• "Ula jest inna" - uczmy się tolerancji

        • Kolejne zajęcia z teatrzykiem Kamishibai już za nami. Podczas cyklicznych spotkań, które odbywają się w ramach współpracy biblioteki i świetlicy, tym razem poruszyliśmy temat tolerancji. Rozmawialiśmy o szacunku, akceptacji, życzliwości, które są tak bardzo ważne w naszym codziennym życiu. Utrwaliliśmy pojęcia związane z tolerancją a poprzez doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, określaliśmy jakie zachowania są tolerancyjne a jakie nie. Tematyka zajęć nawiązywała do obchodzonego w naszej szkole Tygodnia Tolerancji w ramach Projektu Erasmus+

          Beata Adamiec

        • Wyniki konkursu "Jesień oczami dziecka"

        • W dniu 22.11.2022r. zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego "Jesień oczami dziecka".  Prace oceniane przez jury według następujących kryteriów: samodzielność, kreatywność oraz zgodność z tematem. Oto wyniki konkursu:

          w kategorii wiekowej 3-4 latki:

          I miejsce: Franciszka Mioduszewska

          II miejsce: Hubert Weichert

          III miejsce: Anastazja Bełza

          wyróżnienia:

          Natan Mathia, Oliwier Tarka

          w kategorii 5-6 latki:

          I miejsce: Lena Lewandowska

          II miejsce: Tomasz Knapp

          III miejsce: Klaudia Gandziarowska

          wyróżnienia:

          Marek Wróblewski, Szymon Marszal, Franciszek Zieliński, Maria Modrzejewska, Maja Popów, Tymon Kalwat, Nadia Szemplińska, Władysław Mioduszewski, Zofia Weichert, Stanisław Piękoś, Stanisław Wlazło

          w kategorii kl. 1-3:

          I miejsce: Zuzanna Tabara

          II miejsce: Krzysztof Piękoś

           

          Wyszystkie dzieci dostały nagrody w postaci dyplomów i upominków ufundowanych przez Radę Rodziców. Prace zostały wyeksponowane na gazetce oraz stoliczku przy wejściu do "Małej szkoły". Laureatą gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Monika Myszkiewicz-Ryńska

           

           

        • Wyniki konkursu "Zareklamuj książkę"

        • 22 listopada rozstrzygnięto i wręczono nagrody w bibliotecznym konkursie "Zareklamuj książkę" zorganizowanym w ramach realizacji działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Konkurs przeznaczony był dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Oto wyniki:

          w kategorii klas 4-8:

          I miejsce - Natalia Siekierkowska kl. 4b

          II miejsce - Hubert Czyżak kl. 4a

          III miejsce - Krystian Wichtowski kl. 4a

          wyróżnienia:

          Gabriela Majewska, Kajetan Ociński kl. 4a

          w kategorii klas 1-3:

          I miejsce - Justyna Grochala kl. 2

          II miejsce - Lena Brąszkiewicz kl. 3

          III miejsce - Judyta Serwińska kl. 2

          wyróżnienia:

          Maja Libera, Anna Serwińska kl. 2

          Serdecznie gratuluję i dziękuję za piękne prace. Kajetana i Krystiana zapraszam po odbiór dyplomów i upominków do biblioteki.

          Beata Adamiec

           

        • Ogólnopolska gra kryptologiczna Łamacze Szyfrów

        • Zapraszam do zgłaszania się chętnych uczniów do udziału w grze online. Informację o grze można znaleźć na stronie https://lamaczeszyfrow.pl/ 

          Zgłoszenia (minimun 3 osoby, które tworzyły będą zespół) proszę przesyłać przez Moduł Wiadomości e-dziennika Librus lub na adres krzysztof.wolski@rejewski.edu.pl 

          Wymogiem koniecznym jest jest zgoda rodziców, która zostanie wysłana do uczniów/uczennic, które wyrażą chęć uczestnictwa w zabawie.

          Krzysztof Wolski

        • Z wizytą w Zespole Pałacowo - Parkowym w Skłudzewie

        • Uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w Przyrodniczo-Plastycznym Plenerze z Warsztatem w Wybranej Technice, zorganizowanym przez artystów Fundacji Piękniejszego Świata w Skłudzewie. Podczas warsztatów plastycznych powstały piękne moziki ze szkła malowanego. Dziękujemy Państwu Danucie i Leszkowi Wambier za  przybliżenie dzieciom nowej techniki plastycznej, udostępnienie bazy plenerowo - warsztatowej oraz  zorganizowanie bezpłatnych zajęć.

