• 2022/2023

           

          Harmonogram zwrotu podręczników szkolnych

          W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego, przedstawiam harmonogram zwrotu podręczników szkolnych. Proszę pozdejmować z książek okładki oraz powyciągać z nich zakładki i karteczki.

          Rodziców uczniów klas młodszych proszę o przygotowanie dzieciom podręczników do zwrotu.

          15.06 (czwartek)

          kl. 8a – 6 godz. lekcyjna (kja)

          kl. 8b – 7 godz. lekcyjna (WOS)

           

          16.06 (piątek)

          kl. 4a – 4 godz. lekcyjna (matematyka)

          kl. 4b – 2 godz. lekcyjna (przyroda)

          kl. 5a – 5 godz. lekcyjna (matematyka)

          kl. 5b – 3 godz. lekcyjna (j. polski)

          kl. 6 – 1 godz. lekcyjna (j. polski)

          kl. 7 – 6 godz. lekcyjna (plastyka)

           

          19.06 (poniedziałek)

          kl. 1 – 4 godz. lekcyjna

          kl. 2 – 2 godz. lekcyjna

          kl. 3 – 5 godz. lekcyjna

           

           

          Spotkanie ze sztuką

           

          Kolejne zajęcia z cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” już za nami. W czytelni szkolnej biblioteki gościliśmy pana Andrzeja Gawrońskiego – Kierownika Sekcji Dziedzictwa Kulturowego Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Pan Andrzej swoimi opowieściami o ostromeckiej kolekcji fortepianów, zaciekawił uczestniczących w spotkaniu uczniów klasy 5a i 5b. Nasz gość opowiadał o jednej z największych i najbogatszych kolekcji zabytkowych instrumentów w Polsce. Uczniowie obejrzeli również film powstały w ramach projektu „Ewolucja brzmienia fortepianu”. Po spotkaniu w bibliotece odwiedziliśmy Pałac Mostowskich, w którym zwiedziliśmy Gabinet Andrzeja Szwalbego, wielkiego miłośnika sztuki i muzyki, inicjatora przywrócenia życia kulturalnego w obydwu ostromeckich pałacach. Zostaliśmy też zaproszeni do Pałacu Nowego, gdzie obejrzeliśmy wystawę obrazów ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

          Serdecznie dziękujemy panu Andrzejowi Gawrońskiemu za ciekawe i cenne dla nas spotkanie ze sztuką

          Beata Adamiec

           

          Erasmus+ w bibliotece

          "Szlakiem europejskich baśni"

          CYPR

          W ramach projektu "Szlakiem europejskich baśni" klasa pierwsza uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych nawiązujących do Miesiąca Cypryjskiego realizowanego w ramach programu Erasmus+. Uczniowie poznali najważniejsze informacje związane z tym krajem - jego położenie na mapie Europy, fakty dotyczące kultury, tradycji i życia codziennego. Dzieci poznały najciekawsze miejsca Cypru i ciekawostki o tym państwie. Utrwalały słówka w języku angielskim nawiązujące do omawianej tematyki. Z wielką uwagą pierwszoklasiści wysłuchali baśni cypryjskiej „O trzy palce” a następnie wspólnie omówili jej treść. Urozmaiceniem zajęć były zajęcia plastyczne – układanie nazwy państwa z rozsypanki wyrazowej oraz niezwykłe tworzenie mozaiki.

          Dziękuję klasie pierwszej za aktywne uczestnictwo w zajęciach.

          Beata Adamiec

           

           

          Wyniki konkursu

          "Co się komu śni, a nawet i nie śni"

           

          Biblioteka i świetlica szkolna zorganizowały konkurs plastyczny na ilustrację do wybranego wiersza Joanny Kulmowej z książki "Co się komu śni, a nawet i nie śni" . Oryginalność i samodzielność wykonanych prac sprawiła, że postanowiłyśmy wyróżnić wszystkich uczniów biorących udział w konkursie. Wasza pomysłowość plastyczna zrobiła na nas wielkie wrażenie i wszyscy jesteście dla nas zwycięzcami. Gratulujemy Mai Liberze, Róży Olejniczak, Tani Holubovej, Frankowi Tymińskiemu, Hubertowi Czyżakowi, Adamowi Czechowskiemu.

