Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji będą odbywały się w dniach 7-13 października pod hasłem "Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją".
W dniu 8 października, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji, będzie szczególnie wyróżniony Dzień Świadomości Dysleksji.
Wokół dysleksji wyrosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że dysleksja dotyka dzieci mniej zdolne od innych. A przecież nawet wśród ludzi wybitnych i sławnych nie brakuje tych z dysleksją. Dysleksja po raz pierwszy została opisana na przełomie XIX i XX wieku, jednak jej dokładna definicja została podana dopiero w 1968 roku przez Światową Federację Neurologów. Według niej jest to „zaburzenie, które manifestuje się poprzez trudności w nauce czytania.” Mimo, że od tego czasu o dysleksji wiemy znacznie więcej, wciąż wiele osób utożsamia ją niesłusznie z kiepskimi uczniami, lenistwem, niedbalstwem i niechlujstwem.
Dzieci, które dotyka dysleksja, z góry często skazuje się na porażkę, a przecież dysleksja ma nie tylko jedną, ciemną stronę! Nawet jeśli uczeń nie potrafi jeszcze sam czytać, przypominaj mu o tych kreatywnych twardzielach jak często się da! Sięganie do pozytywnych wzorców bardzo dzieci motywuje.
Ronald D. Davis, podobnie jak inni dyslektycy, został obdarzony niezwykłymi zdolnościami twórczymi i wyobraźnią. Dorastał, nie mogąc zrozumieć, dlaczego jednak nie potrafi normalnie funkcjonować w szkole, a nauczyciele uważali go za "opóźnionego". Przeżywając liczne porażki i niepowodzenia, został w końcu inżynierem, biznesmenem i rzeźbiarzem. Mając trzydzieści osiem lat, dokonał zaskakującego odkrycia, które pozwoliło mu po raz pierwszy przeczytać całą książkę w ciągu kilku godzin. Odkrycie to zainspirowało Davisa do stworzenia rewelacyjnych metod, które prosto i jasno przedstawił w niniejszej książce, tak że każdy nauczyciel, rodzic, terapeuta czy dyslektyk może je zastosować,z powodzeniem przezwyciężając trudności, jakie sprawia dysleksja.
Co łączy Cher, Leonarda da Vinci, Whoopi Goldberg i Walta Disneya? Dysleksja. Można by pomyśleć, że jednak osiągnęli sukces, pomimo swojego defektu. Ronald D. Davis twierdzi, że osiągnęli sukces właśnie dzięki dysleksji.
Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku wspiera tę inicjatywę mając na uwadze potencjał uczniów niezależnie od napotykanych trudności.
Anna Michalczyk, Marta Bulińska