                                                                                                          Danuta Mikołajczyk, uczniowie klasy trzeciej

      •                 ***
        • ***

        • KONKURS „EKO - OZDOBA BOŻONARODZENIOWA” 

          Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków  wraz z rodzicami do udziału w konkursie na wykonanie ozdoby świątecznej (choinki, bombki, aniołki…) z  surowców wtórnych (np. opakowań, nakrętek, gazet) lub materiałów nadających się do recyklingu (dopuszcza się użycie materiałów naturalnych typu patyczki, słoma, ziarna).

           

          CELE KONKURSU:

          • pobudzenie wyobraźni, fantazji,
          • rozwijanie uzdolnień manualnych,
          • kultywowanie wśród uczniów tradycji wykonywania ozdób świątecznych,
          • integracja rodziny przy wspólnym wykonaniu prac.

           

          Konkurs ma również na celu poszerzenie wiedzy ekologicznej w zakresie prawidłowego segregowania odpadów, propagowanie idei recyklingu, a także rozpowszechnianie wiedzy na temat pozyskiwania surowców wtórnych i późniejszego ich wykorzystania.

          Podpisane prace (imię, nazwisko, grupa) należy dostarczyć do p. Emilii Antczak lub do p. Pauliny Armknecht

          w terminie do  5 grudnia 2022 r.

          Przewidziane są upominki dla każdego uczestnika oraz jedna nagroda główna dla zwycięzcy i jego rodziców.

          Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

          Organizatorzy:

          Emilia Antczak, Paulina Armknecht

        • Międzynarodowy Dzień Tolerancji


        • Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Państwa członkowskie UNESCO przyjęły m.in. Deklarację Zasad Tolerancji. Artykuł I tej deklaracji brzmi: 

          "Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju."  

          Tolerancja to życzliwość, akceptacja, dobroć, szacunek, zrozumienie, pomoc, otwartość, wyrozumiałość. Polega na szanowaniu różnorodności kultur, cudzych uczuć, poglądów, wierzeń, obyczajów i postępowania. Wymaga otwartości na różnorodność.

          ​​


          W ramach zajęć świetlicowych oraz przedszkolnych na temat „Inny, nie znaczy gorszy” zostało omówione, iż tolerancja jest to szanowanie, że mój kolega, koleżanka jest inna, ma inny kolor skóry, inaczej się ubiera, inaczej wygląda, czy że jest osobą niepełnosprawną.

          Dzieci w świetlicy obejrzały filmil pt. Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji. Następnie przygotowały plakat „Drzewko Tolerancji”. Rozmawialiśmy o tym, że gościmy w naszym kraju osoby z Ukrainy m.in. Tetianę Holubova, uczennicę naszej szkoły, i staramy się w kontakcie z nimi zachowywać tolerancyjne.

          W przedszkolu przeczytana została baśń Andersena „Brzydkie kaczątko”, po której odbyła się pogadanka na temat uczuć, które towarzyszą w chwilach braku akceptacji przez otoczenie.

          Monika Myszkiewicz-Ryńska

        • Szkolenie we Włoszech dobiegło końca ...

        • Pobyt pań Moniki Wadych i Agnieszki Gapińskiej na szkoleniu metodycznym we Florencji zmierza ku końcowi. Drugi tydzień obfitował w pracę z wykorzystaniem nowych aplikacji do nauczania języka angielskiego oraz był okazją do nawiązania znajomości z nauczycielami z innych krajów - Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Ostatniego dnia wręczono certyfilkaty potwierdzające udział w szkoleniu. W minionym tygodniu, popołudniami panie podziwiały piękno przyrody Toskanii, odwiedziły Wenecję - włoskie miasto na wodzie oraz poznawały historię i kulturę Włoch z opowiesci lokalnych przewodników. Zapraszamy do galerii oraz na bloga, prowadzonego przez panią Hannę German dotyczącego realizacji projektu Erasmus+ przez naszą szkołę: 

           https://openschoolostromecko.blogspot.com/ 

        • Spotkanie z aktorką

        • Dzisiaj klasy 5a i 5b miały okazję spotkać się i porozmawiać z aktorką teatralną i filmową- Panią Yevhenią Nepytaliuk, która w Ukrainie prowadzi zajęcia na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się aktorstwo teatralne od filmowego i co jest ważne w zawodzie aktora. W drugiej części spotkania Pani Nepytaliuk przeprowadziła warsztaty teatralne, które miały zwrócić uwagę na „narzędzia” pracy w tym zawodzie: głos, dykcję, mowę ciała, spostrzegawczość, korzystanie z wyobraźni.

          Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Yevhenii Nepytaliuk za spotkanie.