          Beata Adamiec, Marta Adamczyk

           

           

           

          Konkurs

          "Co się komu śni, a nawet i nie śni"

           

           

           

           

          Erasmus+ w bibliotece

          W ramach projektu "Szlakiem europejskich baśni" klasa druga uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych nawiązujących do Miesiąca Irlandzkiego realizowanego w ramach programu Erasmus+. Uczniowie poznali najważniejsze informacje związane z tym krajem - jego położenie na mapie Europy, fakty dotyczące kultury, tradycji i życia codziennego. Dzieci poznały najciekawsze miejsca Irlandii, symbole i ciekawostki o tym kraju. Układały puzzle, z których powstały kolorowe mapy. Wysłuchały baśni irlandzkiej o najbardziej znanym skrzacie Leprikonie i nawiązując do jej treści namalowały skrzacie kapelusze. Rozwiązując słowne zagadki, drugoklasiści wspólnie przygotowali w garnku Leprikona irlandzki gulasz.

          Dziękuję klasie drugiej za aktywne uczestnictwo w zajęciach.

          Beata Adamiec

           

          Przedszkolaki w bibliotece

          Czym skorupka za młodu nasiąknie... - mamy nadzieję, że pasją do czytania książek. Za nami kolejne zajęcia biblioteczne z przedszkolakami. Wprowadzanie dzieci w świat literatury poprzez spotkanie z książką obrazkową w formie Teatrzyku Kamishibai to kolejny krok do budzenia zaciekawienia słowem pisanym. Podczas zajęć przedszkolaki kształtują nawyki czytelnicze, nabywają nawyk dbania o książki i ich szanowania oraz doskonalą umiejętność słuchania ze zrozumieniem.     

          Beata Adamiec

           

          Zostań redaktorem bloga CzytaMY

          Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do współredagowania naszego szkolnego bloga CzytaMY!

          Czytacie? Podoba Wam się jakaś powieść, baśń, komiks? Napiszcie krótką recenzję. Dlaczego polecacie tę, a nie inną książkę? Podzielcie się swoją opinią. Napiszcie kilka zdań o książce i przekażcie swoją notatkę:

          - przesyłając ją na e-mail:  beata.adamiec@rejewski.edu.pl  lub podając notatkę bezpośrednio pani Adamiec

          - swojemu nauczycielowi języka polskiego

          A później... recenzja zostanie umieszczona na blogu!

          Adres NOWEGO, AKTUALNEGO bloga:

          https://czytamyostromecko.blogspot.com/

          Naszą wspólną przygodę z czytelniczym blogiem rozpoczęliśmy już w 2019 roku. Można odwiedzić naszą wcześniejszą stronę, klikając https://projektczytamy.blogspot.com/

          Beata Adamiec

           

          Erasmus + w bibliotece

          W ramach projektu "Szlakiem europejskich baśni" klasa trzecia uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych nawiązujących do Miesiąca Włoskiego. Uczniowie poznali najważniejsze informacje związane z tym krajem - jego położenie na mapie Europy, fakty dotyczące kultury, tradycji i życia codziennego. Dzieci wykonały kolorowe napisy nazwy kraju w języku angielskim i wysłuchały baśni włoskiej "Trzy siostry". W nawiązaniu do treści czytanego tekstu, utrwaliły słówka angielskie dotyczące postaci występujących w baśni. 

          Dziękuję klasie trzeciej za aktywne uczestnictwo w zajęciach.

          Beata Adamiec

           

           

          Bookcrossing w szkolnej bibliotece

          Drodzy Uczniowie,

          zapraszam do udziału w akcji UWALNIANIA KSIĄŻEK. To znana na całym świecie idea mająca na celu rozpowszechnianie czytelnictwa. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (pociąg, autobus, park, wybrany sklep, kawiarnia itp.), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stoiskach, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Właśnie taka półka znajduje się w naszej bibliotece. Książkę pozostawioną w takim miejscu przez jedną osobę może wziąć ktokolwiek inny, kto potem umieści ją być może zupełnie gdzie indziej. Można również przynieść swoją książkę i położyć ją na bookcrossingowej półce. 

