotę od godz. 10:30 do 12:00 w szkole w Ostromecku, a raz na miesiąc w terminie podanym wcześniej odbędzie się zbiórka w Fordonie, gdzie działa 7 Bydgoska Drużyna Harcerzy "Nadzieja". Najbliższe spotkanie odbędzie się właśnie w Fordonie 8 listopada o godz. 11:00. na boisku szkoły salezjańskiej przy ul. Pod Reglami 1. Serdecznie zapraszamy.
Czuwaj!
drużynowy 7 Bydgoskiej Drużyny Wędrowników "Zew Nadziei"
Kwatermistrz Bydgoskiego Związku Drużyn Harcerzy
phm. Paweł Pankiewicz HR
Galeria zdjęć
- brak danych