        • Przedszkolny Konkurs Plastyczny „Moja mała ojczyzna”

        • W przedszkolu został zorganizowany Konkurs Plastyczny pt: „Moja mała ojczyzna”. Przed ogłoszeniem konkursu dzieciom z grup „0” został wyjaśniony temat konkursu. Dowiedziały się, że Polska to wielka ojczyzna, która składa się z wielu małych ojczyzn, które są najbliższe naszemu sercu. To miejsce, gdzie się dorasta, zna się wszystkie ścieżki, gdzie mieszkają nasi bliscy i znajomi.

          Na konkurs wpłynęło 12 prac plastycznych. Jury w składzie: Barbara Wojtyszyn, Julia Radomska, Monika Ryńska w ocenie prac kierowało się zgodnością pracy z tematem, zainspirowanie dziecka przez Rodzica-pomysłowość, jak największą samodzielnością dziecka  w wykonaniu pracy. Moja Mała Ojczyzna - konkurs grantowy

          Kategoria 3-4 latki:

          I miejsce – Franciszka Mioduszewska                        

          II miejsce – Oliwier Tarka

          W tej kategorii wiekowej nie wpłynęło więcej prac.

          Kategoria 5-6 latki:

          I miejsce – Tomasz Knap

          II miejsce- Tymon Kalwat

          III miejsce – Marysia Modrzejewska

          Wszystkim Uczestnikom gratulujemy, dziękujemy za zaangażowanie i twórczą pracę.

          Dyplomy i nagrody zostały przyznane wszystkim Dzieciom biorącym udział w konkursie.         

           

           

                                                                                                                                          Organizator: Małgorzata Sieg

        • Akademia z okazji Święta Niepodległości

        • Dnia 10.11.2022 r. w naszym przedszkolu odbyła się urodzysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, na którą dzieci z klas "0" zaprosili Rodzciów.

          Na początek w uroczysty klimat wprowadziły nas dzieci z kółka muzycznego, prezentując trzy pieśni patriotyczne. 

          Inne pieśni patriotyczne, m.in. "Wojenko, wojenko", "Przybyli ułani pod okienko" zaprezentowały już dzieci z kl. "0". Nie obyło się bez tańców narodowych, m.in. "Krakowiaczek". Wysłuchaliśmy recytacji wierszy o symbolach narodowych. Z krótkich rymowanek przypomnieć sobie mogliśmy jak to było 104 lata temu. 

          Na koniec cała sala gości uroczyście i z powagą odśpiewała hymn narodowy. 

          Szczególne podziękowania kierujemy dla Rodziców i pani Małgosi Sieg za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu, pani Annie Grzybek-Korzeniewskiej za oprawę muzyczną oraz p. Monice Puczyńskiej za pomoc w organizacji.

          wychowawcy zerówek: Kinga Gesing i Barbara Wróblewska 

        • Legendy i pamiątki ostromeckie

        • W czytelni szkolnej biblioteki odbyło się spotkanie z panem Jerzym Świetlikiem – emerytowanym nauczycielem, wielkim pasjonatem historii naszego regionu, autorem publikacji i książek o naszej okolicy. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 4a, 6 i 7. Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pan Jerzy opowiadał o dawnym Ostromecku i sąsiednich miejscowościach, w barwny sposób opowiedział uczniom legendy ostromeckie, które spisał w swojej książce. Dzięki uprzejmości pana Świetlika, w bibliotece zaprezentowano wystawę eksponatów związanych z naszym regionem, pochodzących z jego prywatnych zbiorów. Wystawa była dostępna dla wszystkich czytelników odwiedzających bibliotekę i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

          W związku z obchodzonym Świętem Niepodległości dużo mówi się o patriotyzmie, o szacunku, umiłowaniu i oddaniu własnej ojczyźnie. Ale patriotyzm to także pielęgnowanie tradycji, kultury i pamiątek swojego regionu – naszej małej ojczyzny. 

          Serdecznie dziękujemy panu Jerzemu Świetlikowi za ciekawe spotkanie, za cenną dla nas lekcję historii.

          Beata Adamiec


        • Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych

        • 13 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych. Z tej okazji zapraszamy do zabawy słownej i plastycznej. 

          Zabawa dla każdego małego i dużego (przedszkole i szkoła):

          - zilustruj wybranego łamańca językowego, technika dowolna, format A4 Gwarantowane uwagi pozytywne:) Prace prosimy dostarczyć do wychowawcy lub logopedy do 18 listopada. Wszystkie zostaną wywieszone na gazetce szkolnej.

          - zmierz się z losowo wybranym łamańcem językowym- wylosuj łamańca i odczytaj go na głos swoim rówieśnikom - łamańce dostępne  na okolicznościowej gazetce na parterze budynku małej szkoły

           

          B. Wojtyszyn, Z. Morgut

           

        • Narodowe Święto Niepodległości

        • Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.

          W 1918 roku, 11 listopada, nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. 

          Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po latach niewoli stało się niepodległe i wolne od zaborców. Kolejna rocznica odzyskania niepodległości, uświadamia nam, że jest to najważniejszy dzień w historii naszego kraju. 

          W związku z tym wydarzeniem uczniowie klasy VII przygotowali przedstawienie w formie lekcji. W rolę nauczyciela wcielił się Tymon Pobudkiewicz, a pozostali uczniowie opowiadali o wydarzeniach z naszej historii począwszy od rozbiorów poprzez wiek XIX, a kończąc na 11 listopada 1918 roku.

          Całość uświetnił szkolny zespół muzyczny przypominając nam piękne polskie pieśni patriotyczne. Apel przygotowała pani Anna Grzybek-Korzeniewska i pan Wojciech Witt.

          Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się konkurs na najciekawszą gazetkę klasową o tematyce niepodległościowej. Konkurs wygrali uczniowie klasy IV b, za co zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.

        • Kurs metodyczny we Florencji

        • Panie Monika Wadych i Agnieszka Gapińska od 7 listopada realizują intensywne szkolenie metodyczne we Włoszech. Podczas zajęć prezentowane są różnorodne metody pracy z dziećmi oraz sposoby wykorzystania ich w praktyce. Po zajęciach kursantki zwiedziły Rzym, Watykan, Pizę, Bolonię oraz miasto, w którym są zakwaterowane - Florencję. W każdym z tych miast znajdują się przepiękne zabytki, z których znaczna część wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy wszystkich do galerii, by choć na chwilę przenieść się do kraju pizzy i makaronu.

        • AKCJA TALENCIAKI !!!

        • Do wszystkich zaangażowanych w akcję Talenciaki przypominam,iż do 13.11.2022 wydawane są w Lidlu talenciaki.

          Na chwilę obecną zebraliśmy 1430 !!!

          W przyszłym tygodniu przedstawiciele  Rady Rodziców i Samorządku Uczniowskiego dokonają wyboru nagród. 

          Jeśli ktoś jeszcze nie wbił swoich talonów to nie odkładajmy na później:) Jeśli nie macie czasu przynoście do sekretariatu, przekazujcie do Samorządu Uczniowskiego my je wbijemy. 

          Więcej daje nam większe możliowści wyboru nagród. 

          Pozdrawiam 

          KK 

        • "Poznaję wybrane kraje Unii Europejskiej"

        • W ramach zajęć indywidualnych w ostatnim tygodniu października oraz w listopadzie, uczennice Ania i Róża poznały "Włochy państwo pizzy i makaronów".

          Na zajęciach Ania poznała podstawowe zwroty grzecznościowe w języku włoskim, po zapoznaniu się z mapą Europy oraz książką "Poznaję świat. Rymowanki o państwach - Grzegorza Strzebońskiego" przygotowała plakat dotyczący poznanego kraju, natomiast Róża przygotowała książeczkę na temat tego kraju, gdzie umieściła najważniejsze informacje takie jak stolica, flaga, zabytki oraz potrawy kulinarne pod okiem p.Moniki Myszkiewicz-Ryńskiej.                                                               

        • XV FORDOŃSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

        •  

          W sobotę 05.11.2022r. w Starym Fordonie odbył się XV bieg z okazji odzyskanie przez Polskę niepodległości. 16 uczniów z naszej szkoły wraz z dwoma nauczycielkami, pokonując na pieszo dystans z przed szkoły w Ostromecku do Starego Fordonu, wzięli udział i ukończyli 2,5km trasę biegu. Organizatorem tego wydarzenia od lat jest członek „Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu”- Pan Andrzej Urbaniak, który co roku wysyła zaproszenie zaprzyjaźnionej przez „most” szkole w Ostromecku i tym razem nie zawiedliśmy. Uczniowie klas IV do VIII SP( razem 24 uczniów) stawili się na linii startu, dobiegli ,odebrali pamiątkowe medale i zjedli smaczną grochówkę. Cała impreza miała bardzo patriotyczny charakter, uliczkami biegła biało czerwona grupa, z flagami w ręce. Bardzo Wszystkim dziękuję za udział a rodzicom za doping i transport Karolina Jelonek i Zenona Morgut.

  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
      • (52) 3817625, 533 013 731 (ul. Szkolna 1) - dyrektor, sekretariat kl. IV-VIII SP
        (52) 3817695 (ul. Bydgoska 7) - oddziały przedszkolne, klasy I-III;
      • ul. Szkolna 1, OSTROMECKO,
        86-070 Dąbrowa Chełmińska
        e-mail: s.ostromecko@poczta.szkolna.net
        NIP: 5542723217


        Poland
      • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku
        /ZSOSTROMECKO/SkrytkaESP
    • Logowanie