          Zachęcam całą naszą społeczność szkolną do udziału w kolejnej akcji popularyzującej czytelnictwo🙂

          Beata Adamiec

           

          Kup Pan Szczotkę... Podaj mydło

          Zachęcamy do udziału w zbiórce zorganizowanej w naszej szkole dla dzieci zamieszkujących najuboższe tereny Afryki. Zbieramy mydło w kostce, pasty i szczoteczki do zębów. Dary można pozostawić w dużej szkole, małej szkole oraz w szkolnej bibliotece. Serdecznie zachęcamy do udziału. Pamiętajmy, dobro zawsze wraca. Z góry dziękujemy!

          Organizatorzy zbiórki: Joanna Niedbalska, Beata Adamiec, Kinga Gesing

           

           

          Erasmus+ w bibliotece

          Miesiąc tematyczny w ramach projektu Erasmus+ rozpoczęty🙂

          Zapraszamy do biblioteki po książki włoskich autorów i o tematyce włoskiej.

          Już niedługo rozpoczynamy realizację projektu "Szlakiem europejskich baśni". 

          Zaprosimy uczniów w zaczarowaną podróż po Unii Europejskiej, podczas której poznamy skarby ludów i narodów. 

          Beata Adamiec

           

          Przedszkolaki w bibliotece

          Kontynuujemy cykliczne spotkania czytelnicze z przedszkolakami w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

          Czy przedszkolaki lubią książki? Oczywiście, że TAK!

          Kolejne spotkania za nami... Tym razem spotkaliśmy się z Teatrzykiem Kamishibai. Atmosfera świąteczna udzieliła się nam wszystkim. Było wesoło i kolorowo. Dzieci wysłuchały dwóch bajek o tematyce bożonarodzeniowej i wspólnie stworzyły biblioteczną choinkę. Nasze spotkanie to kolejny krok w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych najmłodszych.

          Beata Adamiec

           

          Przedszkolaki w bibliotece

          Listopadowe spotkania czytelnicze przedszkolaków już za nami. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" bibliotekę odwiedziły Tygryski, Zerówka A i Zerówka B. Spotkanie z Delfinkami oddbyło się w sali przedszkolnej. Jak zwykle było ciekawie i wesoło. Poprzez udział w cyklicznych zajęciach bibliotecznych przedszkolaki m.in. rozwijają zainteresowania i kształtują swoje kompetencje czytelnicze.

          Beata Adamiec

           

          "Mali - Wielcy"

          W ramach realizacji działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczęliśmy projekt "Mali - wielcy. Promujemy książki o sławnych ludziach". Dzięki otrzymanej dotacji na zakup nowości wydawniczych nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele ciekawych książek. Aby zachęcić uczniów do czytania, biblioteka podejmuje różne działania. Jednym z nich jest projekt "Mali - Wielcy", w realizację którego włączyli się nauczyciele przedmiotowcy. Dziękuję pani Magdalenie Olszówce i panu Dawidowi Okońskiemu za przeprowadzenie ciekawych zajęć a klasie 5a za oryginalną gazetkę w bibliotece.

          Beata Adamiec

           

          "Ula jest inna" - uczmy się tolerancji

           

          Kolejne zajęcia z teatrzykiem Kamishibai już za nami. Podczas cyklicznych spotkań, które odbywają się w ramach współpracy biblioteki i świetlicy, tym razem poruszyliśmy temat tolerancji. Rozmawialiśmy o szacunku, akceptacji, życzliwości, które są tak bardzo ważne w naszym codziennym życiu. Utrwaliliśmy pojęcia związane z tolerancją a poprzez doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, określaliśmy jakie zachowania są tolerancyjne a jakie nie. Tematyka zajęć nawiązywała do obchodzonego w naszej szkole Tygodnia Tolerancji w ramach Projektu Erasmus+

          Beata Adamiec

           

