W poniedziałek 3 września uczniowie, rodzice oraz nauczyciele odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęli uroczyście roku szkolny 2012/2013.
Nowy rok szkolny rozpocznie 309 uczniów w 17 oddziałach: 3 grupy przedszkolaków (69 uczniów), 3 klasy "zerówki" (53 uczn.), 8 klas szkoły podstawowej (127 uczniów) oraz 3 klasy gimnazjum (58uczniów). Dyrektor szkoły Stanisław Buś przedstawił osoby, które rozpoczynają pracę w ostromeckiej szkole (p.Alicja CZEKAJEWSKA, p. Milena BAGIŃSKA, p. Małgorzata SIEG, p.Eunika TARLECKA, p.Agata GÓRSKA, p.Sławomir KLUZ, p.Sylwia PIEBIAK).
W kolejnej części uroczystości przedstawione zostały wyniki egzaminów zewnętrznych, które na każdym poziomie nauczania są wyższe od średniej krajowej. Dyrektor szkoły złożył szczególne podziękowania absolwentom gimnazjum, którzy znakomicie wypadli na egzaminie gimnazjalnym (j.polski - 2. wynik w powiecie bydgoskim wśród szkół rejonowych, historia - 3. wynik, matematyka – 3.wynik, przyroda – najwyższy wynik w powiecie, j.angielski - 8.wynik, j. niemiecki - 2. wynik w powiecie bydgoskim).
Przypomniane zostały największe sukcesy minionego roku szkolnego: uzyskanie tytułu laureata wojewódzkiego konkursu matematycznego (Szczepan Pangowski) oraz dwóch finalistów wojewódzkich (Agata Lewandowska- j,polski i Kacper Hełminiak (wiedza o samorządzie). Dużym sukcesem był awans Zosi Grabowskiej do finału krajowego Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Największym sukcesem zespołowym było zajęcie I miejsca przez uczniów klasy II gimnazjum w Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych organizowanym przez Marszałka Województwa.
Dyrektor szkoły podziękował Radzie Rodziców za wsparcie wielu inicjatyw szkoły, zachęcił uczniów do spróbowania w licznych konkursach przedmiotowych, muzycznych, plastycznych, recytatorskich i sportowych. Szczególne życzenia złożone zostały klasie VI SP i III gimnazjum - aby uzyskały tak dobre wyniki w egzaminach zewnętrznych, jak ich poprzednicy.
Zwrócono uwagę na problemy lokalowe szkoły (14 sal lekcyjnych i 17 oddziałów, brak szatni, brak pracowni przedmiotowych). Dyrektor stwierdził, że w związku z rozwijającym się w okolicach Ostromecka budownictwem mieszkaniowym konieczna jest istotna poprawa warunków lokalowych szkoły.
Dyrektor Stanisław Buś przypomniał, że szkoła w Ostromecku jako jedna z 25 szkół w województwie bierze udział w pilotażowym programie "Cyfrowa szkoła". Efektem realizacji tego programu będzie zainstalowanie w szkole sprzętu komputerowego o wartości ok. 103 tys. zł.
Koncepcja pracy szkoły nie ulega zmianie. Główne priorytety szkoły to: utrzymanie dobrych i bardzo dobrych wyników egzaminów zewnętrznych, zapewnienie bezpieczeństwa w szkole, praca z uczniem zdolnym, zajęcia wyrównawcze dla osób mających trudności w nauce, integracja z innymi środowiskami, udział w dużej liczbie konkursów oraz troska o wizerunek zewnętrzny szkoły.
Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.