7 listopada uczniowie klasy VI b pozwolili nam wyruszyć w niezwykłą podróż do przeszłości i oddać hołd ludziom walczącym za nasz kraj. Przedstawienie było przygotowane w formie montażu słowno muzycznego, podczas którego uczniowie przybliżyli wszystkim czasy rozbiorów, powstań narodowych i okoliczności, w których Polska po 123 latach ponownie wróciła na mapę Europy.
11 listopada to dzień, w którym w Polsce obchodzone jest coroczne Święto Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klasy VI b zapoznali wszystkich z historią naszego kraju, a w szczególności z historią regionu w tych bardzo ważnych dla Polski latach.
11 listopada 1918 roku w granicach odrodzonej Polski zabrakło Bydgoszczy, Torunia, Poznania, a także gminy Dąbrowa Chełmińska. Nasza gmina musiała czekać aż 14 miesięcy, żeby przyłączyć się do Polski, a stało się to 26 stycznia 1920 roku.
Nauczyciel Franciszek Muzolf, w którego postać wcielił się Franek Tymiński, w 1920 roku rozpoczął pierwszą lekcję w szkole w wolnej Strzyżawie. Słuchacze dowiedzieli się w jak trudnych warunkach musiały być przeprowadzone lekcje. Brakowało zeszytów i podręczników, a część uczniów lepiej mówiło i pisało po niemiecku niż po polsku.
W Strzyżawie pracowali ponadto: Helena Szaławicka, Augustyna Wiewiórzanka, Julia Maślankowa, a kierownikami szkoły do wybuchu wojny byli: Ignacy Wilk i Bronisław Paertz.
Po wojnie zlikwidowano szkołę w Strzyżawie, a w jej miejsce uruchomiono szkołę w Ostromecku w budynku dawnego browaru (obecnie w tym miejscu jest biblioteka i świetlica).
W drugiej części naszego apelu przyszedł czas na wyjątkowego gościa, mieszkańca Ostromecka, regionalistę, nauczyciela, pana Jerzego Świetlika. Dyrektor szkoły pan Krzysztof Wolski odczytał laudację i wraz z panią wicedyrektor Agnieszką Gapińską wręczył okolicznościową statuetkę wraz z kwiatami. Nasz honorowy gość zabrał głos i we wzruszających słowach zwrócił się do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
Całość uświetniły piękne, okolicznościowe piosenki patriotyczne szkolnego kółka muzycznego.
Uroczystości towarzyszyła cisza, skupienie, powaga i zaduma. Galowe stroje uczniów ozdabiały biało-czerwone kotyliony. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów lekcją historii i patriotyzmu.
Apel przygotowała pani Anna Grzybek – Korzeniewska i pan Wojciech Witt.