          ZAREKLAMUJ KSIĄŻKĘ

          22 listopada rozstrzygnięto i wręczono nagrody w bibliotecznym konkursie "Zareklamuj książkę" zorganizowanym w ramach działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Konkurs przeznaczony był dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Oto wyniki:

          w kategorii klas 4-8:

          I miejsce - Natalia Siekierkowska kl. 4b

          II miejsce - Hubert Czyżak kl. 4a

          III miejsce - Krystian Wichtowski kl. 4a

          wyróżnienia:

          Gabriela Majewska, Kajetan Ociński kl. 4a

          w kategorii klas 1-3:

          I miejsce - Justyna Grochala kl. 2

          II miejsce - Lena Brąszkiewicz kl. 3

          III miejsce - Judyta Serwińska kl. 2

          wyróżnienia:

          Maja Libera, Anna Serwińska kl. 2

          Serdecznie gratuluję i dziękuję za piękne prace. Kajetana i Krystiana zapraszam po odbiór dyplomów i upominków do biblioteki.

          Beata Adamiec

          NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

          SPOT

           

           

          Legendy i pamiątki ostromeckie

          W czytelni szkolnej biblioteki odbyło się spotkanie z panem Jerzym Świetlikiem – emerytowanym nauczycielem, wielkim pasjonatem historii naszego regionu, autorem publikacji i książek o naszej okolicy. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 4a, 6 i 7. Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pan Jerzy opowiadał o dawnym Ostromecku i sąsiednich miejscowościach, w barwny sposób opowiedział uczniom legendy ostromeckie, które spisał w swojej książce. Dzięki uprzejmości pana Świetlika, w bibliotece zaprezentowano wystawę eksponatów związanych z naszym regionem, pochodzących z jego prywatnych zbiorów. Wystawa była dostępna dla wszystkich czytelników odwiedzających bibliotekę i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

          W związku z obchodzonym Świętem Niepodległości dużo mówi się o patriotyzmie, o szacunku, umiłowaniu i oddaniu własnej ojczyźnie. Ale patriotyzm to także pielęgnowanie tradycji, kultury i pamiątek swojego regionu – naszej małej ojczyzny.  

          Serdecznie dziękujemy panu Jerzemu Świetlikowi za ciekawe spotkanie, za cenną dla nas lekcję historii.

          Beata Adamiec

           

          Przedszkolaki w bibliotece

          Za nami październikowe zajęcia czytelnicze z przedszkolakami w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Celem spotkań jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz kształtowanie wartości wychowawczych i moralnych. I tak.... Zerówka A i Zerówka B "spotkały się" z Lokomotywą Juliana Tuwima oraz ćwiczyły wyobraźnię dzięki kreatywnym książkom. Tygryski poznały historię o Kanarku Karolu a Jeżyki wysłuchały opowiadania o Kotku, który szukał nowego domu. Było ciekawie i wesoło. Kolejne zajęcia w bibliotece już za miesiąc.

               

          Beata Adamiec

           

          Czarodziejska skrzyneczka

          W ramach NPRC zbiory biblioteki szkolnej wzbogaciły się o książki obrazkowe. Nowością jest zakupiony teatrzyk Kamishibai. Co to jest?

          Kamishibai to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji. To sztuka teatralna przedstawiona na papierze, technika opowiadania historii z wykorzystaniem papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym butai.

          Spotkanie z teatrzykiem kamishibai odbyło się w świetlicy szkolnej. Dzieci wysłuchały bajkę pt. "Gburkoludki już znają proszę, dziękuję, przepraszam". Były to pierwsze zajęcia z zaplanowanego cyklu spotkań w ramach współpracy biblioteki i świetlicy. Kolejne już za miesiąc. Mam nadzieję, że ta forma przekazu słowa pisanego spodoba się naszym najmłodszym uczniom.

          Dziękuję pani Dominice Sadurskiej za możliwość przeprowadzenia zajęć w świetlicy szkolnej.

          Beata Adamiec

           

          „Zareklamuj książkę” – konkurs biblioteczny

          Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie zorganizowanym w ramach realizacji działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

          Konkurs polega na przygotowaniu reklamy wybranej książki, która zachęci innych do jej przeczytania.

          CELE KONKURSU

               - rozbudzenie zainteresowań czytelniczych uczniów

               - pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży

               - kształtowanie poczucia estetyki

               - dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym

          REGULAMIN KONKURSU

               - konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 1-8

               - zadaniem uczestników jest stworzenie reklamy książki znajdującej się w zasobach biblioteki szkolnej

               - praca może być wykonana dowolną techniką

               - każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie wykonaną pracę

               - do pracy należy przypiąć kartkę z następującymi informacjami: imię i nazwisko, klasa

               - czas trwania konkursu – 21.10.2022 – 16.11.2022

               - prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 16 listopada

               - do oceny prac zostanie powołane Jury, które przyzna I, II, III miejsce w dwóch kategoriach wiekowych:

                 klasy 1-3 i klasy 4-8.

               - ogłoszenie wyników nastąpi 22.11.2022  

           Kryteria oceny prac:

          • oryginalność ujęcia tematu
          • pomysłowość
          • estetyka pracy
          • samodzielność wykonania

          Postanowienia końcowe:

              Na stronie internetowej szkoły zostanie opublikowany komunikat o wynikach konkursu. Organizator zwraca autorom dostarczone prace, zastrzega sobie jednak prawo do ich ekspozycji.                                       

                                                                                                                        organizator: Beata Adamiec

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

          Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki a jego celem jest promowanie głośnego czytania. W tym roku w ramach współpracy biblioteki i świetlicy szkolnej czytaliśmy w sali świetlicowej. Naszym gościem był Sum z wiersza Jana Brzechwy. Po wysłuchaniu wiersza na dzieci czekały łamigłówki matematyczne w formie kolorowanek nawiązujące do tematyki utworu.

          Mamy nadzieję, że obchodzone co roku święto głośnego czytania zachęci nas do sięgnięcia po ciekawą książkę.

                                                         

          Beata Adamiec

           

          Zakup elementów wyposażenia w ramach NPRC

          Do naszej szkolnej biblioteki zakupiono elementy wyposażenia w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki pozyskanym funduszom zakupiliśmy: 

          5 regałów bibliotecznych

          tablicę wolnostojącą dwumodułową

          drukarkę kolorową EPSON.

          Beata Adamiec

           

          Drodzy Uczniowie,

          zaczynamy rok szkolny od dobrej wiadomości smiley

          ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH W RAMACH NPRC

          W ramach realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" - Priorytet 3, nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o 464 książki.

          W oparciu o rozmowy i ankiety przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku szkolnego wśród uczniów i nauczycieli został sporządzony wykaz propozycji książek, które warto byłoby mieć w zasobach naszej biblioteki. Po zaopiniowaniu przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców oraz po konsultacjach z pracownikami biblioteki publicznej i analizie rynku wydawniczego zakupiliśmy książki obyczajowe, detektywistyczne, fantastyczne, przyrodnicze, podróżnicze, historyczne, komiksy, książki zawierające wartości wychowawcze, edukacyjne, książki o sławnych ludziach, którzy zapisali się w dziejach świata. Uzupełniliśmy także nasz księgozbiór o nowe lektury, o książki z dużą czcionką, obrazkowe, kreatywne, książki dla uczniów z problemami logopedycznymi. Wśród nowych pozycji znalazły się też książki poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.

          Zapraszamy Was Drodzy Uczniowie do korzystania z zasobów naszej biblioteki bo jak mawiał Jarosław Iwaszkiewicz „CZYTANIE jest to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów”.

          Beata Adamiec


    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
      • (52) 3817625, 533 013 731 (ul. Szkolna 1) - dyrektor, sekretariat kl. IV-VIII SP (52) 3817695 (ul. Bydgoska 7) - oddziały przedszkolne, klasy I-III;
      • ul. Szkolna 1, OSTROMECKO, 86-070 Dąbrowa Chełmińska e-mail: s.ostromecko@poczta.szkolna.net NIP: 5542723217 Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku /ZSOSTROMECKO/SkrytkaESP
    • Logowanie